Opět monilioza u meruněk



host - 55.168 (?)
30.4.2019 9:37

Výborná poznámka. Marhuľa je jeden z najodolnejších ovocných druhov voči suchu a podľa údajov z literatúry, nevyžaduje ani príliš humusovité pôdy. Vo svojej pravlasti, Číne, rástla od pradávna na skalistom, prípadne štrkovito-piesočnatom podloží a má to teda tak nejak geneticky podmienené. To len na doplnenie k tej poznámke, že zmienená marhuľa má kvalitnú pôdu (bez bližšej špecifikácie). Možno to miesto pri rybníku môže byť nejak zamokrené, s vysokou hladinou spodnej vody (?!?). Možno v tomto by mohol byť problém? V pôdach s vysokou hladinou spodnej vody sa najprv odporúča urobiť drenáž. Igor

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Lenka M - (3) - 49.22 (?), 29.4.2019 21:57, zobrazeno: 2408x

Díky těmto stránkám vím, jaká je prevence proti monilioze u meruněk a snažím se tím řídit, ale asi marně. Stanoviště pro pěstování meruněk není dobré- jedná se o mrazovou kotlinu u rybníka, odrůda je také nevhodná- Maďarská nejlepší- již druhý strom po sobě. Kupovala jsem v době, kdy jsem o této chorobě nic nevěděla. První strom jsem zlikvidovala, abych zabránila šíření této choroby a pak mě to mrzelo, jestli to nebylo unáhlené. Nyní po všech pokusech váhám. Poradil by někdo, prosím? Strom je ošetřený Horizonem, prořezaný, natřený vápnem, půda kvalitní, zálivka pravidelná, chráněný od severu a tedy i od rybníka, obsypaný plody, ale přesto opět jako u stromu předchozího, listy drobné, světlé, některé větvičky holé až na plody- je je vidět jejich postupné odumírání a starší větve rozpraskané. Mám ještě dva malé stromky vypadající zdravě, ale mám pocit, že je čeká stejný osud. Zahrádku mám malou a mám špatný pocit ze stromu, který působí zanedbaně. A tak váhám, zda strom odstranit nebo čekat. Nebo provést nějaký radikální řez? Už má jeden za sebou, ale výsledek nic moc. Poradíte? Opravdu si myslím, že lepší podmínky nedokážu už vytvořit. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 29.4.2019 22:20

Asi je třeba smířit se s faktem, že všude všechno pěstovat nelze. V loňském roce nic nezmrzlo a všechno dozrálo, tedy i teplomilné ovoce v nepříznivých lokalitách. To svádí k pocitu, že pěstování ovoce tu žádné limity nemá. Jsou nadšenci, kteří stromu vytvoří mikroklima či skleník, jiným to stojí za to, i když je úroda jednou za 3-4 roky. Že by existoval čarovný řez nebo zázračný postřik, co z mrazové kotliny učiní meruňkářskou polohu, v to se doufat nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenka M - (3) - 49.22 (?), 30.4.2019 6:17

Děkuji za reakci. Máte pravdu a asi to vzdám. Jen k těm teplomilným rostlinám- citrusům, oleandrům, tomelům, fíkovníkům aj., tam nemám problém a nevěnuji jim tolik péče jako právě té meruňce. Ta má asi zvláštní požadavky, které se mi nedaří jí zajistit. Zdejší lokalita je pro pěstování meruněk opravdu nevyhovující. Sebelepší péče je zbytečná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 30.4.2019 7:35

Vždycky mě zarazí poznámka: je pravidelně zalévaný. Třeba na jaře vysazený stromek se zaleje po výsadbě, když neprší tak po třech dnech až týdnu, pak po týdnu až čtrnácti dnech a potom dle počasí.

Důležité je pohlídat zálivku přes prázdniny, kdy třeba měsíc neprší. Stačí však jednou za týden, čtrnáct dnů dle půdy. To však platí jen pro nové výsadby. Starší jednoho roku zálivku už většinou nepotřebují. Zase záleží na půdě.

Stromky, ale i jehličnany, keře nejsou balkonové rostliny a nadměrná zálivka škodí víc, než případné sucho. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 55.168 (?), 30.4.2019 9:37

Výborná poznámka. Marhuľa je jeden z najodolnejších ovocných druhov voči suchu a podľa údajov z literatúry, nevyžaduje ani príliš humusovité pôdy. Vo svojej pravlasti, Číne, rástla od pradávna na skalistom, prípadne štrkovito-piesočnatom podloží a má to teda tak nejak geneticky podmienené. To len na doplnenie k tej poznámke, že zmienená marhuľa má kvalitnú pôdu (bez bližšej špecifikácie). Možno to miesto pri rybníku môže byť nejak zamokrené, s vysokou hladinou spodnej vody (?!?). Možno v tomto by mohol byť problém? V pôdach s vysokou hladinou spodnej vody sa najprv odporúča urobiť drenáž. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lenka M - (3) - 49.22 (?), 30.4.2019 13:01

Půda zamokřená v tom místě není, část domu je vlastně na skále, ale půda je humozní, kyprá, tmavá, dobře prohnojená. Neměla bych do ní zapravit písek? Určitě omezím tu zálivku. Na rozbor jsem půdu nikdy nedávala, ale asi bude kyselejší podle výskytu macešek na poli. Každý druhý rok vápním. Ostatním rostlinám, snad kromě borovice, se tady daří. To budou asi ty pravé příčiny. Asi strom ještě nechám, větve už ořezávat nebudu, případně oškrábu a ošetřím. Svádí mě to zalévat a hnojit a nenapadlo mě, že tím právě té meruňce škodím. Těm menším stromkům odepřu svoji péči. Jsou na uzavřeném dvorku u zdi. Snad se zadaří. Děkuji za rady. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika