Odruda Sofinka



host - 168.140 (?) 
27.3.2022 18:39, zobrazeno: 1604x

Prosím o radu co je odruda Sofhinka, nikde nemůžu sehnat informace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.195 (?), 27.3.2022 20:42

Zkuste hledat Sophinka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.3.2022 20:44

Sophinka'.
4. 3. 2019 -

Z výsledků šlechtitelského programu Ústavu ovocnictví, ZF v Lednici pochází nově registrovaná a právně chráněná odrůda meruňky s názvem 'Sophinka' (LE – 2926).


Odrůda pochází z křížení odrůd 'Velkopavlovická' x 'Stark Early Orange' (SEO), přičemž u rodičovské odrůdy 'SEO' je v rodokmenu zahrnut čínský původ. Křížení bylo uskutečněno v roce 1984 a selekce probíhala od roku 1991 v rámci šlechtitelského programu meruněk pod vedením prof. Ing. Zdeněka Vachůna, DrSc. na Ústavu Ovocnictví, Zahradnické fakulty MENDELU se sídlem v Lednici. Touto registrací tak byla završena 4. etapa šlechtění meruněk na ústavu, přičemž v rámci této etapy byly již registrovány a právně chráněny v roce 2017 odrůdy 'Adriana', 'Betinka' a 'Candela'.

Stručná charakteristika odrůdy:  Habitus a vzrůst stromu je kompaktní, vzpřímený, středně silný. Plodnost je brzká, vysoká a pravidelná je cizosprašná odrůda, vhodní opylovači jsou 'Betinka', 'Adrina', 'Candela' a 'Goldrich'. Výjimečně může přeplozovat, v takovém případě je žádoucí probírka pro zvýšení velikosti plodů. Zralost nastává 5 – 7 dní po odrůdě 'Velkopavlovická'. Kvalita plodů je výborná, chuť plodů je standardní, pevnost dužniny je vysoká proto se vyznačuje především dobrou transportabilitou, plod je velký průměrně okolo 65 g (v rámci odrůd Adriana, Betinka a Candela bývají plody největší), plod je vzhledově velmi atraktivní.

Celkové zhodnocení a přednostní použití: Odrůda je rezistentní k virové šarce švestky (PPV), je vhodná jak pro přímý konzum, tak i pro zpracování.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 29.3.2022 12:22

Dobrý den. A Vy jste někde narazil na Sofinku? Mě tyhle odrůdy zatím moc neberou. Z těch meruněk Adriana, Betinka, Candela, Sophinka mám akorát naroubovanou Candelu. Odolnost vůči PPV se asi hodí, ale jelikož se jedná o křížence Velkopavlovické s Early Orange, tak to není žádné terno. Early Orange nic zvláštního za ty roky nepředvedla a Velkopavlovická jako nejchutnější meruňka žádnou šarkou u mě netrpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.140 (?), 30.3.2022 10:51

Dobrý den, Jsem ze Znojemska a koupil jsem tuto meruňku u Fi.Venuta Kadov okr.Znojmo.Jelikož neměli Velkopavlovickou tak mě nabídli tuto odrudu že je podobná Velkopavlovická.Doufám že se zadaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.3.2022 15:12

Tohle je asi trochu jiná káva, ale já jsem kdysi koupil také podobnou odrůdu Velkopavlovické s názvem Marlen, ale zatím jen krčím rameny. Takové Harlayne nebo Tardicot měly první plody na stromku podstatně lepší. Jak je vidět na vložené fotografii z minulého příspěvku, tak Sofinka bude jistě vzhledově efektní. V tomto ohledu budete jistě spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika