Odruda Sofinka



host - 168.140 (?)
30.3.2022 10:51

Dobrý den, Jsem ze Znojemska a koupil jsem tuto meruňku u Fi.Venuta Kadov okr.Znojmo.Jelikož neměli Velkopavlovickou tak mě nabídli tuto odrudu že je podobná Velkopavlovická.Doufám že se zadaří.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 168.140 (?), 27.3.2022 18:39, zobrazeno: 1603x

Prosím o radu co je odruda Sofhinka, nikde nemůžu sehnat informace.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.195 (?), 27.3.2022 20:42

Zkuste hledat Sophinka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 27.3.2022 20:44

Sophinka'.
4. 3. 2019 -

Z výsledků šlechtitelského programu Ústavu ovocnictví, ZF v Lednici pochází nově registrovaná a právně chráněná odrůda meruňky s názvem 'Sophinka' (LE – 2926).


Odrůda pochází z křížení odrůd 'Velkopavlovická' x 'Stark Early Orange' (SEO), přičemž u rodičovské odrůdy 'SEO' je v rodokmenu zahrnut čínský původ. Křížení bylo uskutečněno v roce 1984 a selekce probíhala od roku 1991 v rámci šlechtitelského programu meruněk pod vedením prof. Ing. Zdeněka Vachůna, DrSc. na Ústavu Ovocnictví, Zahradnické fakulty MENDELU se sídlem v Lednici. Touto registrací tak byla završena 4. etapa šlechtění meruněk na ústavu, přičemž v rámci této etapy byly již registrovány a právně chráněny v roce 2017 odrůdy 'Adriana', 'Betinka' a 'Candela'.

Stručná charakteristika odrůdy:  Habitus a vzrůst stromu je kompaktní, vzpřímený, středně silný. Plodnost je brzká, vysoká a pravidelná je cizosprašná odrůda, vhodní opylovači jsou 'Betinka', 'Adrina', 'Candela' a 'Goldrich'. Výjimečně může přeplozovat, v takovém případě je žádoucí probírka pro zvýšení velikosti plodů. Zralost nastává 5 – 7 dní po odrůdě 'Velkopavlovická'. Kvalita plodů je výborná, chuť plodů je standardní, pevnost dužniny je vysoká proto se vyznačuje především dobrou transportabilitou, plod je velký průměrně okolo 65 g (v rámci odrůd Adriana, Betinka a Candela bývají plody největší), plod je vzhledově velmi atraktivní.

Celkové zhodnocení a přednostní použití: Odrůda je rezistentní k virové šarce švestky (PPV), je vhodná jak pro přímý konzum, tak i pro zpracování.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 29.3.2022 12:22

Dobrý den. A Vy jste někde narazil na Sofinku? Mě tyhle odrůdy zatím moc neberou. Z těch meruněk Adriana, Betinka, Candela, Sophinka mám akorát naroubovanou Candelu. Odolnost vůči PPV se asi hodí, ale jelikož se jedná o křížence Velkopavlovické s Early Orange, tak to není žádné terno. Early Orange nic zvláštního za ty roky nepředvedla a Velkopavlovická jako nejchutnější meruňka žádnou šarkou u mě netrpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.140 (?), 30.3.2022 10:51

Dobrý den, Jsem ze Znojemska a koupil jsem tuto meruňku u Fi.Venuta Kadov okr.Znojmo.Jelikož neměli Velkopavlovickou tak mě nabídli tuto odrudu že je podobná Velkopavlovická.Doufám že se zadaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 30.3.2022 15:12

Tohle je asi trochu jiná káva, ale já jsem kdysi koupil také podobnou odrůdu Velkopavlovické s názvem Marlen, ale zatím jen krčím rameny. Takové Harlayne nebo Tardicot měly první plody na stromku podstatně lepší. Jak je vidět na vložené fotografii z minulého příspěvku, tak Sofinka bude jistě vzhledově efektní. V tomto ohledu budete jistě spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika