Očkování meruněk a nektarinky



host - 133.224 (?)
24.7.2020 18:08

Děkuji, přišly mi z fotografie silnější, ale to je až po odřezání nad očky. Musí tedy být mladé dřevo. A klasické očkování, tedy konec výhonu ponechat a odstranit až na jaře. Tak budu trénovat na kořenových výmladcích.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 91.196 (?), 18.7.2020 14:31

JG, aniž bych se k Vám chtěl lísat-na to se známe příliš krátce a nebojím se napsat povrchnělaugh, přesto musím s Vašimi zkušenostmi a postupem řešení naprosto souhlasityes! Z toho křoví vysvobodit chtěný štěp není snadné, při razantním odstranění u paty kmene hrozí jeho konec, dá se to postupně, ve více krocích...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 18.7.2020 15:21

Patrně nepokvete.

Pokud to jsou letorosty z oček na jednotlivých kosterních větvích, pak budou první vegetační sezónu pouze juvenilní, bez diferenciace květních pupenů. Ale máte možnost oblbnout přírodu a provést postřik fytohormony. Pak by se následující měsíc (tedy v srpnu) měla diferenciace provést a koncem října už by mohl být patrný výsledek (pro lupu a cvičené oko).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 243.58 (?), 18.7.2020 19:20

Ne, Standa_HK nemá pravdu. Zcela běžně se mi stává, že jednoroční roubovance kvetou, a to u veškerého ovoce. Co se týká konkrétně meruněk, letos mi vykvetly 3 meruňky z 5, které jsem loni rouboval kopulací na mladé podnože.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 18.7.2020 23:05

nemyslím si, že kopulace na bdící roub se chová stejně jako očkování...

Zejména pak pokud jde o diferenciaci květních pupenů na výhonech z spodních oček versus diferenciace na výhonu s apikální dominancí. Jednotlivé očko má vždy apikální dominanci.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 22.8.2020 11:39

Dnes jsem vyfotil opět „meruňková očka“ ve stáří zhruba jeden rok. Srůsty oček (moc se mi obrázek nepovedl, velký kontrast sluníčko stín) a celkový pohled na vývoj korunky.
Žádný pupen myrobalánu, od vylomení prvních výhonků, znovu nevyrašil. JG

očka srůsty dnes
očka srůsty dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 22.8.2020 11:44

A ještě druhý obrázek. JG

celkový pohled na korunku dnes
celkový pohled na korunku dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 1.9.2020 21:42

Ještě jeden (už opravdu poslední) obrázek meruňkových oček měnících se v základy kosterních větví korunky. Další obrázky už budou obrázky „následovníků“.
Loni v březnu seříznutí myrobalánu. Loni v červenci očkování do výhonů. Letos rašení oček a vývoj (srůsty, hojení) větví korunky meruňky. (Výhony č. 1 a 2 na jaře odříznu. Nemají dost místa. Dál počítám už jenom se čtyřmi výhony.) JG

meruňková očka dnes
meruňková očka dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.224 (?), 22.7.2020 22:10

Dotaz na JG - když bych to chtěla takto provést, musím odřezat větve, očkovat a odstraňovat až do zimy všechno zelené? Předpokládám, že podnož do podzimu nějaké větvičky vyžene? Ještě stále jsem nevykopala Lipnickou, takže prostor pro experiment mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 23.7.2020 0:03

Ve vláknu popisuji svůj první meruňkový pokus (přestěhování se z 600 do 450 m/m). Udělal jsem toto: Zasadil jsem myrobalán pro slivoň a nenaštěpoval. Zesílil (síla násady) a co s ním (přeci když už jsem si s ním dal tu práci a zasadil ho, přeci ho neuříznu). Loni v předjaří jsem jej seříznul ve výšce pasu (1,1m), ořezal všechno, co šlo odříznout. Vyhnal výhony jako hlavatá vrbička. Ponechal jsem cca 10 ks, ostatní vylomil. Ponechaným jsem očistil spodní části asi do výšky 20 cm od postraních výhonků (aby na nich byly jen hladká kůra). V polovině prázdnin jsem se dal do očkování. Přinesl jsem si připravený letorost meruňky (semenáče). Vyřízl překážející výhony (byly moc nahusto), abych ve zbylých prostrčil prsty, pásku a naočkoval, jak mi to šlo (co nejníže na výhonu). Výhony měly v místě očkování sílu asi 8-10 mm. Někde jsem pochytil, že meruňková a broskvová očka se na 3 měsíce staré dřevo podnože ujímají cca 100%. Naočkované i nenaočkované výhony pak volně rostly do konce sezony.

Letos na jaře jsem vyřezal nenaočkované výhony a naočkované zastřihl 10-15 cm nad očky. Tak jsou dosud (je to husté a nechce se mi v tom teď „drápat“). Při rašení jsem nechal rašit i některá spící očka myrobalánu (asi 10-15 ks) z okrajů uříznutých výhonů. Ty jsem pak zaštípl na délku cca 25 cm. Aby byla listová plocha a návnada pro škůdce. Když začaly meruňkové výhony intenzivně růst a větvit se a měly dost vlastní listové plochy, myrobalánové výhony jsem vylomil. Znovu už žádné nerostou. Asi bych měl nejdelší výhony vyvázat, ale pořád není čas. To je tak asi všechno. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.224 (?), 24.7.2020 18:08

Děkuji, přišly mi z fotografie silnější, ale to je až po odřezání nad očky. Musí tedy být mladé dřevo. A klasické očkování, tedy konec výhonu ponechat a odstranit až na jaře. Tak budu trénovat na kořenových výmladcích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika