Očkování a následná péče



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?)
21.11.2009 12:04

Očkovací páska se sundává 14 dní po očkování, v té době se kontrolují očka, zda se ujala, a případně se ještě přeočkovává.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Jirka.zahrada.cz - (9) - 42.96 (?), 17.11.2009 10:43, zobrazeno: 13075x

Zdravím,

chtěl jsem se zeptat, kdy odstranit očkovací pásku. Nebo snad ji mám jen povolit? Očkoval jsem meruňky v srpnu, přijaly se a teď nevím jak dále. Bojím se, že očkovací páska může očka zadusit.

Dík za odpověd.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 125.72 (?), 18.11.2009 8:01

nejsem odborník, ale já sundám pásku po mrazech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 21.11.2009 12:04

Očkovací páska se sundává 14 dní po očkování, v té době se kontrolují očka, zda se ujala, a případně se ještě přeočkovává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 196.253 (?), 21.4.2010 19:10

Zdravím, prosím o radu, očkoval jsem meruňky, broskve a blumy. Očka jsem převázal roubovací PVC páskou. Na jaře jsem sundal pásku. Očka vypadala stále živá, nyní zhruba po 3 týdnech jsou zaschlá. Kde dělám chybu? Podnože jsem zastříhal asi 20 cm nad očkama. Neměl jsem PVC pásku sundat dříve? Očka mám zhruba 10 cm nad zemí, není to moc vysoko? Je vidět uschlá kůže i kolem oček (řez). Co teď? Mám podnože zaříznout a nechat obrůst a znovu zkusit přeočkovat, nebo je lépe vykopat a očkovat nové podnože? Mají se očka na zimu chránit smotky nebo ne? Ponechal jsem tam PVC pásku a asi to bylo chyba. Není lepší převazovat očka lýkem? Poraďte. Děkuji K.Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 109.82 (?), 21.4.2010 21:40

Nic si z toho nedělejte, že se to nepodařilo. Já jsem dopadl s meruňkami podobně. Vloni jsem naočkoval podnože, zdálo se mi že skoro všechna očka se ujala, minulý týden jsem to kontroloval, raší asi každé čtvrté. Ostatní asi už nevyraší. PVC pásku jsem sundával až letos na jaře aby byly očka přes zimu co nejvíc chráněna. Zastřihl jsem vše na cca 10 cm čípek, ještě chvíli počkám a pak ty co nevyraší sestrihnu nízko u země. Do podzimu by mohly od spodu vyrašit pěkné pruty a ty zase zkusím naočkovat a tak pořád dál dokola...

U broskví jsem dopadl mnohem lépe, většinou očka rostou. Zkoušel jsem také mandloně, ale tam byl výsledek už horší.

Jabloně se očkují bez větších problémů všechno většinou roste. Zkoušel jsem i moruši trnavskou taky celkem úspěšně.

Podle mě není problém v samotném uchycení očka, většinou řapík odpadne a štítek zůstává zelený/živý. K největším ztrátám dochází během zimy, některá očka zřejmě nevyzrají a zmrnou či uschnou někdy zarostou. Důležité je aby byly pupeny na roubu dobře vyzrálé a pořádně narostlé, jinak z toho také nic není. Možná by bylo vhodnější zastřihnout kmínek na čípek už na podzim po umutí očka. Mohlo by to podpořit vyzrátí pupenu, stromek by pupen mohl ještě dobře "vykrmit", bez kmínku je prostě každý pupen pro stromek dobrý. Pozor taky na předčasné sundání pásky, u některých oček jsem pásku sundal asi za 3 týdny a hodně oček mi pak uschlo v důsledku tepého počasí. Prostě, zda se očkování povedlo to lze s jistotou říci až na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
duran - (41) - 125.72 (?), 22.4.2010 7:40

mi se taky očkování nepovedlo. Očka zazchla, ale všechno krásně srostlo.

Místo očkování jsem vlastně udělal transplantaci části kůry. Příště je zkusím odříznout s větším kusem dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.96 (?), 22.4.2010 8:03

Zdravím,

já jsem loni pokusně naočkoval 10 broskvoňových semenáčů a z toho se jeden neujal, dva nasadili místo vegetativních květní pupeny (tak su zvědavý co z toho bude) a 7 jich roste normálně. Očkoval jsem začátkem září a nechával jsem v očkách kousek dřeva. Pásku jsem sundával na podzim a na jaře při rašení jsem stromky sestřihl asi tak cm nad očkem a zatřel latexem a pro jistotu ještě i štěpařským voskem. Letos budu očkovat ty které se neujaly+ty, které byly loni slabé. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.233 (?), 22.4.2010 13:09
Loni jsem očkoval třešně a špendlík a nepřijalo se mi nic. Pásku jsem sundal po 14 dnech, vždycky se mi to pak nějak rozšklebí a do jara uschne.teda očkoval jsem asi třikrat v životě.To roubování mi jde líp.Příjaly se mi třešně švestky ale asi 30 procent.Hlavně to co bylo děláno kopulací.Jadroviny se mi přijmou vždy.Tolik mé amaterské pokusy. JS
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 224.19 (?), 2.5.2010 9:12
Pokud mohu poradit podnože zařízněte, zapěstujte nový výhon a zkuste v 1. dekádě června podnož přeočkovat Forkertovým způsobem. Očko se vsadí do části výhonu, která musí být zdřevnatělá. Po odpadnutí řapíku se podnož nad očkem seřízne. Očkovací pásku je nutno kontrolovat (při zaškrcení podnože jen povolit), páska se odstraní po zdřevnatění výhonu z očka. Uvedený způsob má 2 výhody: 1. V případě neujmutí je možná v srpnu oprava. 2. Vyrašený výhon sice neroste jako výhon ze srpna loňského roku, ale nevymrzne přes zimu jako očko. Jako vázací materiál je vhodná páska z video kazety, běžná páska pro zahrádkáře z PVC je na očkování moc silná. mnoho zdaru. ČK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika