Mráz ve vegetačním období v roce 2024



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1775) - 168.103 (?)
13.5.2024 13:22

Tak jak to vypadá u Vás, pane Mičurine, přežilo mráz nějaké ovoce? U mě v sadu se štíhlými vřeteny na 80 stromcích nebude vůbec nic. Přežily jen nějaké plody na Allegro a na starších odrůdách Gloster, Jonathan a Malinové hornokrajské. Protože jsou všechny stromky na ploše asi 4 ary, připadá mi, že starší odrůdy v mrazových pohromách jsou schopné částečně odolat, zatímco nové šlechtění odolává méně. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23   
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1618) - 165.146 (?), 5.5.2024 15:39

Také jsem z toho jelen co se bude vyvíjet a co opadne.Přesto jsem dnes dopoledne ošetřil proti houbovým chorobám.Na hrušni probíhá hromadný propad ale místy jsou plody co se vyvíjí ale jak to dopadne si nedovoluji předjímat.Jabloně jsou po odkvětu a mnohá květenství se nevyvíjí.Moudřejší budu tak za deset dní.Spíše katastrova.Nejlépe dopadly dvě palmety na západní zdi.Zde se plůdky vyvíjí.Nespoléhám ani na rozvleklé kvetení kdy některé odrůdy jabloní stále vyhazovaly nové květy.Občas mě takto kvete Melrose, ovšem po odkvětu plůdky opadají a zůstanou plody z časných květů.Je to letos horor.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4493) - 2.164 (?), 5.5.2024 16:07

Mně totiž přišlo divné, že se bude brzy stříkat proti obaleči jablečnému, ale plůdky jsou malinké, i pro pilatku jablečnou. Že by nastal souběh pilatky a obaleče? No nenastal. Pilatka už byla (asi tedy o hladu) a let obaleče je podle pravidel. Jen dříve. Přeživší jablíčka jsou velká asi 2 cm. Stříkat budu, ale omezím postřiky jen na obalečí vlny + fungicid. Tedy dvakrát (event. + podle situace). Obaleč bude v přesile! Nikdy jsem nezažil, že by zmrzly jabloně. Ani bych to nepředpokládal (do -5°C). V seriálu Vraždy v Midsomeru byla epizoda, kde pěstitelé jablek na cider měli v době květu mrazovou pohotovost, šli zakuřovat, mlžit... Tak jsem si říkal, co blbnou, v Anglii je přímořské podnebí, mrazy minimální. Ale také tam jabloně kvetou dříve, kdy jsou vpády mrazivého vzduchu častější. A to nastalo koncem dubna u nás. Normálně by u nás jabloně byly teprve teď v květu, kdy hrozí jen přízemní mrazíky. Pod rozkvetlou třešní se miliskovalo na prvního máje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1775) - 168.103 (?), 13.5.2024 13:22

Tak jak to vypadá u Vás, pane Mičurine, přežilo mráz nějaké ovoce? U mě v sadu se štíhlými vřeteny na 80 stromcích nebude vůbec nic. Přežily jen nějaké plody na Allegro a na starších odrůdách Gloster, Jonathan a Malinové hornokrajské. Protože jsou všechny stromky na ploše asi 4 ary, připadá mi, že starší odrůdy v mrazových pohromách jsou schopné částečně odolat, zatímco nové šlechtění odolává méně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1618) - 165.146 (?), 14.5.2024 10:13

Pane Waltře, není lehké se vyjadřovat k tematu, zvláště když už víme kolik ovocnářů tyto mrazy poškodily a zmařily jejich práci.Nechtěl jsem se již k tomu vyjadřovat ale na přímý dotaz odpovím.Dopadl jsem relativně dobře.Rybíz a angrešt - OK, venkovní réva - spáleno asi šest letorostů, ostatní OK a násada normální, meruňka, broskev a slíva Malvazinka - totálka, na švestce Dolance něco málo zůstalo to dorazí škůdci.Jabloně - některé silně poškozeny, jiné částečně a některé minimálně.Záleželo v jakém stadiu kvetení byly. Hušeň ve stadiu plůdků - silně poškozena přesto tam plůdky jsou.Přisuzuji to částečně extrémnímu kvetení jádrovin ale hlavně černému úhoru pod nimi přestože mě v tom hrozném týdnu přejely mrazy nejméně dvakrát pod -3*C a další dny od 0*C do -2*C.

K Vaší otázce.Nedomnívám se že by byly podstané rozdíly v mrazuodolnosti v květu nebo plůdcích mezi odrůdamy jádrovin. Důležitější zřejmě bude zda kvete brzo nebo později.Za nejdůležitější však považuji v jakém období kvetení mrazy udeři, zda ve stadiu růžových balónků a nebo plného květu či plůdků.Jeden příklad za všechny kdy jsem si to mohl letos ověřit.Na mix vřeteni odrůd p. Buzrly mám čtyři odrůdy.Sandra kvetla brzy a byla v plném květu - totálně spálená (možná zůstaly 3 plůdky).Ostatní odrůdy Vanesa a Elisabet byly ve stadiu růžového balónku a přežily s malým poškozením.Nejlépe dopadla Šarlota která byla v raném stádiu růžového balónku.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1775) - 168.103 (?), 14.5.2024 12:40

Dík za odpověď, pane Mičurine. Potvrzuji, že není lehké o mrazových škodách psát. Ale život jde dál, stromy žijí a dál potřebují, abychom se o ně starali. Mám to štěstí, že mohu pěstovat ovoce v třech různých lokalitách. Na jedné malé 3a uprostřed města a dalších větších na okraji a na venkově. Zřejmě kvůli kumulaci staveb v okolí v té malé lokalitě byla teplota příznivější, než v dalších. Mráz mi zde udělal probírku také, ale něco mi přeci jen ponechal. Bude trochu angreštu i rybízu, hrušek, jablek, švestek, broskví i meruněk. Přežilo i něco z vinné révy a fíkovníku u jižní stěny domu. Jen mi to všechno označkovaly minulý týden kroupy. Ale nějak se s tím vyrovnám. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1618) - 165.146 (?), 22.5.2024 12:36

Tento týden jsem započal provádět prosvětlovací řez letorostů jádrovin u bůjně rostoucích stromků spojených s probírkou plůdků kde je to po mrazivém dubnu vhodné.Je dobré odstranit zelené letorosty nevhodné pro další použití v počátcích vegetace.Nedochází k takové ztrátě zelené plochy a tím i stromek méně stresuje což při jednorázovém odstranění v pozdější době může zapřičinit opětovné kvetení v září a říjnu a nebo negativně ovlivnit násadu na přiští rok.Zásahy probírkou nejsou zrovna populární ale během probírky a řezu důkladně ovocnář prohlédne ovocné stromky a může případně mechanicky odstranit větvičky napadené padlím a mšicemi o přehledu násady plůdků nemluvě.Letos je to divočina.Některé stromky(pozdně kvetoucí) jsou skoro bez poškození u jiných při slabé násadě po mrazech ponechávám dva plůdky z jednoho květenství což normálně nedělám a ponechévám jeden a ředím násadu v odsupu 15÷20 cm od sebe a skoro třetina stromků zmrzla na prach.Tam jde pouze o prosvětlovací řez a plůdky v počtu jednotek kusů nebo nic.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1775) - 168.103 (?), 22.5.2024 13:18

kdy plánujete pane Mičurine zasáhnout proti obaleči?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1618) - 165.146 (?), 22.5.2024 15:41

Zdravím pane Waltře.Na ÚKZÚZ pro moji lokalitu je uvedeno dnes 91% než začne kladení vajec obaleče 1.generace.Počkám na 100% a asi za dva dny provedu postřik.V tomto počasí je to skoro nemožné.Stálé přepršky.Nic stabilního ale předpokládám ošetření na začátku příštího týdne spolu s přípravkem proti strupovitosti.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  21,  22,  23   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika