Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.241 (?)
17.4.2017 20:35
104.15: Toto nie je prejav moniliózy, marhule proste takéto krátke výhonky bez listov často tvoria, mne to robí najmä Hargrand. Nemyslím že je to patológia, na rozdiel od broskýň väčšinou tie plody na bezlistých výhonkoch aj normálne dozrejú, ale tie výhonky potom poväčšine do ďalšej sezóny uschnú. Zvyknú vyrastať priamo z hlavného stredníka, alebo na strmšie nahor rastúcich silnejších konároch. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
                     
host - 104.15 (?), 16.4.2017 21:54

Ide o kratke bocne vyhonky dlzky cca 5-10 cm, ktore sa vytvorili minuly rok na jednorocnom dreve - t.j. na vyhonoch, kt. narastli v roku 2015. Nie je na nich vidiet uschnute listky, akoby tam listove pupene ani nikdy neboli vytvorene. Niekde sa aj na takychto vyhonkoch listova ruzica najde, ale to skor ojedinele a ta je zdrava. Pripomina to neprave rodive vyhonky na broskyniach - t.j. take tenke kratke vyhonky, kde chyba v strede medzi kvetnymi pukmi listovy.

Pri broskyniach takyto typ vyhonov pri reze odstranujem, lebo produkuju plody horsej kvality, nakolko ich nevyzivuje chybajuci letorast. Pri marhuliach pre iny typ rastu ich ponecham, ale ked aj prinesu urodu, tak predpokladam, ze po sezone vyschnu, takze nakoniec aj tak budu musiet ist prec. Je tam toho vcelku dost, tak som uvazoval, ci chybajuci rastovy puk nebol zalozeny napr. kvoli nedostatocnemu osvetleniu danej casti koruny pocas minulej sezony. Je to 4 rocny strom. Zajtra sa pokusim prilozit nejake foto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 17.4.2017 20:06

Toto som mal na mysli:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 17.4.2017 20:08

A este jedno foto:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.241 (?), 17.4.2017 20:35
104.15: Toto nie je prejav moniliózy, marhule proste takéto krátke výhonky bez listov často tvoria, mne to robí najmä Hargrand. Nemyslím že je to patológia, na rozdiel od broskýň väčšinou tie plody na bezlistých výhonkoch aj normálne dozrejú, ale tie výhonky potom poväčšine do ďalšej sezóny uschnú. Zvyknú vyrastať priamo z hlavného stredníka, alebo na strmšie nahor rastúcich silnejších konároch. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.227 (?), 17.4.2017 20:55

Pro 104.15 - můj táta tomu říkal "plodné trny", dělala to Velkopavlovická a švestky...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 17.4.2017 21:47

Ani mne to neprislo ako monilioza, no pre istotu som sa spytal - ci nahodou to nie je napr. nejaky prejav latentnej infekcie z min. roka. Moja otazka ale smerovala tiez k tomu, ci je to typicky znak Leskory a treba tomu nejako prisposobit rez, alebo je to napr. z nedostatku svetla v predchadzajucej sezone.

Leskora je potvora v tom, ze ma velmi silnu tendenciu rast vertikalne, a aj napriek vyvazovaniu a dvojstupnovemu sektorovemu rezu sa mi ju nejako nedari skrotit. Totiz minuly rok nebola uroda (mraz), takze vsetku silu hnala do letorastov a konare se pod urodou neohli. Tento rok to bude asi podobne...

Inak k tym prejavom m. laxa - na Leskore som nasiel(a odstranil) nakoniec celkom 2 vetvicky, na Madarskej 7. Je ale pravda, ze na Leskore som si pri postreku dal extra zalezat. Este som myslim zabudol napisat, ze tesne pred zaciatkom kvitnutia som marhule osetril 2% sulkou-K. Ti, co naokolo pouzili systemovu chemiu (switch, horizon,..) maju marhule bez poskodenia. Ti co neosetrovali vobec - poskodenie je viditelne, povedzme kazda 15. az 20.ta vetvicka je napadnuta. To moje "eko"-osetrenie teda v porovnani s neosetrovanimi stromami malo svoj ucinok, hoci neviem ako by som dopadol, keby infekcny tlak bol silnejsi. 

Aktualne vidim riziko v nadchadzajucich mrazoch, ktore zrejme sposobia na rasiacich vyhonoch mikrotrhliny, co by mohla byt vstupna brana pre infekciu m. laxa. Vplyv mrazu na dlhsich a nizsie polozenych vyhonoch sa rano prejavil tak, ze boli ich konceky ohnute/ovisnute smerom dole. Pocas dna sa ale postupne napriamili. Najhorsie vyzeral Bergarouge, lebo ma aktualne suverenne najdlhsie vyhony.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 17.4.2017 21:57

Ano, je to krátky plodný obrost u Leskory je to typický znak, tady ho vytváři i Radka a Tsunami, ale u Leskory je nejmarkantnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.198 (?), 18.4.2017 8:54

Ako je to s moníliovým úžehom a moníliovou hnilobou plodov u odrody Orangered? Je odolnejšia na tieto choroby?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 18.4.2017 10:34

Pokial to bolo myslene na mna, tak Orangered bude prykrat poriadne kvitnut najskor az buduci rok. Tento rok bolo len par desiatok kvetov na koncoch letorastov, pri "eko" osetreni zatial ziadne znaky m.laxa. Strom je to sice uz pekny - skoro vyse 3m, ale na myrobalane, ktory oddaluje plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 19.4.2017 11:05

Soused mně ukazoval svoje meruňky a divil se, že jsou tak povadlé, když ještě nemrzlo. Dvě vzrostlé VP má kompletně napadené moniiovým úžehem. Tak jsem ho uklidnil, že já sice moniii nemám, ale úroda nebude stejně, protože se blíží mráz. Byl tak nadšený, že použil podobný výraz, jako kdysi jeden pán ze Sovenska, který řekl "všetko popíliť". Taky jsem si říkal, že žádnou novou meruňku už do "baráku" nechci. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  36,  37,  38,  39,  40  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika