Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



host - 187.224 (?)
22.4.2016 22:05

To je těžké, jeden na to kašle, jeden zastánce eco-bio bez chemie, většina jich nemá techniku vhodnou k ošetření vzrostlých stromů. U mne pod 5%, po provedení 2 postřiků, po sousedech odhaduji nad 15. Pokud mi to nezmrzne, zlámou se mi stromy, Násada plodů je veliká.   j.c.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 14.4.2016 17:54

ale vyskytuje, ale v krytych mistech-na dvoře apod., tam mi odesla, takze nyni vysazuji merunky na jizni svah, sice se silnym vetrem a zda se, ze to je to pravé ořechové

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 14.4.2016 18:56

Já mám sad na kopci a fouká tam skoro pořád. Proti monilii stříkám 2x, ale i když to některý rok v minulosti nevyšlo, nic se nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.119 (?), 21.4.2016 22:11

Moníliová spála tu v okolitých záhradách už naplno vyčíňa na neošetrených stromoch. Ja som použil najprv Horizon a potom Signum a stromky sú čisté, bez jedninej uschnutej vetvičky. Tie 2 (prípadne 3) postreky skutočne stoja za tú trochu námahy, oplatí sa to. Zaráža ma, že často vidím v záhradách marhule s navápnenými kmeňmi a strihané a postrek proti monilóze už neurobia. To nedáva zmysel, na čo je potom celá tá práca so stromami, ked ich nechajú takto na jar zdevastovať. Videl som aj veľké stromy, ktorým uschli až 2 tretiny výhonkov. Počas kvitnutia pritom prevládalo suché a teplé počasie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.4.2016 21:45

Taky se zde něco objevilo a po příštím týdnu toho bude zřejmě ještě více. Na teplé a suché počasí v době kvetení nespoléhám. Ty dva postřiky udělám vždy. Sousedům poraďte, když je uvidíte, třeba nemají ty správné informace. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 22.4.2016 22:05

To je těžké, jeden na to kašle, jeden zastánce eco-bio bez chemie, většina jich nemá techniku vhodnou k ošetření vzrostlých stromů. U mne pod 5%, po provedení 2 postřiků, po sousedech odhaduji nad 15. Pokud mi to nezmrzne, zlámou se mi stromy, Násada plodů je veliká.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 23.4.2016 12:44

Těžké to je. Soused chemické postřiky nesnáší a nepoužívá je. Všechny meruňky mu tudíž zašly. Jak ty staré, tak ty nově vysázené. Teď má napadené pro změnu višně, ale stromy se z toho vždy částečně vzpamatují.  Kadeřavost na broskvoních řeší slovy: "Nemocné listy opadají a narostou nové". Probírka meruněk mrazem je dost ošidná. Může zmrznout totiž všechno. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.205 (?), 23.4.2016 13:23

chci se zeptat zkušenějších - je to spílené mrazem, nebo moniliózou?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.205 (?), 23.4.2016 13:26

ještě jedna fotka...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 23.4.2016 13:31

Na 100% se jedná o Moribundus(Monilia laxa).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.229 (?), 23.4.2016 17:59

Áno, je to strom silne poškodený moniliózou. Takých tu v okolitých záhradách vidím mnoho.

Ja som napríklad tiež odporca chémie. Ale v určitých prípadoch to bez chémie nejde a tie postreky proste urobím, či sa mi to páči alebo nie. Pestovať marhule sa bez fungicídov u nás bohužiaľ nedajú. Takisto keď mám slivku obalenú voškami, tak ju predsa nenechám chradnúť.

Je zaujímavé, že sused má starú marhuľu (určite aspoň 40-50 rokov) neznámej odrody, v živote ju nestriekal a napriek tomu trpí moniliózou minimálne. Tých pár suchých vetvičiek na tom veľkom strome ani skoro nezbadáte. Niektoré odrody sú odolnejšie a iné menej. Ja sa ale radšej poistím postrekom a nebudem testovať, ktoré sú odolnejšie.

Ak sa môžem spýtať, ktoré odrody sú u vás najmenej náchylné na moniliózu? Ak to máte niekto odpozorované.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika