Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?)
25.3.2016 20:51

Pokud jde o postřik, mám ověřeno, že postříkáním poupat je monilia zažehnaná. Infekce vstupuje bliznou, ale fungicid dokáže vcházet i jinými branami. Často cestuji mezi svými značně vzdálenými zahradami a nevěřím nikomu, že vše ošetří podle mých pokynů. Proto jsem letos znovu ošetřil už meruňková poupata a nespoléhám na hodného souseda, který když si vzpomene a neprší...

Horizon prostě vsákne i do zavřených poupat a chrání celý strom proti monilii ještě následující dva týdny. Dnes už mám na jihu úspěšně odkveteno a sousedi mají květy spálené od monilie. Na Vysočině mám postříkaná poupata. Až se vrátím, ošetřím květy podruhé.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                  
host - 178.124 (?), 20.5.2015 8:45
Ja jsem aplikoval 2 postriky (Horizon, Talent) pred a po kvetu idealne to vyslo pred vlnou ochlazeni. Presto nalezeny asi 2 vetvicky s uzehem. pricina je za plotem-soused na to kasle a jeho merunka je z poloviny sucha.uz jsemt takto prisel o visen.loni jsem mu vnutil postřik, letos to je na likvidaci stromu.On jen mavne rukou aj jde na pivo.Nechci si kazit sousedske vztahy, na druhou stranu prijit o vysledky sve prace kvuli lemplum z okoli me deprimuje (monilie, šarka,strupovitosti, slimaci atd.).Jak to resite vy?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.5.2015 14:54

Já jdu se sousedem na pivo. Dobré mezilidské vztahy nevyváží sebelepší úroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 21.5.2015 16:24

Projevy choroby se sem tam objevují stále, ale asi platí to samé, co u kaeřavosti a to, že bujný růst zdravých výhonů a listů má možná na svědomí spíše příznivé počasí v květnu, kdy bylo poměrně teplo a sucho. Nejvíce překvapil Goldrich na B-VA, který místy kvetl i ve vánici a přesto vypadá velmi vitálně a je na něm i poměrně dost plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 23.3.2016 21:10

Jako každoročně, tak i letos čekáme na nevítanou návštěvu moniliového úžehu peckovin. Osobně tuto návštěvu zvládám poněkud lépe než plíživou vytrvalost kadeřavosti listů broskvoně. Návštěvu moniliového úžehu přivítám jako každoročně nejprve Talentem snad i s tím přidaným Zatem a později pohostím tohoto návštěvníka Horizonem. V případě potřeby budu prokládat Championem, aby "dohlédl" na květy v případě mrazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mortimer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 158.229 (?), 25.3.2016 12:56
Mám zopár marhúl, ktoré nejednotne kvitnú. Už teraz mám jeden veľký strom, ktorý kvitne, ostatné ešte potrebujú asi týždeň. Pri takýchto prípadoch viackrát striekate stromy? Zasadil som marhulu v jeseni, zatiaľ len teraz raší. Kedy postriekať tento strom - nevieme, kedy bude kvitnúť.? Plánujem použiť signum.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 25.3.2016 13:52

Pokud si vzpomínám, tak pan Vinšálek psal, že ošetřuje stromy jednotlivě podle rašení, ale to byly broskvoně proti kadeřavosti. Je pravděpodobné, že postupuje stejně i v době rozkvétání meruněk. Mně to nyní také svádělo, ale ta první meruňka stále ještě nerozkvétá. Je také velmi nepříjemné stříkat na stromy, když na ně létají včely (alespoň mně), takže to dělám až k večeru. Signum bych taky prubnul, ale tady ho nemají, takže si vystačím s tím Talentem, Zatem a Horizonem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.186 (?), 25.3.2016 18:32

Myslím, že není třeba stříkat do květu, ale před rozkvetením a při odkvětu po opadu okvětních plátků. Nejde jen o toxicitu pro včely, která u Zato a Horizon, myslím, není klasifikována, ale také o to, že včely nosí rezidua pesticidů do úlu a med se stopami pesticidů pak konzumují lidé...

Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 25.3.2016 20:01

Promiňte, ale stojí psáno, první postřik při rozkvétání, nikoliv před rozkvétáním a další postřik při opadu okvětních plátků, nikoliv po něm. Protože za největšího oborníka přes postřiky považuji pana Vinšálka a Kukyho, tak opět musím vzpomenout na to, co pan Vinšálek psal, a to, že aplikuje dokonce tři postřiky, a hlavně opravdu při rozkvétání. Doporučuje se aplikovat i postřik před plánovaným deštěm a ochlazením, myslím v průběhu kvetení. Samozřejmě, že je možné se ještě "sychrovat" dalším postřikem například zhruba týden až čtrnáct dní po odkvětu. Protože moniliový úžeh peckovin je závažná, ne-li nejzávažnější choroba meruněk, je třeba si ujasnit přesnou dobu aplikace, nikoliv přibližnou. Chorobu Monilinia laxa považuji za mnohem nebezpečnější, než například kadeřavost listů broskvoně. Při nedodržení správných agrotechnických termínů ZDE hrozí kolapsy celých stromů. Myslím ZDE jako ve zdejší lokalitě. Sousedé by o tom mohli vyprávět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.3.2016 20:17

Jednoduše - priority konzumenta meruněk a konzumenta medu se nemusejí shodovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 25.3.2016 20:51

Pokud jde o postřik, mám ověřeno, že postříkáním poupat je monilia zažehnaná. Infekce vstupuje bliznou, ale fungicid dokáže vcházet i jinými branami. Často cestuji mezi svými značně vzdálenými zahradami a nevěřím nikomu, že vše ošetří podle mých pokynů. Proto jsem letos znovu ošetřil už meruňková poupata a nespoléhám na hodného souseda, který když si vzpomene a neprší...

Horizon prostě vsákne i do zavřených poupat a chrání celý strom proti monilii ještě následující dva týdny. Dnes už mám na jihu úspěšně odkveteno a sousedi mají květy spálené od monilie. Na Vysočině mám postříkaná poupata. Až se vrátím, ošetřím květy podruhé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika