Minaret, Marlen, Svatava



host - 24.183 (?)
15.4.2012 13:44

Dnes jsem znovu prohlédl meruňky a velice rád říkám, že si příroda umí pomoci. Na nejvíce pomrzlých odrůdách (Minaret, VP, Karola) během tohoto týdne vykvetlo hodně nových květů, takže to snad nebude tak hrozné, jak to vypadalo.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.4.2012 17:36

Je to těžké, na jednu stranu, déšť podporuje monilii a kadeřavost, na druhou stranu je sucho a tady každý den sotva trochu zamrholí. Zase v létě příliš deštivé počasí taky nevítáme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 183.140 (?), 15.4.2012 20:42

Po letošní zimě lze usuzovat, že zrovna ony pinkoty, silvercoty a jiné americké novinky asi nebudou patřit k těm nejvíce mrazoudolným. Určitou výjimkou se ukazuje Orangered. S Pinkotem a Sivercotem, rovněž Tomcotem příliš nepošítám do dalších let, jelikož po zimě se dost vysypaly květní pupeny, u jiných odrůd stromy víceméně normálně kvetou. Vadí mi u nich i podle mě vyšší náchylnost na předčasné odumírání a na evropskou svinutku peckovin. Kdo má chráněnou polohu, možná je na tom o dost jinak. Chuťově a vzhledově jsou to jedničky, ale trochu nemile mně překvapily pěstitelsky. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 24.183 (?), 15.4.2012 13:44

Dnes jsem znovu prohlédl meruňky a velice rád říkám, že si příroda umí pomoci. Na nejvíce pomrzlých odrůdách (Minaret, VP, Karola) během tohoto týdne vykvetlo hodně nových květů, takže to snad nebude tak hrozné, jak to vypadalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 22.4.2013 9:44

Břeclavský Mirek bude asi nesouhlasně kroutit hlavou, ale já jsem si musel na zkoušku pořídit odrůdu meruňky Marlen.  A to jednak proto, co o ní na přiložené fotografii psal v Zahrádkáři snad největší propagátor ovocných odrůd poslední doby pan Tomáš Jan, a také proto, že díky tomu, že jsem v jednom roce vypustil ošetření nejstarší meruňky v mém sortimentu - VP, proti moniliovému úžehu a strom mi na to odpověděl zaschnutím celé poloviny koruny. Je to už pár let. Zaschlou část koruny jsem odřezal, ale díky tomu, že zůstala jedna část koruny, tak se kmen začal "přetáčet" a popraskala na něm kůra metr na výšku a asi 30 cm na šířku. Několik let zatírám obnaženou část kmene latexem a důsledně ošetřuji proti moniliovému úžehu. Zbylá část stromu prozatím žije a normálně plodí. Ale pro všechny případy jsem chtěl jako náhradu pro případ úmrtí stromu právě tuto doporučovanou odrůdu panem Janem - MARLEN. Jestli se teorie náhrady za VP ukáže v praxi, to se uvidí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 2.1.2015 18:54

A co by jste, pane Kamile, mohl říci o odrůdě Marlen? Jak se Vám osvědčila?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.245 (?), 2.1.2015 19:26

Pane Petře, s odrůdou Marlen již nějaké malé zkušenosti mám. V literatuře se uvádí, že nakvétá později než VP, což nemohu potvrdit, u mě nakvétají stejně. Marlen kvete jen o trochu déle, řekl bych, že méně hojně. V plodových znacích je obtížné obě odrůdy od sebe rozeznat, také ve stejnou dobu dozrávají. Chuť výborná, plodnost střední, náchylnost na moniliový úžeh také. Loňskou probírku provedl mráz celkem důsledně, zařadil bych jí spíš mezi citlivější k mrazům v době květu a malých plůdků. Proti VP je výhoda snad jen v delším období kvetení. Mám krátkou sedmiletou zkušenost pouze se dvěma stromy této odrůdy, v teplé poloze okresu Litoměřice, také by mě zajímal názor dalších pěstitelů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 2.1.2015 20:05

Díky Vám teď nějaké informace už máme, pane Kamile. A jsou to zajímavé poznatky. Meruňky z Escande tyto odrůdy asi už brzo převálcují, co říkáte? Potvrdil jste to, co psal pan Jan v Zahrádkáři (viz. výše) a to delší období kvetení stromu odrůdy Marlen oproti VP. Postupné a delší nakvétání určitý význam má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.245 (?), 2.1.2015 21:25

Pane Petře, máte pravdu, v určitých ročnících je delší kvetení výhoda, ale pozdější počátek květu by byl ještě lepší. S tím převálcováním si netroufám odhadovat, vždyť meruňky typu VP se hřejí na výsluní již nějakých 200 let. Možná budou nějakou dobu ve stínu modernějších odrůd, ale zase se objeví, opět o ně bude zájem. Mnohé staré odrůdy jabloní či slivoní zažívají nebývalou renesanci (u jabloní i vyšší tvary), třeba jednou bude velká poptávka po Roztocké, Mělnické, Holubově, Želešické, Bohutické, Růžové pozdní atd., opravdu těžko předjímat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.119 (?), 3.1.2015 0:35

No zajímavé... ale do hry vstoupily nadnárodní monopoly(super a hyper markety)a ty budou určovat směr. U meruněk to bude např. barva plodu, stačí se podívat na nové odrůdy - všechny jsou červené.

časem meruňkoná barna bude červená

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 10.8 (?), 3.1.2015 1:29

Ano, ale drobnému pěstiteli jsou nadnárodní monopoly ukradené. Nevím jak Vy, ale já v hyper-super vídám jen značně podtržené "bledule". Rozhodně si nemyslím, že se většina menších pěstitelů rozhoduje při výběru odrůdy k výsadbě především podle barvy plodů. V mnoha místech naší vlasti je nenápadné zbarvení plodů spíše výhodou - uniknou tak pozornosti nenechavců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika