Meruňky z pecek



host - 206.35 (?) 
21.9.2015 2:04, zobrazeno: 6338x

Dobrý den,

chtěl jsem letos nechat strafitikovat cca 300 pecek z meruněk, část z mých výpěstků, část z meruněk z oblasti Louny, z důvodu získat podnože pro případné roubování, popř. očkování. Nechal jsem je zatím v krabici ve stodole, než je zasadím do půdy, ovšem mezitím mi je nějaké potvory (asi veverky) odnesly. Je zajímavé, že pecky od broskví a třešní nechaly na pokoji. Asi je letos málo lískových ořechů a ořešáky ještě nedozrály. Má otázka zní:

Je podstatný rozdíl pro budoucnost stromu, je -li roubován či očkován na semenáč téhož druhu, nebo lze -li semenáč nahradit jinou podnoží s podobným výsledkem? Mám silně jílovitou půdu a orientace svahu je na jih a západ. Velkopavlovická mi rodí zpravidla velmi dobře (asi 3 roky), letos mohla mít cca 25 kg plodů, nebýt moniliového úžehu.

Děkuji

Gábi Monib

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 21.9.2015 5:42

Meruňkový semenáč je pro jílovitou půdu naprosto nevhodný. Veverky proto omluvte. Vhodnější budou tyto semenáče: zelená renklóda, švestky, myrobalány apod. nebo některé (zdravé) vegetativně množené slivoňové podnože. I v tomto případě připravte pro štěpovanou meruňku velkou jámu bez jílu, aby kořeny nemohly nikdy stát ve vodě ani po silných deštích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 21.9.2015 8:37

Souhlas. Meruňkových pecek netřeba oplakávat.

Pecky ZR asi už nedoženete, ale u ostatních slivoní máte ještě šanci. Nejlépe seženete pecičky Myrobalánů, protože pozdní zrají a od raných se pod keři válejí pecek hromádky. Ale u myrobalánu je jako meruňkové podnože trochu potíž s afinitou. Bohužel se nikde z ověřeného zdroje nedozvíte seznam odrůd meruněk, které na myrobalán roubovat lze.

PS: pokud ty zvířata nebrali pecky třešní, tak to byly myši. Jejich konzumace je taková, že prokoušou dírku do pecky a jádro vykousávají s hlavou vnořenou dovnitř. U třešňové pecky se jim hlava dovnitř nevejde a musely by lousknout celou pecku. Druhá věc je, že plno třešňových pecek je hluchých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 206.35 (?), 21.9.2015 22:19

Tak dnes už zmizela i polovina pecek z třešní.

Gabi Monib

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika