Meruňky 2022



host - 125.72 (?)
5.5.2022 6:55
V zidlochovicich a okolí je 90% meruněk a tak 60% broskví ko. Někdo má štěstí a něco mu zůstalo, mne na leskore tak do hrsti a na vp jsem viděl pro obhlidce stromu jednu meruňku. Jinak je zajímavé, že směrem k zidlochovicke rozhledně, na kopci Výhon, jsou meruňkovy sady plně merunek, inu, těch pár desítek metrů n.v.navíc udělá někdy zázrak.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2022 18:10

Sem tam nějaký moniliózní proutek se najde i tady, ale ne v takovém rozsahu jako u pána v Litoměřicích. 3x Signum. Perfektní situace letos. Co se týče Goldrichu tak strom roste na broskvoňovém semenáči velmi silně. Protože je právě na tomto broskvoňovém semenáči, tak je patrná mírná chloróza na listech. Pan SPCH se možná bude "křižovat", protože to nemá rád, ale právě pro ten silný vzrůst jsem sesazoval korunu do starého dřeva na pahýly, Goldrich je dneska zase ve stejné výšce. Prostě vitalita, odolnost, pravidelné sklizně plodů velice slušné velikosti - to je Goldrich. Bergeron je možná jedna z nejchutnějších meruněk, ale za posledních tak 10 let Goldrich strčí Bergeron ve spolehlivosti sklizní do "kapsy". Také všechno, co zraje před VP se tady více uplatní. Na fotce jsou plody "Thyrinthosu", který dozrává leckdy už v půlce června. Proto bylo možno stromek totálně ořezat a přesto ještě stačily narůst do konce sezóny výhony s květními pupeny. Rozkvetly později a teď je na nich možno vidět plody. Jinak by v běžném termínu kvetení určitě zmrzly. Proto se dělá Šittúv řez (zkracování letošních výhonů do půlky června). Na takovém Thyrinthosu by to mohlo znamenat jistotu sklizní. 

Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ITBrno - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 198.91 (?), 4.5.2022 21:36

Zdravím pane Petře do Pardubic, máte to moc pěkné. Já jsem čekal něco víc u sebe ale i přes tu snahu s topením, tak bohužel, všechno šlo na konec do kyblu a ty posledni 2 mrazíky vzali sebou všechno. takže i přes tu počáteční snahu, nebude ani na buchtu. Šittův řez jen ve vyšších patrech něco zanechal zbytek opadalo. 

To stejný nektarinky. řekl bych 90% pryč. 

Jedině co vypadá dobře jsou švestky, střešně, hrušně a jablíčka, ale uvidime.

Tak ať se vám daří a těším se na fota jak nabírají na objemu a zbarvují se do oranžova  :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.5.2022 22:55

Zdravím do Kuřimi. Zajímalo by mě, jak je na tom pán z těch Hostěnic u Brna, nebo pán z Trutnovska. Tady je to samozřejmě většinou vždy mírnější, často jen vítaná probírka mrazem. Když vezmu nejraněji kvetoucí broskvoň, snad to bude ta Sagittaria, tak na ní květy zatím drží pevně. Plody se objevily i na letos velmi málo kvetoucím Orangeredu. Co se týče Davidovy poznámky o středomořských meruňkách, tak ty sice překvapivě vydržely nápor mrazu, ale ta pravá kvalita se zřejmě bude dostavovat jen v určitých letech, protože mají pravděpodobně větší nároky na teplo. 

Veselka
Veselka
Leskora
Leskora
Orangered
Orangered
Bebeco
Bebeco
Harogem
Harogem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.72 (?), 5.5.2022 6:55
V zidlochovicich a okolí je 90% meruněk a tak 60% broskví ko. Někdo má štěstí a něco mu zůstalo, mne na leskore tak do hrsti a na vp jsem viděl pro obhlidce stromu jednu meruňku. Jinak je zajímavé, že směrem k zidlochovicke rozhledně, na kopci Výhon, jsou meruňkovy sady plně merunek, inu, těch pár desítek metrů n.v.navíc udělá někdy zázrak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 5.5.2022 12:42

Z Židlochovic je Pavel CZ, to seš Ty, Pavle? Odolnost "kopce" proti mrazu je obdivuhodná. Ne každý si ale může vybrat kopec nebo nekopec. Máte nějaké hodně pozdně kvetoucí odrůdy? Leskora k nim nepatří, i když je mírně opožděná taky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 5.5.2022 16:45
Ani kopec nemusí být výhoda. Mám koupené tři teploměry od stejného výrobce. testoval jsem je položené vedle sebe, ukazovaly stejně. Pak jsem je roznesl po sadě. A světe div se. Na kopci bývá o 1 až 2 stupně chladněji než dole. Vysvětluju si to tím, že v nižších prartiích máme hodně rozorané plochy, která naakumuluje teplo. Nademnou nahoře je houština, ze které vychází chlad. Když tam člověk k večeru jde je to i cítit bez teploměru... Dnes jsem provedl probírku plodů na mladých stromečkách, jsou jich tam mraky, ale u stopky jsou nějak zdeformované, zůžené. Dlouho v těch chladnech čučely, nakonec to vydržely a začaly růst. Puchrovitost nebo jiná houbová choroba to asi nebude, spíš poškození chladem. Uvidím co z toho vyleze, aby letos nutně plodily nepotřebuju, raději at zakládají korunky. Na starých stromech nic podobného zatím nepozoruju.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 5.5.2022 17:23

Abyste to mohl porovnávat, musely by to být cejchované laboratorní teploměry a přesně uložené ve stejných podmínkách. Takhle je to nepřesné měření přesných čísel. Rozdíl 1 - 2 stupňů je u komerčních teploměrů zcela běžný. Problém však nastává, když se jedná o stupně kolem bodu mrazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 5.5.2022 17:52
Ty teploměry nejsou elektronické, obyčejná klasika. Ale jak říkám, poznáte ten rozdíl i na vlastní kůži. Když jdu ze zahrady k potoku, je to taky jako bych vešel do sklepa. A úplně stejně je to tam na tom kopečku. Navíc je tam mez ze které si to studený vzduch míři přímo do korun. Dlouho jsem se spoléhal na misky s vodou rozmístěné v sadě a sledoval jsem kdy se začne dělat škraloup a pak jsem zatápěl. Letos jsem se řídil podle těch teploměrů a merunky mám. Ovšem ještě je nesklízím. Sice včera trochu popršelo ale do 50 mm, které v květnu minimálně potřebuju je ještě daleko. Jinak jarní mrazy měřené stoprocentní laboratorní technikou budou také na každém konci sadu jiné. Ty mrazíky jdou někdy v pásech. Stačí přejet rukou po trávě a poznáte kde je rosa a kde už mrzne. ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 5.5.2022 21:22

Asi není kopec jako kopec. Ten u Brna který si Petře měl na mysli, tak na Trucforu dal foto P. z H. a meruňky opět obsypané. Pozdní kvetení, slabé mrazy, žádná probírka, žádná monilie. Tož tak.

Nevím jak minulé roky, ale připadá mi, že na jižní moravě - meruňkářská a vinohradní oblasti to zmrzá čím dál častěji?

U mě na severovýchodě i broskve jsou taky chycené mrazem - květy sice neumrzly, ale asi odešlo v těch mrazech opylování protože dost po odkvětu zaschlo a upadává, ale přes to množství květů je dost funkčních. Nejvíc opad se teď projevil na Francoise, který kvetl nejdřív, něco snad na ukázku zbude. U meruněk největší propad Tsunami, taky raně kvetoucí, později kvetoucí jsou ztráty menší, Farely, Vanillacot asi nejvíc zůstalo.

A jak dopadli meruňky na vysočině? Snad nejsou zase obsypané?  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 5.5.2022 21:40
Já mám monilii pouze na jednom stromě a pokud se něco nepo..., budu ještě hodně nadávat, kolik vlastnoruční probírky budu muset udělat, aby ta úroda nebyla na kvas, ale na vyhlášení prodeje místním rozhlasem pro nadbytek úrody. Ale jak jsem psal, největší problém bude nyní sucho. Asi udělám probírku i rezem, už to některé stromy budou potřebovat. Přeju at se na kopci u Brna daří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika