Meruňka Veselka



host - 168.81 (?)
10.7.2019 14:41

Chtěl jsem svým příspěvkem říct (napsat) a ukázat, že i zakoupení meruňkového „pařízku“ nemusí být načisto „pěstitelská katastrofa“. Jen si příspěvky tu vhodně „přebrat“. Pak jsem chtěl napsat, že mráz v květu asi vadí, ale že monilie pronikající květy, kterou zahrádkáři mylně pokládají za zmrznutí meruňky, vadí mnohem víc. A zvlášť ve vyšší poloze.
Dříve se uvádělo, že rozdíl 100 m/m představuje posun fenofáze u stejné plodiny o asi týden. Myslím si, že to je dobrá pomůcka, která napoví, o pěstování čeho se ještě pokoušet a čeho už raději né.
A tak ještě aspoň foto větévky mé druhé meruňky, Bergeronu, na kterou jsem se v tomto vlákně před čtyřmi roky ptal. JG

Bergeron myrobalán, květen 2015
Bergeron myrobalán, květen 2015
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 2.7.2019 22:15

Já vlastně ani nevím, jakou má ta Veselka chuť. Momentálně je to pravý opak Orangeredu, spíše kyselejší, ale nikoliv nezralá. Hodnotím z toho, co spadne a je to částečně zralé. Z těch pár plodů na stromě jich už asi pět spadlo. Tyhle na fotkách stále drží. Ale i z touhle ostřejší chutí by byla velká spokojenost. Kam se hrabe Soledáne. 

Veselka
Veselka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 6.7.2019 17:34

Spadlé měkké Veselky jsou špičkové. Veselka patří k nejchutnějším meruňkám. Nejdříve výrazná, ostře navinule sladká aromatická, později při změknutí navinule sladká až sladká meruňkově aromatická, výborná chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 9.7.2019 13:35

VESELKA (Vesna x Vegana) - Šlechtitelsko-výzkumná stanice Veselá pri Piešťanoch.

Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.81 (?), 9.7.2019 20:28

Leskora sice do tohoto vlákna nepatří, ale. Před čtyřmi léty jsem se v tomto vláknu ptal, co se stromečkem koupeným omylem (bez brýlí) se zaschlou korunkou. Rady jsou výše.
Připojuji letošní foto vzniklého keře meruňky (ále pan Mimmo mě hecoval, nepropaguji). V okolí (cca 10 km) je meruňkových stromů/stromků jen pár. Plody jsem neviděl žádné. Všem pomrzlo. Inu 450 m/m. Ale já jsem stříkal Syllitem dle návodu, a nepomrzlo. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.81 (?), 9.7.2019 20:37

A obrázek jsem nějak zapomněl. JG

Leskora myrobalán, květen 2015
Leskora myrobalán, květen 2015
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 10.7.2019 10:22

Poslední Leskory tady u mě jsou už mdlejší a nemůžou konkurovat později dozrávajícím odrůdám jako třeba této Veselce, Orangeredu, Harcotu. Co se týče postřiku na ochranu proti mrazu v květu, tak se používá měďnatý Champion. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 10.7.2019 14:41

Chtěl jsem svým příspěvkem říct (napsat) a ukázat, že i zakoupení meruňkového „pařízku“ nemusí být načisto „pěstitelská katastrofa“. Jen si příspěvky tu vhodně „přebrat“. Pak jsem chtěl napsat, že mráz v květu asi vadí, ale že monilie pronikající květy, kterou zahrádkáři mylně pokládají za zmrznutí meruňky, vadí mnohem víc. A zvlášť ve vyšší poloze.
Dříve se uvádělo, že rozdíl 100 m/m představuje posun fenofáze u stejné plodiny o asi týden. Myslím si, že to je dobrá pomůcka, která napoví, o pěstování čeho se ještě pokoušet a čeho už raději né.
A tak ještě aspoň foto větévky mé druhé meruňky, Bergeronu, na kterou jsem se v tomto vlákně před čtyřmi roky ptal. JG

Bergeron myrobalán, květen 2015
Bergeron myrobalán, květen 2015
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 10.7.2019 19:17

Veselka, úroda menší, plody velké, chuť výtečnáyes.

Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Veselka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 10.7.2019 20:33

Veselka opravdu výborná. Chce to ji nechat úplně vyzrát, ale někdy je problém plody do této úplné zralosti udržet (opad, poškození hmyzem, neceloplošné vyzrávání apod.).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 13.4.2020 14:08

Vojto, jak Veselka, znrzla Ti? A co meruňky ostatních? Budete mít něco?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika