Meruňka Tsunami



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
      
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.13 (?) 
3.6.2018 13:23

Moja Tsunami je pekne obsypaná plodmi ale ešte nie je zrelá.Pre P.z Pard. Večného kritika marhuliek z es.dnes som bol navštiviť sadarov na morave nádherne sady dozretej Tsunami, Pricie ktoré oberajú už 3 dni 100 bedničiek denne 1kg - 45kč.Začínajú im postupne dozrievať Spring blush a iné odrody novinky testujú.Pýtal som sa prečo ja nemám tak pekné velké plody Pricie ukazal mi to čo bolo na Wavite malé plody, ako u mňa čo bolo na Krymsk 86 medzištepenie Ishtara plody raz tak velké nádhera, stále sa človek učí na akom podpníku zasadiť určitú odrodu aby sme boli spokojní.Posledné 2 plody čo mali zo skleníka vysadené vonku Delicecot merané Refraktometrom sladkosť 25 Brix super.

Moja ne zrelá Tsunami
Moja ne zrelá Tsunami
Darované marhulky
Darované marhulky









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 234.163 (?), 3.6.2018 21:59

Pýtal som sa prečo ja nemám tak pekné velké plody Pricie ukazal mi to čo bolo na Wavite malé plody, ako u mňa čo bolo na Krymsk 86 medzištepenie Ishtara plody raz tak velké nádhera,

Milan takže na wavite stromy marhúl nekupovať lebo budú mať malé plody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 7.218 (?), 4.6.2018 6:13

Záleží akú máš pôdu, na pol pozemku mám ilovicu tam je dobrý myrobalán a st.julien aspoň u mňa, nie wavit, na ďalšej polke je kvalitná pôda tam mám slivky niektoré na wavite idú dobre, treba vyskúšáť, kde sa čomu bude dariť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.234 (?), 4.6.2018 7:23

Ja by som povedal tak - wavit je podpník pre intenzívne spôsoby pestovania, takže je vysoko vnímavý na vonkajšie vstupy. Ak sa teda človek tomu venuje tak ako vo veľkovýrobe, t.j. kvapková závaha, pravidelná a optimálna výživa, bez zatrávanenia, protimrazová ochrana na jar (sú to malé stromčeky) budete mať úrodu čoskoro po výsadbe, maximálne úrody na jednotku plochy aj pekné veľké plody. Lenže bežný človek nemá čas ani chuť toto všetko robiť, a keby aj áno, nevie ako presne nastaviť výživu (vo veľkovýrobe robia pravidelne rozbory listov, pôdy). Potom je to len sklamanie, lebo wavit je ako malé decko - potrebuje neustálu starostlivosť, nikdy nebude samostaným stromom.

Radím každému pestovať aspoň stredne rastúce podpníky a vyberať ich podľa pôdy v danej lokalite, minimálne prvých niekoľko rokov bez trávy okolo. Po 3-4 rokoch má človek už dosť samostatné stromy, takže aj keď niečo zanedbá, nemá to veľký vplyv na úrodu. A človek toho zanedbá veľa, lebo tá záhrada zvyčajne nie je top priorita. Medzištepením sa dá toho vykúzliť veľa, len si také stromčeky musíte dopestovať sami, lebo ich nikde nekúpite. Napr. stromčeky na MM106 s medzištepením M9 môžu mať vzrast ako na M9 (podľa dĺžky medzištepovanej vložky m9), a pritom majú silnejší koreňový systém, lepšie sú kotvené v pôde, menej trpia suchom a problémami s výživou. Celkovo, ak nemáte ideálne podmienky, musíte sadiť len odolnejšie a silnejšie podpníky, vhodné medzištepenie umožní získať menšie stromy. Ja som od toho ale nateraz upustil, lebo kvôli jarným mrazom pestujem vysoké stromy, aby aspoň na vrchu niečo zostalo.

Trnavsko 145 mnm 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.246 (?), 4.6.2018 14:51

Milan a pán z trnavska 145 mnm, mám ťažkú ílovitú žltohnedú kyslejšiu nepriepustnú pôdu. V daždivej jeseni keď dlho prší tak voda do pôdy nevsiaka ale stojí na povrchu pôdy. Vsiakne až keď prestane pršať po 1-2 dňoch. Táto pôda ani vo veľmi suchých letách moc nevysychá, sucho je len na povrchu pôdy ale v hĺbke asi 30 cm pôda nie je suchá. Aký podpník by ste poradili do takejto pôdy pre marhule a slivky? Môže byť aj ten wavit?

A ešte by som sa chcel opýtať či sa do takejto pôdy hodí podpník Gisela 5 pod čerešňu.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.234 (?), 4.6.2018 15:29

Ja mám ťažšiu pôdu, ílovitú, najjemnejšie naplaveniny z Váhu, ale zásaditú, vyšší obsah vápna. Sused tu pestuje marhule na marhuľovom semenáči, zatiaľ vydržali cez 15 rokov. Ale asi mu pomohlo aj to, že za posledné roky klesla hladina spodnej vody z 1-1,5m pod 2m. No a samozrejme semenáču vyhovuje vápenatejšia pôda, hoci má radšej priepustnejšiu pôdu. Ja mám marhule na myrobaláne a St. Julien, slivky na myrobaláne. Som na rovine, preto musím pestovať vyššie stromy, aby všetko nezmrzlo počas jarných mrazov.

Ja by som si sem nič na wavite nekúpil. Jedine ak by som mal kvalitnú černozem, nemrazovú polohu a doplnkovú závlahu by som to možno zvažoval, ale aj tak by som do toho asi nešiel. A to Vy nemáte, takže Vám wavit neodporúčam. Ak máte naozaj také zlé podmienky (nepriepustná pôda), išiel by som určite do veľmi silno rastúcich podpníkov - myrobalán, príp st. julien. Ak Vám voda tak zle vsakuje (sa mi to nechce veriť), tak by som sa s výsadbou veľmi neponáhľal. Najprv by som v mieste výsadby poriadne nakypril pôdu - aspoň na 60 cm do hĺbky, priemer 2-3m. Pridal by som pritom kompost, nechal cez zimu vymrznúť. Pôdne vrstvy neprehadzovať, vrátiť ich naspäť v pôvodnom usporiadaní. Na jar zasadil zelené hnojenie a na jeseň sadil stromy. Mladému stromu treba pomôcť, po 3-4 rokoch si už s tou pôdou poradí.

Mám suseda, naraz sme pred 4 rokmi sadili marhule aj slivky na myrobaláne, broskyne na GF677. Ja do nakyprenej pôdy, bez trávy, pravidlene som polieval, nehnojil, rozložený kompost som pri výsadbe nedával, alebo len v minimálnom množstve. On len narýchlo vykopal v tráve toľko, aby sa tam korene vošli, zalial vodou, viac sa nestaral. Ja mám teraz 4-5 m vysoké stromy s priemerom koruny cca 4-5m (marhule aj broskyne), on cca 2,5m vysoké s priemerom 2m (marhule) a broskyne len také pahýle, prakticky mŕtve. 

Čerešne radšej na vtáčnici, určite pre slabšie rastúce odrody ako Kordia či Regina. Giselu možno pre bujný Burlat. Ale aj tak je to lotéria, lebo čerešne majú radšej priepustnú pôdu. Ale aspoň, že ju máte kyslejšiu a nie zásaditú.

Ako hlboko je spodná voda? Teplá, či chladnejšia oblasť? Možnosť závlahy?

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.246 (?), 4.6.2018 17:41

U nás v okolí Bytče sucho nebýva. Sme celkom teplá oblasť. Aj keď je pravda že tento rok v apríli u nás nepršalo ani raz a aj máj bol suchý ale už začalo pršať asi pred týždňom takže momentáne sucho nie je. Spodná voda neviem v akej je hĺbke, možnosť závlahy nemám. Verím že u vás by ste si na wavite nič nekúpili u vás je určite v lete sucho ale my sme iná oblasť. Ako hlboko korení Wavit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.234 (?), 4.6.2018 23:08

Ja odmietam slaborastúce podpníky, ako napr. wavit primárne nie kvôli suchu, je to len jeden z dôvodov. Mám možnosť závlahy, koľko by som chcel, ale je to robota navyše, ktorá zaberá čas a toho veľa nazvyš nemám. Myrobalán si po 5 rokoch u mňa narazí spodnú vodu a už veľmi polievať nemusím, keby aj, stačí raz za 3-4 týždne poriadne, wavit by bolo treba každý týždeň, plytko korení.

Ja si myslím, že ten wavit nie je dobrá voľba, lebo bude mať problém s ťahaním živín. Má malú koreňovú sústavu, v ťažšej pôde to bude ešte horšie. živiny v tom malom objeme mu nebudú stačiť, bude treba neustále pomáhať hnojením. To ale skončí tak, že to raz prehnojíte, raz nevyhnojíte dostatočne. Keď pre iné nie, tak preto, že neviete riadiť dážď - ak bude ideálne vlhko, hnojivo sa bude čerpať rýchlo, ak bude sucho, tak pomaly. V sadoch majú kvapkovacie systémy, každý týždeň upravujú podľa rozborov mix živín čo tam pridávajú. Každopádne, skončí to tak, že ten strom bude v permanentnom strese - sucho, mokro, bez živín, prehnojený,... 

Bytču za teplú oblasť nepovažujem, skôr za strednú polohu. Určite si vyberte slivkový podpník, lepšie bude znášať mrazy, chlad (najmä na jar, keď sa teploty často striedajú). V tejto oblasti by som rozhodne šiel do vyšších stromov, lebo tam máte väčšie riziko neskorých jarných mrazov. Čo Vás tak veľmi ťahá do wavitu? Malá záhrada? Ak už niečo menšie, skôr by som skúsil adesoto, ten by mal mať rozumnejší koreňový systém. St. Julien korení plytšie než myrobalán, ale tie stromy zas oveľa menšie nie sú. 

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.190 (?), 5.6.2018 16:24

Bytču za teplú oblasť nepovažujem, skôr za strednú polohu.

Viem že u vás v okolí Trnavy je teplejšie ale ani u nás nie je chladno, problémy s dozrievaním tu majú len zimné odrody hrušiek napr. Lucasova alebo Parížanka ktoré aj po odležaní majú málo cukru oproti jesenným odrodám napr.Konferencií. Marhule a broskyne napr. Cresthaven tu dozrejú bez problémov.

Čo Vás tak veľmi ťahá do wavitu? Malá záhrada?

Áno aj malá záhrada a aj možnosť lepšie stromy ošetrovať a oberať. Sused má asi 20 ročnú Čačanskú lepoticu na myrobaláne, je vysoká asi 7 metrov a korunu má tiež dobre širokú. Takéto veľké stromy sa ťažko oberajú a ošetrujú.

Ak už niečo menšie, skôr by som skúsil adesoto, ten by mal mať rozumnejší koreňový systém.

Na adesote ponúkajú zatiaľ len broskyne. Ale môže to byť dobrá možnosť, ak budú na adesote ponúkať aj iné druhy kôstkovín. Ďakujem Vám za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 7.218 (?), 4.6.2018 17:54

Host 234.246 dostal si tu 2 veľmi kvalitné príspevky od zahradkára z trnavska 145 mnm, nemám čo dodať. Teraz sa začal používať podpnik Weiwa pán Šoka ich kupil 3 tisíc z talianska na jeseň bude na ne očkovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika