Meruňka kvete



host - 162.142 (?)
17.4.2008 21:33

Dobrý den, souhlasím s panem Vítkem, malé plůdky (holičky) bohužel jsou nejcitlivější, otevřený květ by měl vydržet do -2 oC. Do značné míry je tato hodnota ovlivněna odrůdou, bohužel ty nejchutnější odrůdy (Velkopavlovická, popř. Maďarská) jsou také nejvíce citlivé k mrazíkům. Naštěstí broskvoně jsou odolnější k nevítaným jarním mrazíkům. Tak doufám, že alespoň z nich budeme mít nějakou radost.   Andrea          

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 252.250 (?), 17.4.2008 18:51

tak nám 13.4 taky rozkvetla. Máme odrůdu Karola. Meruňky jsme měli zatím jen jednou v r. 2000. I když má letos květů pomálu tak snad po osmi letech znovu ochutnáme (Zlínský kraj, 270 m.n.m.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.142 (?), 17.4.2008 21:33

Dobrý den, souhlasím s panem Vítkem, malé plůdky (holičky) bohužel jsou nejcitlivější, otevřený květ by měl vydržet do -2 oC. Do značné míry je tato hodnota ovlivněna odrůdou, bohužel ty nejchutnější odrůdy (Velkopavlovická, popř. Maďarská) jsou také nejvíce citlivé k mrazíkům. Naštěstí broskvoně jsou odolnější k nevítaným jarním mrazíkům. Tak doufám, že alespoň z nich budeme mít nějakou radost.   Andrea          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 17.4.2008 21:54

Já bohužel nevím, co máme za odrůdy, protože jsme stromy koupili i s domem.  Začínají vždy kvést v druhé polovině -  až koncem března.  Za šest let jsme měli úrodu pouze dvakrát, pokaždé to zmrzlo. Nejsem odborníkem přes ovocné stromy. Prosím, poraďte mi - pomůže meruňce, která má už malé plůdky, také rosení?  Díky -Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 18.4.2008 7:29

dnes za nás rosila příroda... alespoň u nás byla taková mlha, že ze stromů kapalo. Na teploměru bylo minus 0,2stupně, to snad stromy přežijí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.1 (?), 6.5.2008 13:03

Na základě rad na tomto fóru jsem se rozhodl meruňky trochu přikrýt. Jsou však dost veliké. Na jednu jsem dal jen z návětrné strany plachtu 4x5 m, na druhou 2x3 m, ale největší strom jsem nedokázal vůbec zakrýt. Stromy jsem předem trochu stříkl Championem, ale něco smyl déšť. Plachty jsem nechal na stromech celý týden, ikdyž už bylo dost teplo. Včely přitom mohly ke květům. Strom s největší plachtou, který je navíc rannější, má hodně plodů (30 kg?), mají teď asi 15 mm. Druhý strom jich bude mít tak 10 kg. Třetí strom je dost omrzlý a vypadá velmi zle. Myslím, že plachta nejen trochu chrání proti namrznutí, ale urychluje vývoj plůdku do stadia, kdy už není tolik citlivý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.167 (?), 7.5.2008 7:35

Včera jsem prohlížel meruňky... úroda bude tak velká, že by každý plod mohl dostat své vlastní jméno.

Ale příroda nám to má snahu vykompenzovat jinde... takovou násadu plodů na slivoních a jabloních jsem už dlouho neviděl. A třešně s višněmi vypadají také velice dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radegast - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 3.169 (?), 24.3.2009 10:42

Pokracovani v roce 2009:

Kdyz porovnam stav raseni merunek dnes 24/3/2009 se stavem pred rokem a tydnem 17/3/2008  (viz. fotky nahore) tak se mi az dite v brise radosti poskoci. Zda se ze letos zadne predcasne raseni a s tim spojene prikryvani stromu a roseni nocni stavani a sledovani teplomeru a ja nevim co jeste nehrozi. no snad se letos dockam uroky, ik dyz musim rici ze ani ta lonska nebyla uplne mala.

Mate stejny optimismus?

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 24.3.2009 11:45

Nevím, jestli můžeme čekat od meruněk úroky 
Kdyby byla úroda meruněk a broskví jako loni, nic jiného bych si nepřál. Letos zimní mrazy ve dřevě mnoho škod nenapáchaly, ale na optimismus je příliš brzy. Rozhodnou pozdní jarní mrazíky v květu a hlavně po něm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
radegast - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 3.169 (?), 24.3.2009 12:32

chachacha, omluva :-)

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.74 (?), 24.3.2009 11:53

Pripojuji svoje názory :

1. broskev je rozhodne více odolná než meruňka, zjistil jsem jak v literatuře, tak prakticky

2. Každy pokus o eliminaci mrazu (dle mého názoru male plody i květy jsou zhuba stejně háklivé) je dobry. Moje recepty : dukladne zalít, pod stromem vrstvu kompostu nebo hnoje (pomuže lepe než svíčka), přikrytí určitě pomůže, (tmavá textilie je ale minimálně rovnocená bíle),přikrytí ale není moc praktické a větší stromy prakticky nelze pokrýt,  postřiky večer nebo v noci, stačí vodou,  zadýmení. Ja používám hlavně zalévaní a vrstvu hnoje pod stromem.   Při větším a delším mrazu ale nezbývá než čekat na příští rok. Pomáhá také, že některé odrůdy kvetou delší dobu, pro bohatou úrodu stačí cca 5 % opylených a nezmrzlých květů, při delším kvetení se povede, že nějaká část květů "přežije".  Bohužel tuto vlastnost nemají chuťově nejlepší odrůdy (Maďarská, Velkopavlovická)

3. Jsem v Praze, jižní svah, ještě mi nekvetou (zalévám!), minimálně týden jim to bude trvat,  letos by to mohlo být dobré, kvetení v dubnu je z dlouhodobé statistiky již velmi dobré.

4. Zkouším nové odrůdy z Francie, jsou odolnější ale chuťově horší, nic není prostě ideální.

Josef Novotný Praha

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika