Marhule na sever



host - 216.241 (?)
28.6.2021 20:54

Tsunami - opravdu výborná meruňková chuť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 146.114 (?), 25.6.2021 19:41, zobrazeno: 5702x

Dobry den. Poradite mi prosim vhodnu odrodu marhule na Horne Povazie? Hlavne, prosim, nech je odolnejsia voci chorobam, chutna a idealne mensieho vzrastu. Co si myslite o odrode Early Orange?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.6.2021 11:56

Meruňku vhodnou do Horního Pováží žádnou konkrétní neznám. Ani nevím, jestli mám opravdu Early Orange nebo ne. Každopádně má letos poprvé více meruněk, jinak vždycky zmrzla. Plody bývají celooranžové bez líčka.  Po dozrání uvidíme, jestli má tady u mě nějakou naději, nebo ne.  Prozatím plody nikdy ničím nenadchy.

Early Orange
Early Orange
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.133 (?), 26.6.2021 12:16

Podle popisů odrůd by měla být pro okrajové polohy vhodná samosprašná Leala, i méně roste, ale proti monilii se stříkat musí. Sama ji neznám.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.6.2021 12:27

Já už nikomu nic nedoporučuju. Panu PP jsem doporučoval Leskoru a zmrzla mu na prach, no tak co. Leala je hodně pozdně kvetoucí a tím pádem může uniknout jarním mrazům, jako třeba tady v minulém roce. Kvalita plodů je proměnlivá. Zraje někdy z Bergeronem začátkem srpna, taky dost hnije. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 180.254 (?), 26.6.2021 15:49

Ja posúvam bratovi do Žiliny Digat, je to niečo z génov Bergeronu. Bergeron tam sadený sa mu z nejakého dôvodu neujal..Digat som zapestoval u mňa, na juhu, v druhom roku má už 4 metre, je z Okoplantu na myrobaláne, majú tam fakt krásne a vitálne stromy. Budem ho musieť nejako vykopať a prepraviť na sever. Inak prednedávnom som sa stretol s p. Šidovou (významná slovenská pomologička a šľachtiteľka), tá na sever odporúča jednoznačne Vehardu.

Potom vám tam na horniaky už len želať veľa šťastia, nakoľko sledujúc život marhuliek aj tu, počas jarnej sezóny s občasným mrazom a snežením v plnom kvete, je mimoriadne dobrodružný príbeh.      mino BA 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 27.6.2021 7:47

yes-nezávisle na Vašem příspěvku mě napadlo, že by stálo za to, poslat už rozpěstované-prověřené stromky z nižších poloh výše! Fandím Vašemu počinu, velmi se mi líbí pojmenování-dobrodružný příběhwink., bylo by fajn, kdybyste nás, Vaše obdivovatele obdařil reportem-třeba i fotografickým o jeho pokračování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 28.6.2021 17:22

Do "povinné výbavy" každého milovníka meruněk by měla patřit meruňka TSUNAMI a to i přes to, že poskytne úrodu jen jednou za "X" let. Je totiž prozatím bezkonkurenčně nejchutnější červnová marhulka. Když se totiž zadaří, poskytne mnoho meruňkové radosti už velmi a velmi brzy, dávno před Vehardou, Karolou atd. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 216.241 (?), 28.6.2021 20:54

Tsunami - opravdu výborná meruňková chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Geronimo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (388) - 1.200 (?), 28.6.2021 22:19

Tsunami je chuťově velmi dobrá odrůda, bohužel se dá s úspěchem pěstovat jen v nejteplejších meruňkářských oblastech.Na sever je naprosto nevhodná, nízká odolnost na zimní i jarní mrazy, vysoká citlivost k houbovým a bakteriálním chorobám.Do chladnějších středních poloh se rané odrůdy meruněk vůbec nehodí, totálně mi v 320 mnm zmrzly Aurora, Mayacot, Fuego, Spring Blush, Tsunami, Pricia, Radka a Leskora.Pokud se spokojíte se slabší úrodou jednou za dva až tři roky pak připadají v úvahu Bergeron, Veharda, Tardicot, Ledana a Harlayne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.114 (?), 29.6.2021 7:43
Mozete mi prosim ako laikovi vysvetlit, preco iba to obcasne rodenie? Nepomohla by ani prebierka plodov? Alebo tak jednoducho marhule v chladnejsich oblastiach rodi? Mam na zahrade broskynu (odrodu zial neviem), zije a ma aj zopar plodov, na ktore sa tesime.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika