Lenova



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
24.4.2019 13:36

Na to nemůžete spoléhat, že seženete něco v okolí, Martine. Zkusil bych na podzim Spomyšl nebo Uherský Ostroh. Někde jsem ji určitě viděl. Koukám, že Ostroh měl na jaře Ledanu, Lejunu, Lemedu, Lerosu, Lealu, Leskoru. Z veselských Vesnu, Vehardu. Nakonec můžete prubnout i tu holovouskou Kompaktu, která je taky v e-shopech v prodeji a měla by být mrazuodolná. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 23.4.2019 10:21, zobrazeno: 4623x

LENOVA - Je to raná odrůda, zraje 7 dnů před VP. Byla vyselektována z potomstva raných hybrydů z volného opylení. Vzrůstnost stromů je středně silná, habitus otevřený. Na povrchu hladký plod je malý až středně velký, z bočního i čelního pohledu pravoúhelníkovitý, podle švu převážně souměrný. Slupka je slabě plstnatá, základní barvu má oranžovou, pouze místy se vyskytují velmi malé červené tečky po celém povrchu. Dužnina je oranžová, středně tuhá, jemné konzistence, středně až velmi šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, osvěžující, dobrá. Pecka je tvaru odélníkového a se středně hořkým jádrem, je pouze velmi slabě přilnavá k dužnině, Plodnost je velmi velká. Stromek je sympatický slabším růstem a velmi dobrým a jednoduchým tvarováním. Pro dosažení alespoň průměrně velkých plodů je v letech s velmi dobrým odkvětem provést velmi důkladnou probírku. Vzhledem k vysoké odolnosti proti mrazu je plodnost odrůdy pravděpodobná i v letech, kdy jiné odrůdy jsou nevhodným počasím v době květu poškozeny.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 23.4.2019 17:03

Meruňka Lenova by měla být k sehnání v e-shopech a divím se, že jí nevyzkoušelo více lidí, co jim pravidelně zmrzají meruňky.. Více let jí tady preferuje p. Mikeš13. Pro mě osobně význam nemá, jelikož většinou nezmrznou i jiné kvalitnější meruňky a Lenova také nepatří k nejranějším odrůdám. Třeba takovému velkoplodému, hutnému Goldrichu můžou drobné Lenovy těžko konkurovat. V chuti ho rozhodně také nepřekonají.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.43 (?), 24.4.2019 8:26

Jak už jsem psal, Lenovu jsem měl v mezivýsadbě jako čekatele.Pak mi tam uhynula.Meruňky mi přes 20 let plodily v pohodě, dělala se meruňkovice, mrazíky se mé lokalitě vyhýbaly.Teď poslední roky je to jiné. Zvažuji buď přeroubování Orangeredu nebo vykopu a nahradím jinou odrůdou, je velmi citlivý na mrazy.Větve už mají 6-9 cm v průměru.Odrůdu Goldrich jsem měl na myrobalánu, u mne pupeny oproti jiným odrůdám pravidelně zmrzly, když to bylo asi 3 x po sobě a ostatní odrůdy vydržely tak jsem ji vykopal.Zaměřím se na slovenské odrůdy, pokud budou k sehnání.Dají se sehnat rouby v Lednici v Mendeleu?Kdysi daly, teď nevím.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 24.4.2019 10:09

Lenovu jste teda nezkusil. Vám by se ale právě hodila jako mrazuodolná. Řiďte se podle toho, co vyhovuje Vám, ne mně. Pak je tady ještě jakási FROSTINA, ale neviděl jsem jí v prodeji. Podle názvu bude nejspíš taky velice odolná. Mám dojem, že veselské odrůdy nebudou mrazuodolnější. Já to nemůžu dost dobře posoudit, protože mně tady poslední dobou nic nezmrzá, letos se samobrobrala mrazem pouze falešná Rubista, jak to vypadá. Co se týče třeba takové Vehardy, tak já ji hodnotím jako velmi chutnou, ale jinde zase jako průměr. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.190 (?), 24.4.2019 13:19

Určitě ji vyzkouším, pokud bude někde na jižní Moravě tak si pro ni zajedu.Popis níže je velmi vypovídající, to pozdní kvetení je v mé lokalitě důležité.Plody vypadají slušně. Pokud bude k mání Vegama a Barbora tak zkusím vysadit také, třeba se strefím do odrůdy kterou jsem již měl a rodila spolehlivě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 24.4.2019 13:36

Na to nemůžete spoléhat, že seženete něco v okolí, Martine. Zkusil bych na podzim Spomyšl nebo Uherský Ostroh. Někde jsem ji určitě viděl. Koukám, že Ostroh měl na jaře Ledanu, Lejunu, Lemedu, Lerosu, Lealu, Leskoru. Z veselských Vesnu, Vehardu. Nakonec můžete prubnout i tu holovouskou Kompaktu, která je taky v e-shopech v prodeji a měla by být mrazuodolná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 197.83 (?), 24.4.2019 12:27

Lenovu mám 12 let. Strom roste docela slabě - kombinace odrůdové vlastnosti a nevhodné podnože (M-VA-1) pro dané stanoviště (jíl). Zdravotní stav je zatím velmi dobrý. Výnosově tu nijak neexceluje (ale to tady žádná z odrůd meruněk), výnosy jsou někdy ročníkově nevyrovnané. Plody jsou střední až menší, tvarově často dosti rozdílné, povětšinou "užší a delší", musí se nechat pořádně vyzrát a nenechat se zmást pěkným vybarvením. Chuťově jsou dostatečně dobré, šťavnaté s nedefinovatelnou příchutí, ale určitě znám chutnější odrůdy. S Goldrichem jí porovnat nemohu. Sklizňově ji řadím k ranějším odrůdám s dobou dozrávání někde na úrovni Karoly. Oproti ostatním odrůdám na zahradě kvete o 7 až 10 dní později, což ji možná dělá v tomto období odolnější vůči mrazíkům a je tu oproti ostatním odrůdám vyšší výnosová jistota.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 24.4.2019 13:07

Tak to je, Vojto, parádní příspěvek i s excelentními fotkami. yes Perfektní reklama odrůdy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 24.4.2019 20:40

Jen popis jak se chová tady, Petře.

Dost jsem čekal od veselských odrůd, ale Veharda mě zatím chuťově nepřesvědčila, Veselka má zase ty svoje známé vrtochy a pro mě chuťově nejlepší Velbora je překvapivě dost citlivá na mrazíky a tím pádem je plodů pomálu. Doufám, že se holky slovenský ještě ukážou.

Jinak Lenovu jsem kdysi myslím kupoval ve Střílkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.4.2020 14:25

Stejně tak se mi líbí tohle vlákno Vojty Mikeše. Lenova je navíc velmi slušně odolná proti mrazu v květu. Rozkvétá totiž pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika