Kůrovec na meruňce?



host
28.8.2005 21:31
O kůrovce se pravděpodobně nejedná. Kůrovci napadají zejména jehličnaté stromy a živí se lýkem (tj, vrstvičkou mezi dřevem a kůrou). Podle toho co píšete, larvy lezou i do dřeva.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
nevine - (1), 14.8.2005 17:01, zobrazeno: 48370x
Mám meruňku 18 let starou, letos vykvetla, část odplodila, ale polovina stromu začala usychat. Prý mrtvice, budiž. Po odříznutí suchých větví, jsem zjistil desítky bílých larev pod kůrou a samou chodbičku, jedna vedle druhé. Některé i do dřeva, jako u jehličnanů. Dá se zachránit druhá polovina stromu, např. postřikem?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 28.8.2005 21:31
O kůrovce se pravděpodobně nejedná. Kůrovci napadají zejména jehličnaté stromy a živí se lýkem (tj, vrstvičkou mezi dřevem a kůrou). Podle toho co píšete, larvy lezou i do dřeva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.186 (?), 12.7.2010 15:24

Jedná se o t.zv. obaleče korového /Veberova¨/ Likviduje zejména meruňky a broskvoně. Ochrana je možná systémovými insekticidy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 158.4 (?), 25.9.2006 19:24
Předloni mi zničil meruňku možná stejný prevít. Pod kůrou je centrální chodbička někdy i několik cm dlouhá a na jejích okrajích malá dírka ven a z této chodbičky do všech stran se rozlézají bílí červíci , je vidět jak rostou protože jejich chodbička se postupně zvětšuje. Vyvynou se z nich asi jeden až dva milimetry velcí černí broučci. Dokáží se prohlodat i přes deset centimetrů silnou větev. Slyšel jsem že jedinné co se proti tomu dá dělat je hodně zalívat a strom je pak utopí mízou ale u mě to nezabralo, asi byl už moc napadený.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.46 (?), 1.10.2006 16:46
měli  jsme stejný  problém  letos na jaře, meruňka pak  po odkvětu  a nasazení  na plody zcela uhynula. Porazili  jsme ji  a zpod kůry se sypaly prach  a piliny. Ví někdo, co  úhyn způsobilo? Dirky na větvích, rychlá  sešlost.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.131 (?), 23.7.2007 12:15
Mrzí mne, že se nikdo nenašel, kdo by poradil. I mne trápí stejný problém. Za radu budu vděčná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 23.7.2007 17:20
Nejsem si jistý, ale myslím, že brouci a jejich larvy - tuším se jmenují drtníci - napadají již uschlé nebo usychající drevo, obvykle způsobené apoplexií meruněk. Příčina odumírání stromů je podle mého jiná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 198.145 (?), 29.1.2008 12:58

Dobrý den, je možné, aby se objevil ten samý problém i na jabloni? Je asi hodně stará, ale do umírání měla ještě v létě daleko. A hlavně teď v lednu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.34 (?), 29.1.2008 20:33

Když píšete o malých černých broučcích, vzpomínám na příhodu ze začátku 90. let, kdy mi začaly usychat v létě nové výhony na višni.Když jsem rozloupl místo okolo srůstu loňského a letošního dřeva, objevil jsem podobné broučky. Něčím jsem to postříkal. Bylo zajímavé, že višeň pustila nové výhony, ale větve byly podivně deformované. Nové výhony nejdříve vyrazily asi 45 st. dolů a pak se otočily nahoru. Větve pak dále sílily, ale tyto "hokejky" vypadaly opravdu divně. Pepík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 29.1.2008 20:58

Dobrý večer. Pan MUDr. Vysloužil má pravdu. Jedná se o druh kůrovce, dokonce několik druhů. Jsou to Drtníci (ovocný a všežravý) a také Bělokazi (švestkový a ovocný). Je v podstatě jedno, který škodí u vás na zahradě. Škodí způsobem jak popisujete a jediná ochrana (boj) proti nim je důsledné ořezání a spálení napadených částí stromů. Někde doporučují proti těmto škůdcům speciální feromonové lapače jak to třeba dělají lesníci. Je to náročné a chce to spolupráci všech postižených zahrádkových sousedů. Jsou napadány hlavně nemocné stromy, které zápasí s přežitím (meruňka po částečné mrtvici), stromy postižené nekriovou rakovinou a podobně. Chemická ochrana je velmi obtížná. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika