Kráska, Hargrand, Sylvercot, Sylred



host - 82.2 (?)
28.8.2010 10:16

Som Vám veľmi vďačný za popis. Chcem sa opýtať ako je to s časom dozrievania neskorých marhulí -Hargrand v.s. Bergeron? ktorá z nich je chutnejšia?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 218.129 (?), 24.1.2010 14:49, zobrazeno: 55170x

Má niekto tieto odrody?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 1.8.2010 13:01
Hargrand je super ma zvlastnu chut avelke plody Pinkot este lepsi Sylred tiez dobri prvi rok zarodili nato aka bola jar super
PINKOT
PINKOT
GOLDRICHT
GOLDRICHT
KIOTO
KIOTO
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.80 (?), 27.8.2010 23:17

Sylvercot je plodem velmi velká meruňka, žádný zelenooranžový padánče od silnic, raná v chuti vynikající úmírněné (nepřeslazená), dužnina velmi šťavnatá rozplývavá.  Pecka je větší plochá.  Hodí se k stolnímu užití.

Sylred je asi o 4 dny pozdější, má střední plody, pevné, kulaté, chruplavější, ale šťáva z nich doslova kape po bradě. Pecka je malá kulatější. Obojí se vyznačují postupným nakvétáním. Cizosprašné.

Hargrand plody mi bohužel zničily letos kroupy. O té jen vím, že má při letním čipování nejtvrdší dřevo ze všech meruněk. Snad mi zaplodí příští rok.

Pincot viz. Sylvercot akorád sytěji oranžová dužnina (možná o dva dny ranější) a dokonaleji vyšlechtěné postupné nakvétání výhonů od báze ku konci.

Na americký Goldrich nedám dopustit co se chuti týče. To je cukrovka. Aromatická, podlouhlá, mírně zploštělá a sytě oranžová meruňka.

Pro srovnání Velkopavlovická, překvapivě chutná, ale to nerovnoměrné zrání stran plodu mi vadí. Jedna strana plodu už měkká a druhá strana tvrdá kyselá. Musí se nechat skutečně dojít, ale pak už zase nejde přepravovat.

Vše z mých pozorování a degustace.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 82.2 (?), 28.8.2010 10:16

Som Vám veľmi vďačný za popis. Chcem sa opýtať ako je to s časom dozrievania neskorých marhulí -Hargrand v.s. Bergeron? ktorá z nich je chutnejšia?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 110.173 (?), 29.8.2010 16:56

Pane Kafko, provádíte v době květu meruněk postřik proti monilioze? Někde jsem četla, že americký Goldrich odolností proti této chorobě zrovna moc nevyniká? Hargrand je prý odolnější proti této chorobě daleko více. Za Váš názor předem děkuji, zrovna hledám náhradu za odcházející meruňku. Vypadalo to, že ji umořila monilioza, ale při odřezávání větví se ukázalo, že měla uvnitř proděravěné kosterní větve, jako by ji proděravěl červotoč. Na řezu uprostřed větve, nejen pod kůrou,  jsou dírečky. Hledala jsem na netu, těch dřevokazných škůdců je celkem dost. Od drvoplenů ovocných po bělokazy a drtníky ovocné a spousta dalších. Pachatele v mé meruňce jsem nedokázala identifikovat. Její stáří bylo pouhých 6 let. Hledám teď meruňku odolnou k chorobám, ale asi je to přání ve sférách sci-fi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 30.8.2010 10:22

Tak mi to nedá a musím připojit názor. Vlastním odrůdy Pincot, Sylvercot, Kioto, Veharda, Veselka, Kráska, Leskora. Nemám úrody každoročně uspokojivé, neboť jsem v mrazové kotlině, ale hodnoceno asi deseti úrodami zpět u mne a i u svých kolegů různými degustacemi mohu konstatovat že Pincot, Sylvercot a o něco chuťově lepší Kioto jsou odrůdy jež nesou nádherné plody obrovské velikosti (zvláště v letech kdy není přeplozíno) ovšem co se chuti, vůně a aroma týče za ostatními jmenovanými odrůdami mají daleko (v některých letech to neplatí u Leskory)

Co se týče postupného nakvétání, tak toto je školkařský trik. Povšimněte si u jakékoliv odrůdy jestliže neprovedete řez po sklizni, tak špičky letorostů v horní části koruny kvetou jako poslední a to klidně i s časovým rozdílem čtrnácti dnů. Toto je zvláště viditelné při chladném jaru.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 30.8.2010 12:30

Jak je to prosím s opylováním Goldrichu?  Letos mi poprvé kvetl, ale celou dobu do toho pršelo, takže jsem neměl žádné plody... Mám na zahradě ještě starou meruňku, která ale má rakovinu na všech větvích, takže ji chci vykopat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 90.188 (?), 30.8.2010 17:17

Goldrich je cizosprašný, takže nějakou druhou meruňku by to chtělo. Stačí naroubovat jinou odrůdu do koruny stromku -ale z toho starého, rakovinou postiženého bych to nedělal, spíše si na jaře vemte roub přímo ze stromu od souseda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 46.80 (?), 13.10.2010 22:43

Zdravím všechny

Co se týče vlastnosti postupného nakvétání, nemyslím si, že by to byl školkařský trik. Odrůda Pincot skutečně nakvétá i na výhonech nezmlazených postupně, tedy od báze až po konec výhonů cca 3 týdny. Trik né školkařský ale spíše pěstitelský spočívá v červnovém uniformním řezu meruněk, po kterém dojde k zmlazení předčasným obrostem v čase, kdy ještě stihnou diferencovat květní pupeny. Květy na tomto předčasném obrostu kvetou prokazatelně později než na výhonech z jarní mízy. Týká se to většiny odrůd sortotypu Velkopavlovická a nebo s předponou LE. Viz: zkušenosti z Lednice.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.10.2010 10:27

Já si naopak myslím, že postupné nakvétání školkařský trik je. Jediný smysl by měla meruňka s pozdním kvetením, která by unikla brzkým mrazům ještě v pupenech. V postupném nakvétání žádný smysl nevidím. Přijde-li mráz v době, kdy kvetou poslední květy, je úplně fuk, že ty první jsoou již 2 týdny odkvetlé. Ty malé nasazené meruňky zmrznou úplně stejně jako květy, ne-li ještě spíš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika