Kdy sázet meruňku



host - 162.142 (?)
29.3.2008 19:35

Souhlasím, meruňka stále plodí, i kdýž není prováděn řez. Řezem se u meruňek dá hodně ovlivnit, ale u broskvoní je řez zásadní prioritou úrody. Broskvoně jsou silně rostoucí stromy, aby dobře plodily a rostly, musí se i poměrně radikálně řezat. Ovšem nic složitého to není, v odborné literatuře je dostatek informací. Zásadní rozdíl je u těchto stromů i ve stáří "dřeva plodícího". Mně chuťově více vyhovují meruňky, ale asi je to také dáno tím, že právě meruňky jsou u nás větší vzácností, broskvoně téměř každoroční jistota. Andrea

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 28.3.2008 9:07

Tak to moc nechápu. Protože nerozumíte sázení stromů, zasadíte místo meruňky broskvoň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 28.3.2008 9:20

 no - tak nějak jsem dospěla k názoru, že je to s ní jednoduší... nebo ne???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 28.3.2008 22:46

Vážená paní Marcelo,
skepsi stranou a meruňku zasaďte. Letos byla mírná a vlhká zima, takže i když bude z podzimní vyorávky, měla by se chytit. zvlášť když vyberete narašenou. Zastřihněte příp. poškozené kořeny do zdravého dřeva, výhony v korunce zakraťe na 2-3 očka -to horní na vnější pupen, zamažte řezné ranky výhonů latexem nebo stromovým balzámem, namočte ji přes noc do vody a zasaďte. Jako podnož bych volil meruňkový semenáč. Ať se Vám daří.

Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 29.3.2008 8:49

Řekl bych, že sázení, ošetřování a řez broskvoní patří mezi ovocnými dřevinami k nejnáročnějším. Ve starých zahradách roste plno meruněk, na které již roky nikdo nesáhl a mnoho let vesele plodí krásné ovoce.. U broskví si to neumím představit.
   Meruňky oproti broskvoním mají jedinou, někdy však zásadní, nevýhodu. Dřív kvetou a častěji tím pádem namrznou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.142 (?), 29.3.2008 19:35

Souhlasím, meruňka stále plodí, i kdýž není prováděn řez. Řezem se u meruňek dá hodně ovlivnit, ale u broskvoní je řez zásadní prioritou úrody. Broskvoně jsou silně rostoucí stromy, aby dobře plodily a rostly, musí se i poměrně radikálně řezat. Ovšem nic složitého to není, v odborné literatuře je dostatek informací. Zásadní rozdíl je u těchto stromů i ve stáří "dřeva plodícího". Mně chuťově více vyhovují meruňky, ale asi je to také dáno tím, že právě meruňky jsou u nás větší vzácností, broskvoně téměř každoroční jistota. Andrea

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 16.151 (?), 29.3.2008 20:21

 Dobrá - já vám všem věřím. Jistě víte (narozdíl ode mne o čem píšete).

A zasadím meruňku, broskvoň a švestku (a o co, že s to bude největší práce).

Všem děkuji a přeji hodně pěstitelských úspěchů v letošní sezoně 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 30.3.2008 7:36

Chuťově mi vyhovzují v pevném stavu víc broskve, v tekutém meruňky. Bohužel ani jednoho nemám tolik, abych byl v tom soběstačný.
   Pravda, od doby, co převládl dlouhý americký řez, není stříhání broskvoní až taková věda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika