Jak zakracovat meruňku?



host - 136.70 (?)
5.3.2011 10:39

Doma jsme zatím meruňky cileně nestříhaly, jen když byl výhon konkurenční nebo se lámal. Ale viděl jsem na jedné zahrádce meruňky cca 6ti leté zastřihované předpokládám někdy v červenci či srpnu a ty měly následující rok krásnou násadu ovoce na krátkém dřevě po celé délce kosterních větví. Takže na malém prostoru slušná úroda a pěkně to taky vypadalo. Naše nestříhané nejprve rostly kolmo vzhůru a pak tíhou ovoce se rozklesly (nutnost opěr).Takže výsledně zabírají spoustu místa. Loni a předloni jsem nasázel 8 nových stromů a chci je právě udržovat v menší velikosti- 1. rok po výsadbě hodně zakrátit. 2. rok výbrat vhodné kosterní větve 3. rok při květu zakrátit kosterní větve a pak v červenci   i boční.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 26.131 (?), 30.9.2010 15:54

čtyřletá merunka ještě nekvetla proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 30.9.2010 16:17

Dejte foto a posoudíme nakolik jsou to šlahouny. Ti co tvrdí, že zesílí a normálně obroste vzkazuji. Už jste něco dopěstovali?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 21.2.2011 18:58
preferuji šiituv řez - mam 3-4 lete merunky oblehle kvety... jen jedno chybí a to včely..naštestí letos začínam s chovem - to bude pichanců ;))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.23 (?), 3.3.2011 11:18

Jestli se můžu také připojit s dotazem na výchovný řez meruňky, i když je ještě brzo - budu řezat až po odkvětu. Loni na jaře by proveden řez po výsadbě, během roku se vytvořil základ 3 kosterních větví, ale co mě zajímá,  je letošní řez terminálu a konkurečního výhonu.

Konkurenční výhon    roste téměr svísle rovnoběžně s terminálem a jsou oba v podstatě stejně tlustí a vysocí cca 100 cm. Asi jsem měl v létě konkureční výhon zaštípnout, ale stalo se.  Jde mě teď o to, zda mám konkurenční výhon jen zakrátit třeba na 1- 2 pupeny k vytvoření další kosterní větve nebo ho úplně vyřezat a hlavně co udělat s terminálem, jestli ho vůbec seříznout, a když, tak jak hluboko. V různých příručkách jsou různé návody, tj. ponechat stromek s terminálem či korunku bez terminálu. Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.70 (?), 5.3.2011 10:39

Doma jsme zatím meruňky cileně nestříhaly, jen když byl výhon konkurenční nebo se lámal. Ale viděl jsem na jedné zahrádce meruňky cca 6ti leté zastřihované předpokládám někdy v červenci či srpnu a ty měly následující rok krásnou násadu ovoce na krátkém dřevě po celé délce kosterních větví. Takže na malém prostoru slušná úroda a pěkně to taky vypadalo. Naše nestříhané nejprve rostly kolmo vzhůru a pak tíhou ovoce se rozklesly (nutnost opěr).Takže výsledně zabírají spoustu místa. Loni a předloni jsem nasázel 8 nových stromů a chci je právě udržovat v menší velikosti- 1. rok po výsadbě hodně zakrátit. 2. rok výbrat vhodné kosterní větve 3. rok při květu zakrátit kosterní větve a pak v červenci   i boční.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 5.3.2011 22:50

Jaroslave, konkurenční výhon úplně pryč, zvláště, když je takhle životaschopný. I kdybyste ho seříznul na 1 pupen, pořád se bude snažit dohnat ten hlavní... Terminál se seřezává na délku nůžek nad rovinu seříznutých kosterních větví. Kosterní větve se poprvé řežou pod přírůstky druhé mízy.

Jinak preferuji stromek s terminálem, nevylamují se pak větve.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 5.3.2011 23:03

Konkureční výhon můžete buď ohnout, zkrátit nebo úplně uříznout, vše bude mít žádaný efekt. Terminál nezkracujte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika