Radit na dálku přes monitor počítače, jak optimálně ostřihat konkrétní stromek je velmi ošemetné. Ale vzhledem k tomu, že preferujete nízký tvar stromu, nebude u vás zásah do korunky stromku nijak složitý ani "drastický".V podstatě jenom asi čtyřikrát šmiknete nůžkama. Meruňka je strom, který si toho nedá příliš mnoho nadiktovat, celkem tvrdohlavě si sama roste, jak jí to bylo přírodou geneticky naprogramováno a pokud není v některém směru zastíněna, či omezena, je schopna si sama utvořit relativně pravidelnou a symetrickou korunu. Větvičky vašeho malého stromku, které nyní míří šikmo vzhůru v mírném odklomu od svislé osy stromku se v budoucnu vlastní narůstající vahou a rovněž i vahou budoucího ovoce ještě poněkud více odkloní (odhadem přibližně o 15°). Z
těchto tří či čtyř kosterních větví začnou samovolně vyrůstat postranní větve. Některé tečně, jiné vně a některé dovnitř koruny. Proto není nutno se u tohoto vašeho nízkého "keřovitého" tvaru pracně snažit o zapěstování hlavního terminálního výhonu.
A nyní konkrétně k vašemu dotazu, jak provést řez, jak na to:
Prohlédněte si pečlivě každý výhon a umístění pupenů na něm. U vaší meruňky jarním střihem podpořte rozšíření korunky, to znamená, že zastřihnete každý výhon (větvičku) asi 1 cm na tím pupenem, který je orientován směrem ven z korunky. Z tohoto vrcholového pupenu pak začne rašit nový výhon, a to v mírném odklonu od směru růstu původního letorostu (asi o 20°). Výšku zastřižení podle fotografií stromku bych doporučil asi v polovině délky trojice, resp. čtveřice stávajících výhonů (samozřejmě s ohledem na vnější umístění jednotlivých vrcholových pupenů). Pod těmito rašícími vrcholovými letorosty s největší pravděpodobností dojde k narašení několika dalších letorostů z níže položených pupenů. Jejich počet závisí na vitalitě stromku a jeho podnože. Sama pak uvidíte, které mladé větvičky rostou žádoucím směrem a které směrem nežádoucím. Ty nežádoucí odstraníte (celé ustřihnete, či zakrátíte na vybraný pupen). Také můžete před a nebo na začátku rašení vyslepit ta očka, která směřují nežádoucím směrem, čímž podpoříte rašení a růst větviček z okolních pupenů do požadovaných směrů. Je třeba dbát na to, aby se rašící větvičky - letorosty vzájemně nekřížily ve směru růstu, aby nezarůstaly směrem dovnitř a aby svým nadbytečným množstvím v budoucnu příliš nezahušťovaly korunku. Tímto způsobem zapěstujete symetrický základ budoucí koruny stromu. Chce to trošku představivosti o jeho budoucím růstu a jeho budoucí podobě, trochu přemýšlení a hlavně rozvahu. Držím palec!