Jak ostříhat meruňku



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
17.9.2013 20:17

Nejde jen o sklizeň. Ti, co to nezažili, nebudou souhlasit. Ale když je horní polovina stromu obalená mšicemi a všechny plody jsou napadeny obalečem, je hlubší řez jednou z možností řešení. Jinak většina plodů shnije dřív než dozraje a ze stromu není žádný užitek. Pokud se k hlubšímu řezu rozhodnete, sundejte každoročně v srpnu jen polovinu jedné nejvyšší větve a řez zamažte. Hlubší řez vyprovokuje silný růst mladých výhonů, které budou mít další rok plody a poslouží k vhodnému formování koruny.

Vysoká meruňka po hlubším řezu
Vysoká meruňka po hlubším řezu
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Kuba kubikula - (6) - 223.34 (?), 6.9.2013 12:02, zobrazeno: 12232x

Dobrý den, jsem zahrádkář amatér. Jak a kdy mám ostříhat meruňku, kterou mám na zahradě? Foto přikládám., prosím třeba o naznačení řezů. Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 6.9.2013 12:10

A pročpak ji chcete ostříhat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kuba kubikula - (6) - 223.34 (?), 6.9.2013 12:22

Je vysoká a trhání nahoře obtížné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.9.2013 13:03

Každý strom má geneticky naprogramováno, jak bude v dospělosti v dané lokalitě veliký. Věřit, že jej řezem udržíte ve velikosti, aby se dal očesat ze země,  je naivní. Řešením není zmenšení bujného stromu, nýbrž žebřík.
   To samé platí i pro Vaši třešeň v jiném vlákně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 6.9.2013 13:09

Máte krásně rostlou meruňku, nic neřežte. Pouze provádějte běžnou údržbu koruny (suché větve, křižné a dostředné výhony, zahuštěné části).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 11.79 (?), 7.9.2013 10:51

Souhlasím s předchozími příspěvky. Pokud by opravdu nešlo horní části koruny očesat, doporučuje se odříznout nedostupné větve ve výši, kam dosáhnete, spustit na zem a očesat na zemi. Výborné jsou na to Al-štafle s výsuvným ramenem.

Jako děti jsme s nadšením lezli do koruny a česali nejvyšší plody - byly první zralé a nejchutnější. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 219.12 (?), 7.9.2013 19:53

Já mít takhle krásný sromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.87 (?), 7.9.2013 22:33

Tiše závidím takový stromek... Mně už meruňka dvakrát zašla na úžeh. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 66.105 (?), 8.9.2013 8:32
Taky jsem jednu meruňku postupně srážel z více než pěti metrů na tři a půl. Trvalo to tři roky. Vadilo mi, že ji nemohu dobře ošetřit proti monilii a mšicím a o sklizni ani nemluvím. Možná, že zatím nemá tak elegantní tvar, ale plodí stále dobře (měla asi 80 kg pěkných plodů). Občas vídám silně přerostlé meruňky, které však jejich majitelé využívají jen na sběr padavek do kvasu. Ne na kvalitní ovoce. Ačkoliv pro někoho může být 200 litrů kvasu z jednoho stromu důležitější než pěkné plody. Mimmo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 17.9.2013 20:17

Nejde jen o sklizeň. Ti, co to nezažili, nebudou souhlasit. Ale když je horní polovina stromu obalená mšicemi a všechny plody jsou napadeny obalečem, je hlubší řez jednou z možností řešení. Jinak většina plodů shnije dřív než dozraje a ze stromu není žádný užitek. Pokud se k hlubšímu řezu rozhodnete, sundejte každoročně v srpnu jen polovinu jedné nejvyšší větve a řez zamažte. Hlubší řez vyprovokuje silný růst mladých výhonů, které budou mít další rok plody a poslouží k vhodnému formování koruny.

Vysoká meruňka po hlubším řezu
Vysoká meruňka po hlubším řezu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika