Jak ostříhat loňskou meruňku



host - 52.174 (?)
11.3.2010 13:57

Tak to už je podruhé, co tady čtu, že někomu meruňku stříhal najatý odborník, a přitom v téhle době. Ten druhý případ se odehrál někdy před 14 dny. Celý život žiju v přesvědčení, že peckoviny se mají řezat ve vegetaci, nejlépe v květu.  To jsem přožila tolik let v omylu? nebo jak to vlastně je?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 9.3.2010 21:14

Já pouze doplním. Kromě řezu výchovného za účelem optimální koruny je nutné vidět i to aby strom jenom s mírnou korekcí po mnoho let byl v opimálním stavu rodivosti a růstu. A tak teorie i praxe pak větvě dělí na základní kostrové prvního řádu a pak další větvění vytváří další podřády. Když má větev více bočních, tak méně žene do délky a více nastupuje do rodivosti. Také se sleduje aby vůči terminálu byl odklon větší jak 40° a to z důvodů ulomení a taky snížení růstu do výšky. To se taky řeší rozvíráním, ohýbáním. Když roste větev pod úhlem menším, tak v tom koutě vnitřním nedocháí k prorůstání dřeva ale se jen navaluje a nespojuje se. Samozřejmě u některých ovocných stomů s pyramidálním růstem to tolik neplatí (např. hrušeň)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.18 (?), 9.3.2010 22:40

Ferdo, nahoře jsem psala, že když se nechá meruňka růst bez řezu (mám dost takových zahrádkářů v osadě - protože "kdo to kdy viděl -řezat meruňku, vždyť zajde"),  tak větve jsou dlouhé, hubené (= bez postranního obrostu), uvnitř je strom vyholený, plodí jen na koncích větví. Většinou pak také sahá až do nebe. Takhle jsem to mínila, proto upřesňuji. Zdraví Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 10.3.2010 3:17

Opravdu nevidíte rozdíl mezi "řezat je nesmysl" a "zkracovat všechny větve na 1/3 je nesmysl"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 145.195 (?), 10.3.2010 7:42

už jsem to tu jednou psal podívejte se na poslední číslo RECEPTÁŘ a všeci kdo zatracujete řez tak se nad tím zamyslete já říkám řez ANO a říkám na rovinu jsem zahradník s maturitou a sice už to nedělám ale ZNÁM to ještě furt       -NASHLE

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 10.3.2010 22:16

Takže nechápete. Děkuji za odpověď a nashledanou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 65.199 (?), 11.3.2010 12:24

Tak včera se zastavil zahradník a tu meruňku mi ostříhal. Mezitím co jsem na něj čekala, tak jsem si koupila knihu "Ovocné dřeviny - řez a tvarování" od Bernda Schulze a Gerda Grossmanna a celou ji zhltla za jeden večer, tak teď mám pocit, že alespoň teoreticky něco znám...  A teď když na tu ostříhanou meruňku koukám, tak mám pocit, že tak nějak nekoresponduje s tím, co píšou v knize. Myslím si, že hlavním problémem je, že není zachována rovnováha, jedna větev je dokonce delší než terminál, sama nevím proč to tak udělal... Mám ji přestříhat do roviny? A kolik let se má stříhat do roviny? A jak vidíte na fotkách, terminál není úplně kolmý k zemi (i přes to, že kmen je celkem kolmý), mám ten terminál nějak vyvázat a zkusit jej narovnat?A mám ještě jeden dotaz, meruňka stojí na hodně viditelném místě, chtěla bych, aby byla co nejhezčí, je proto lepší ji vyvazovat větve více do roviny? Že bude více plodit, to vím, ale bude i hezčí? Díky za reakce a rady, Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 65.199 (?), 11.3.2010 12:46

Bohužel teď nejde připojit obrázek, připojím později. Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 52.174 (?), 11.3.2010 13:57

Tak to už je podruhé, co tady čtu, že někomu meruňku stříhal najatý odborník, a přitom v téhle době. Ten druhý případ se odehrál někdy před 14 dny. Celý život žiju v přesvědčení, že peckoviny se mají řezat ve vegetaci, nejlépe v květu.  To jsem přožila tolik let v omylu? nebo jak to vlastně je?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 247.176 (?), 11.3.2010 15:38

Není odborník, jako odborník.
Ale vážně. Ideální období pro řez jednotlivých ovocných druhů je poměrně krátké a naopak dopady nedodržení termínů nijak tragické. Víte dobře, že profesionálové v produkčních sadech řežou na podzim a v zimě - protože v tu dobu nemají co jiného na práci. Na jaře pak mají tolik práce, že by to nestihli. I Váš zahradník možná nestříhá meruňku jen Vám, ona ten březnový řez určitě bez větší úhony přežije. Tím neříkám, že si sám nepočkám do květu, kdy se rány budou hojit lépe. 
  Osobně si počkám ještě déle, ale to nikomu nenutím. Budu totiž vidět, jak strom odkvetl, nasadil plůdky, zda neopadaly mrazem a podle toho budu moci řez modifikovat - jestli provedu jakousi probírku průklestem nebo naopak řez omezím, abych zachránil těch posledních pár plůdků, které to přežily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 11.3.2010 16:10

I pan dr. Peleška říká, že v zimě se stříhá na dřevo, v období, kdy jsou vidět květní pupeny nebo dokonc po odkvětu se stříhá na ovoce. Alle ve velkosadech se stříhá tehdy, kdy je čas. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika