Co s meruňkou první (druhý rok)?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
25.3.2019 15:00
Je to tak.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 124.50 (?), 25.3.2019 14:21, zobrazeno: 2774x

Dobrý den,

chtěl jsem se jen zeptat... mám na zahradě druhý rok meruňku - minulý rok po jarním zasazení nic, a letos je obsypaná poupátky, ale někde jsem četl, že ten první rok kdy by měla rodit, se mají květy vyštípat, a nechat jen dva, tři plody na ukázku... je to tak?

Děkuji za odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 25.3.2019 15:00
Je to tak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.169 (?), 25.3.2019 17:00

Ono to je tak u všech stromků, nejdříve musí trochu povyrůst, pak až plodit, jinak by stromek přestal růst ("zababčil" by). Malé holčičky také musí nejdříve vyrůst, než si pořídí mimčo... Akorát u těch stromků to jde rychleji.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 124.50 (?), 26.3.2019 7:36

Děkuji,

to přirovnání mě rozesmálo :-))

Ale přeci jen ještě upřesnění, mám vyštípat už poupata, anebo potom až po odkvětu? Já bych jí chtěl vidět vykvetlou :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.55 (?), 26.3.2019 8:58

Přestože Mimmo i Lída mají pravdu, já bych tu nutnost vyštípávání květů až tak nepřeceňoval. Příroda není blbá, zařídila, že holčičky mít dítě před pubertou nemohou. Až jim to dovolí, už jim to (biologicky) neublíží.
   Je-li o stromek pečováno a je dobře živený, má pěkné přírůstky, předčasné kvetení ani těch pár plodů mu tolik neublíží. Když bude potřeba, on je shodí.     Já zvědavost zadavatele chápu,  odrbat všechny květy, na to bych nemél srdce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.169 (?), 26.3.2019 12:59

Osibně bych odrbala poupata, abych ji nemusela stříkat - moniliový úžeh se do stromku dostává přes blizny květů. Záleží ale na vás.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 26.3.2019 13:48

Ono to je tak u všech stromků, nejdříve musí trochu povyrůst, pak až plodit, jinak by stromek přestal růst ("zababčil" by)

Toto se skutečně traduje a koneckonců i všude píše. Jen by mě zajímalo, jestli to někdo vědecky prokázal nebo je to jen tzv. vypozorované. Je jasné, že odrůdy, které rodily hned po vysazení - James Grieve, Oldenburg, Bernské růžové, aj.  mají sklon zababčit. Ale to je odrůdová vlastnost, ne následek brzkého kvetení. Strýmka či Kardinál určitě nezababčí, plodí pozdě, těm určitě nikdo první květy neodstraňoval.
   Záleží na tom, jak se zasazenému stromku daří. Pokud živoří a za rok výhony přirostly o 10 cm, pak bez milosti všechny poupata patří pryč. Jestliže stromku narostly třičtvrtěmetrové letorosty - a že to meruňka umí - osázené květními pupeny, pak nevidím důvod je trhat.
    V minulém režimu nebyly stromky k dostání, tak jsem si udělal malou domácí školku. O stromky byl zájem, nebyl problém je udat. Dnes je ovocné sadby přebytek, moje neduživé stromnečky se těm komerčním rovnat nemohou, odbyt vázne.. Některé odrůdy tak dva roky po naštěpování (dokonce i na semenáči) ve školce vykvetou a zaplodí. Neřekl bych, že se růstem od těch ostatních nějak liší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.185 (?), 26.3.2019 15:49
Ja by som mozno radsej plody neskor poodtrhaval a nechal po 1-2 a mozno aj viac na kazdom ramene, ked je podnoz myrobalan, ktory ma bujny rast
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika