Borax



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?)
11.2.2008 14:00

Jeden zahradkář mi kdysi poradil, že nastoupení plodnosti mladého ořechu se výrazně přiblíží zakopáním železných předmětů v okolí koruny. Velmi ochotně jsem to učinil. Ořech plodí, pokud nezmrzne. Kdy by nastoupil do plodnosti bez želez ovšem nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 8.2.2008 16:28

Flekatost listů - tomu nerozumím, myslíte strupovitost?, mozaiku?
Pokud kmeny sílí víc, než obvyklým způsobem - když  přirůstají, čím to vysvětlujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.33 (?), 8.2.2008 19:02

Jsem absolutní amatér zahrádkář.Stromky měli hnědé fleky na listech a někdy i opadali.Takže jsem se pozeptal klasických zahrádkářů a ti mi poradili.Zahradu mám jenom jako relaxaci pro duši a oko, a tak když něco není v pořádku tak se optám.Ten nárust na síle prý byl nedostatkem železa.Ale jak říkám, nerozumím tak se optám a někdy i vyzkouším.A to železo opravdu zabralo.Jak  říká soused čím blbější sedlák, tím větší brambory.To říká vždy když vidí mé Mičurinské výsledky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 11.2.2008 14:00

Jeden zahradkář mi kdysi poradil, že nastoupení plodnosti mladého ořechu se výrazně přiblíží zakopáním železných předmětů v okolí koruny. Velmi ochotně jsem to učinil. Ořech plodí, pokud nezmrzne. Kdy by nastoupil do plodnosti bez želez ovšem nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.229 (?), 7.3.2008 21:30

Zkusil jsem to, ale výsladek je chabý. Spíš má vliv průběh zimy. Při mírné zimě je výnos velký a naopak. Osobně si myslím, že je to pověra, ale co když..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.69 (?), 13.5.2008 19:31

Pokud nějakým způsibem urychlíte rozklad listů pod jabloní, tak se nepodaří dozrát plodnicím původce strupovitosti v ten nejvhodnější čas, pokud dozrají vůbec. Tím by se vysvětlilo to zmizení flekatosti. Co se týče železa, to někdy jabloním chybí, především, když se moc intenzivně řeže. Bor také podporuje kvalitu pletiv a plodnost a také půdobí do určité míry fungicidně. Jeden druh pihovitosti jablek (plodů) je způsoben nedostatkem bóru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 13.5.2008 22:10

Strupovitost je sice houba, ale plodnice nevytváří.
 Chorobou trpí i jabloně v těch zahradách, kde pěstitel spadané listí ihned pohrabe a spálí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.71 (?), 10.9.2008 7:47

Dobrý den, zaujala mě vaše zmínka o pihovitosti jablek. Můj dotaz zní, zda-li se této chorobě říká křenčení. Kdysi poradil někdo mé mamince, že je to nedostatek bóru, zajímalo by mě, jak a kdy jej aplikovat - zřejmě borax, je-li to účinné (i s použitím chloridu vápenatého) - mladé stromky zejména james Grieve.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 10.9.2008 8:30

Pokiaľ viem, tak křenčení a hořká pihovitost sú dve rozdielne poruchy.

Křenčení u jablek (u hrušiek ako kaménkovitost) je sposobená nedostatkom bóru. Nejčastejšie sa aplikuje bór 3x počas sezóny. Prvý postrek - počas kvetu, druhý - 3 až 4 týždne po odkvete a posledný postrek - po zbere.

Hořká pihovitost - je dosledkom deficitu vápniku.  Aplikuje sa 3-4x od počiatku VIII., resp. 3-5 týždňov pred zberom v intervaloch minimálne 8 dní. Veĺmi doležité je hlavne posledná aplikácia 14 dní pred zberom. JG je vysoko citlivá odroda, tam sa doporučujú dávky na hornej hranici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 4.4.2011 21:13

Mám na hrušni kaménkovitost. Bohužel minulý rok byla poškozena většina plodů. Chci vyzkoušet bostřik Boraxem, jestli to pomůže.. Ale bohužel nikdo nikde nepíše, jakou koncentrací?? Ani na sáčku. Můžete prosím někdo poradit? Nechce se mi to do postřikovače nasypat zrovna od oka..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.188 (?), 4.4.2011 22:53

na sáčku to píší-vycházelo mi to 0,9g/l listový postřek, 5-10g/10m2 k zapravení do půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika