Svoz sena



host - 6.16 (?)
8.6.2010 12:21

Ze svých dětských let si pamatuju na svoz sena pomocí žebříňáku v tuningu místního koumáka.Na zadním kole žebřiňáku bylo přiděláno veliké řetězové kolo domácí výroby.Pohon obstarával motor ze zetky 125, možná pionýra.Jelo to pomalu ale pořád.Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 20.98 (?), 8.6.2010 22:18
Tak to se omlouvám, hned je to logičtější... No abych řekl pravdu, tak to slyším prvně... Vždy jsem žil v tom, že mnohem významnější, než minimální obsah N v rostlině(ano v rostlině je v drtivé většině zabudován do bílkovin, ale celková suma je velmi malá) je funkce půdních bakterií jako například Azotobacter, které žijí z primárního organického materiálu a fixují si vzdušný dusík samy...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.105 (?), 8.6.2010 22:23

No o jejich produkci vzdušného dusíku není pochyb v tom s Vámi souhlasím, ale toto vlákno začalo s mulčování. Mulčování přidává k tomu dusíku ještě dusík z proteinů. Je fakt, že fixaci dusíku jsem hned na začátku neuvedl. To máte pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 8.6.2010 22:31

A ještě jste pánové zapomněli zmínit žížaly. Při mulčování totiž vzniká bohatá hostina pro půdní červy, kteří svou činností půdu dále obohacují a zušlechťují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.105 (?), 8.6.2010 10:46

O živiny se není třeba bát. Na horských loukách žijí právě oligotrofní rostliny, jak zde již bylo psáno, a ty jsou zvyklé na půdu chudou, vymývanou častými dešti. Navíc tyto louky nevznikly samy od sebe. Je to činnost člověka, která vykácela stromy a pravidelně rok co rok byla tráva sečena. Také je nutno počítat s tím, že dnes jsou mnohem vyšší spady dusíku. Atmosféra je zaneřádědná NOx a při deštíku je dostatečně vysoký spad. Já osobně mám maličkou louku kousek od lesa, kde je tráva sečena každý rok už přes 100 let. A nikdo ji nikdy nehnojil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.16 (?), 8.6.2010 12:21

Ze svých dětských let si pamatuju na svoz sena pomocí žebříňáku v tuningu místního koumáka.Na zadním kole žebřiňáku bylo přiděláno veliké řetězové kolo domácí výroby.Pohon obstarával motor ze zetky 125, možná pionýra.Jelo to pomalu ale pořád.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 8.6.2010 21:15

Zůstanou, pokud se tam tráva usuší. Při sušení se část semen vydrolí a tím se porost přirozeně generativně obnovuje a prospívá mu to. Když se bude odvážet syrová tráva, asi to tak fungovat nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.249 (?), 8.6.2010 14:02

Zdravím.Doporučoval bych to usušit a pak odvážet.Zelené je strašně težké a blbě se s tím dělá.Jelikož máte louku.Musíte se postarat o to, aby byla posečená.Pokud nesežene někoho kdo by ji sklidil, musíte zainvestovat do zařízení aby jste ji posekal a sklidil vy sám.To je realita.Na svoz je nejlepší Horal (sběrací vůz, jsou i "minihorálky") jinak ručně to je makačka jak už asi víte. K horalu ale zase musíte mít traktor s alespoň 20hp. Mulčováním naprosto změníte složení porostu louky, protože některé rostliny mulčem těžko prorůstají a pokud byste měl kladívkový mulčák ,pak zlikvidujete i veškerý hmyz.,který v trávě žije.Řešením by bylo dát ovečky.Těm ale musíte na zimu nasušit seno a nebo seno koupit.Pokud jste na chalupě jen občas tak je to ale problém. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 8.6.2010 14:29

Pro pana dotazovatele,  mám před sebou katalog DAKR 2010-11.  Pohoná jednotka Panter FD-3 s adaptérem DZS 125 a sedačkou jsou optimální na Vaší louku a vlekem s 1m postraňkama to myslím odvezete na dvakrát mokrý a najednou polosuchý. Já louku na jaře pohrabu, jednou ročně sekám na sena, pak asi 3x mulčuji(na mulcheru 10cm víšku). Myslím, že se skladba trávy nemění.           Míra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 197.66 (?), 8.6.2010 16:08

Dobrý den, připojím svoji zkušenost.

Máme asi 4ha pozemku, které pravidelně udržujeme mnoho let, sečeme a sklízíme seno 1ročně a otavu vypásají ovce.Je to v Beskydech, složitý terén, ale aspoň nějaké dotace jsme vyřídily a sklidit se to stejně musí, louky máme krásné.

Nedávno jsem se přestěhoval do jiných kopců- Bílé Karpaty, kde na mne čekala louka, jenž byla stejně tak po dlouhá léta udržovaná a poctivě sklízená. Následně však nový majitel nasadil mulčovač, řádil tam s ním asi tři roky- nevím jestli zrovna v období odkvětu toho nejhoršího plevele, ale loni jsme poprvé sekli a sklízeli seno a musím říct, že ta louka vypadala a i letos vypadá hrozně- přiznám se, že nevím, zda je mulčovač jediná či hlavní příčina, ale myslím si, že svoji roli sehrál.

Mám v jednom místě samý plevel- štovík. kopřivy atd.- doporučujete mi mulčovač použít, nebo raději poséct a sklidit, ikdyž je to pracnější?

MYKY

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.6.2010 16:54

Zde je foto pozemku spásaného a veldle mulčovaného. A taky snímek mulče po 12-ti dnech. O nějaké pěkné trávě se nedá mluvit.

spásaný a mulčovaný pozemek
spásaný a mulčovaný pozemek
Pokos a mulč po 12-ti dnech
Pokos a mulč po 12-ti dnech
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika