Olej pro sekačku 4T Honda



Pavel. - (5) - 207.34 (?)
4.5.2010 22:50

Dobrý den, ohledně olejů do sekaček toho bylo na různých diskuzích tohoto webu napsáno již mnoho, když jsem řešil tuto věc, informoval jsem se u odborníka na oleje a tem ni sdělil cca následující:

u 4T motorů vzduchem chlazených nezáleží na tzv. zimní řídě oleje (OW až 25W - pro účel sekání trávy bohatě postačí 15W) ale hlavně na tzv. zimní třídě (20,30,40,50 a 60). Pokud je motor provozován v teplých letních měsících případně ještě během slunečního svitu, je teplota v okolí motoru většinou nad hodnotou uváděnou v návodu k obsluze v tabulce doporučených rozsahů olejů - tedy hodnotou 30 resp. 40. Ventilátor motoru nemá v popsaném extrému příliš šanci mnoho změnit a tak většinou při použití doporučených olejů návodem motor zbytečně dostává co proto... Takto teplotně přetížený olej zřídne, jeho mazací účinek je snížen, olej trvale ztrácí svoje původní vlastnosti, uživatel jej však spokojeně dále používá do další předepsané výměny...

Možným řešením je použití plněsyntetických olejů 4T pro motocyklové motory, rozsahy 15W-50 nebo 10W-60. Je fakt, že se jedná o dražší oleje, ale řekl bych, že je lepší koupit kvalitní olej za např. internetovou cenu cca 300 Kč/litr, než kupovat tzv. speciální oleje do sekaček za sice mírně nižší ceny, když se však může jednat o obyčejné minerální oleje pouze pěkně předražené.

Osobně používám olej MOBIL 1, 4T 15W-50 a jsem spokojen.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 16.87 (?), 4.5.2010 0:32, zobrazeno: 40374x

Dobrý den,

mám sekačku Honda. V návodu je napsáno, že se může použít olej Honda 10W30 nebo jiný kvalitní např. Shell Helix Super 10W30 nebo 15W40.

Do auta používám Shell Helix Ultra 5W30 API: SM ACEA C3 A3/B4 (long life).

Lze použít tento olej do sekačky? Dle mého názoru 5W nebo 10W je jedno, protože stejně člověk neseká v zimě. Když už ale ten olej 5W30 mám, tak se domnívám, že je vhodný a rád bych ho použil. Nevím ale, jestli tomu tak je.

Děkuji za tipy

VN

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.105 (?), 4.5.2010 9:12

Shell Helix Ultra 5W30 je určite vysoko kvalitný synt. automobilový olej ktorý je určený do vodou chladenách motorov. Nakoľko vodou chladený motor sa nezohrieva na tak vysokú teplotu ako vzduchom chladený jednoduchý motor u kosačky, môže dochádzať k utrhaniu olejového filmu vo valci čo môže mať za následok fatálne následky. S tohoto dôvodu by som ho do motorovej kosačky nepoužíval.

BENO  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 106.20 (?), 4.5.2010 11:20

Tak jsem se informoval u Honda.cz a obratem mi odpověděli, že tento olej 5W30 lze použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 4.5.2010 18:03

Ani se nedivím, HONDA doporučuje pro 4T motory oleje specifikace API SJ, SL, nebo vyšší a SHELL Helix Ultra 5W-30 má API vyšší, SM. Jestli je motor chlazený vzduchem, nebo vodou, je celkem nepodstatné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
L. Radek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (404) - 142.173 (?), 4.5.2010 18:14
U GX motoru je to od 5W do letni hodnoty 50. Specifikace API od SG, SF. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lubos25 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.252 (?), 4.5.2010 12:46

Nikdo nikdy neřešil olej třeba do Fiata 126. Lelo se tam co se dalo a tyto kompresory jezdí do dnes. A o nějaké plné syntetice se nikomu nikdy ani nezdálo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.107 (?), 4.5.2010 19:15

Já nerozporuji nic co zde bylo napsáno, jen se trošku divím, že někdo používá olej s označením log live. Za sebe: nikdy jsem těmto olejům nevěřil jejich zázračnou dolouhověkost a považoval jsem to za okrádání motoristů. Svůj interval jem si při výměně oleje po prvním roce provozu nechal nastavit na roční. Přečetl jsem několik povídání o těchto olejích, které psali lidi, kteří určitě věděli o čem píší a mám za to, že jsem se nespletl. Dočetl jsem se také, že ani při višším nájezdu km za jeden rok se takový to olej "nedožije" deklarované životnosti, takže skoro polovina plánovaných km motor jede již ve nekvalitním oleji. Nemá to okamžitý vliv na motor a projevuje se to prý až kolem sta tisíc.
Já se všem omlouvám za tyto keci, na které se nikdo ani neptal, ale třeba si z toho někdo něco veme. Je přece něco divného jet s novým autem na první výměnu oleje po třeba třiceti tisících najetých kilometrech, nebo x letech, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.179 (?), 4.5.2010 19:43

Představte si, že není nic divného na výměně oleje po 30 nebo 50.000 km. Pokud jsou nečistoty dobře filtrovány a nedojde k okysličení oleje, je vše v pořádku. Jenže právě u zahradní techniky je problém. Většinou chybí filtry a malé množství oleje se rychle okysličí. Proto i při použití kvalitních olejů bych doporučil výměnu u sekačky podle doporučení výrobce. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.107 (?), 4.5.2010 21:06

U zahradní techniky je to jasné a máte pravdu. U aut tomu a vám prostě nevěřím, to se nesmíte zlobyt a navíc to sem nepatří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pavel. - (5) - 207.34 (?), 4.5.2010 22:50

Dobrý den, ohledně olejů do sekaček toho bylo na různých diskuzích tohoto webu napsáno již mnoho, když jsem řešil tuto věc, informoval jsem se u odborníka na oleje a tem ni sdělil cca následující:

u 4T motorů vzduchem chlazených nezáleží na tzv. zimní řídě oleje (OW až 25W - pro účel sekání trávy bohatě postačí 15W) ale hlavně na tzv. zimní třídě (20,30,40,50 a 60). Pokud je motor provozován v teplých letních měsících případně ještě během slunečního svitu, je teplota v okolí motoru většinou nad hodnotou uváděnou v návodu k obsluze v tabulce doporučených rozsahů olejů - tedy hodnotou 30 resp. 40. Ventilátor motoru nemá v popsaném extrému příliš šanci mnoho změnit a tak většinou při použití doporučených olejů návodem motor zbytečně dostává co proto... Takto teplotně přetížený olej zřídne, jeho mazací účinek je snížen, olej trvale ztrácí svoje původní vlastnosti, uživatel jej však spokojeně dále používá do další předepsané výměny...

Možným řešením je použití plněsyntetických olejů 4T pro motocyklové motory, rozsahy 15W-50 nebo 10W-60. Je fakt, že se jedná o dražší oleje, ale řekl bych, že je lepší koupit kvalitní olej za např. internetovou cenu cca 300 Kč/litr, než kupovat tzv. speciální oleje do sekaček za sice mírně nižší ceny, když se však může jednat o obyčejné minerální oleje pouze pěkně předražené.

Osobně používám olej MOBIL 1, 4T 15W-50 a jsem spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika