Mulčovat nebo sbírat trávu?



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?)
8.9.2009 11:34

Nelze jednoznačně odpovědět. Proč?
- extrémně krátké trávníky (např greeny na golfu, nebo superreprezentativní trávníky) se nikdy nemulčují, jen se zde sbírá, takový trávník je ale milimetry vysoký.

Obecně není ale mulčování špatné, musíte ale, chcete -li mít trávník reprezentativní, sekat často (nejméně 3 x týdně) a zcela nekompromisně musíte provést dvakrát ročně vertikutaci

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stuff - (12) - 248.164 (?), 8.9.2009 11:04, zobrazeno: 19333x

Chtěl bych koupit sekačku, ale nevím přesně jaký typ... Jestli stačí pouze mulčovácí nebo jestli je lepší klasická... Chtěl bych vědět, zda bude zachována určitá kvalita trávníku, když budu jen a pouze mulčovat... Nevím přesně, jestli nevadí, když nebudu pravidelně a často sekat (např. až po 14 dnech)... Jde mi o zbytečně velké množství posekané trávy na trávníku...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 8.9.2009 11:34

Nelze jednoznačně odpovědět. Proč?
- extrémně krátké trávníky (např greeny na golfu, nebo superreprezentativní trávníky) se nikdy nemulčují, jen se zde sbírá, takový trávník je ale milimetry vysoký.

Obecně není ale mulčování špatné, musíte ale, chcete -li mít trávník reprezentativní, sekat často (nejméně 3 x týdně) a zcela nekompromisně musíte provést dvakrát ročně vertikutaci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 8.9.2009 14:00

Vidite, a ja som si myslel, ze golfove ihriska sa mulcuju a trava sa nezbera. Ono caste strihanie na golfoch by bol idealny predpoklad na uspesne mulcovanie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 8.9.2009 19:50

Máte z velké části pravdu, drtivá většina ploch se mulčuje, na konci hry hráči dolují z hrotů bot travní drť, na lepších hřištích pistolemi na tlakový vzduch.

Plochy v blízkosti jamky se ale nemulčují - tj. plochy tzv. Greenu (tráva na greenu je dlouhá pouhé milimetry) a jeho okolí. Travní drť by se lepila na míček, nebo byla překážkou dokonalého odvalování míčku. Navíc by drť  dusila nizoučce střižené trávníky.  Nemulčují se ani odpaliště, plochy mezi odpalištěm a jamkovištěm (greenem) se ale samozřejmě sekají mulčováním. Tráva je zde ale podstatně horší.

Na kvalitních hřištích se ale všechny plochy ortodoxně vertikutují a aerifikují hroty. Též se pískuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 26.58 (?), 8.9.2009 11:51

Pokud mám správné informace o sekačkách, tak můžete mít klasickou nebo klasickou s mulčováním. Jenom mulčovat nedoporučuji, protože po deštích za týden je tráva tak vysoká, že mulč nevypadá hezky. Navíc, čím víc mulčujete, tím víc musíte vertikutovat. V opačném případě byste měl za tři roky po trávníku. Takže mulčovat ano, ale každé tři dny a jednou za čas posekat se sběrem. Nebo koupit kompostér a za několik let nebudete vědět, co s kompostem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.69 (?), 8.9.2009 11:57

Tato záležitost byla rozebírána v sekci Zahradní trávníky. Téma nese název: "Mulčování trávníku na zahradě - pro a proti ".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 104.62 (?), 8.9.2009 13:36

Už delsí dobu jsem řešil co s posekanou trávou. Jelikož mám okrasnou zahradu, tak nemám žádný kompost, kde by se dala trává v kombinaci s ostatním odpadem ze zahrady efektivně zpracovat. Popelníce na bio odpad u nás nejsou a vozit posekanou trávu na skládku a platit za likvidaci se mi fakt nechce. Už loni jsem četl v časopise stihl článek o mulčování, který se mi moc nezdál, ale nakonec jsem vyrazil do prodejny stihl a jelikož mám sekačku Viking, tak jsem dokoupil kit na přestavbu sekačky pro mulčování cca 1.000,- kč. Tento kit obsahuje dvojitý nůž a plastovou zátku, která patří místo koše. Začal jsem s mulčováním letos na jařě, že to zkusím a uvidím. Musím říci, že tak kvalitní travní porost, který mám v letošním roce, tak jsem nikdy neměl. Jsem na trávu pedant, pravidelně jsem hnojil, sekal, na jaře jsem prováděl prořezání trávníku a pravidelně zavlažoval. Mulčováním se mi podařilo dosáhnout velmi hustého trávníky, který je více odolný pro spálení v letních měsících, hnojení jsem snížil na třetinu a hlavně neřeším co s posekanou trávou. Příští jaro provedu vertikutaci a budu v mulčování pokračovat. Není pravda, že musíte sekat trávu 3x za týden, klidně může tráva trochu přerůst. Základem je pro sekání, aby trávník byl proschlý, potom se po seči tráva krásně rozhodí do drnu a není po trávě ani památky. Pokud někdo seče trávu 1x za 14 dní, tak je dobré ve vegetačním období sekat poprvé trávu na větší výšku a potom trávník přesekat na finální výšku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 8.9.2009 19:53

nechci se s Vámi přít, je skvělé, že prořezáváte. Nicméně, budete -li sekat 1 týdně, bude zajímavé sledovat, jak trávník bude vypadat třeba za dva,. tři roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.179 (?), 8.9.2009 21:51

V letošním roce mají snad všichni pěkný trávník. Poměrně hodně v první polovině roku pršelo. Také jsem měl první tři roky mulčování pěkný trávník, ale později se z něj stala filcová plocha a vytlačila jemné trávy. Může to však fungovat, pokud připustíte přítomnost netravních rostlinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika