Kultivátor místo rýče



habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?)
12.2.2010 11:05

Dobrý den paní Naďo.    Opravdu to myslíte vážně s 3,5Aru?  Na to el. rotavátor opravdu nestačí!!  Já na podzim orám a na jaře rotavátoruji cca 4A políčka na spec. brambory a jak na podzim, tak na jaře je to zápřah, hlavně na bolavý záda!! Pro Vás minimálně rotavátor PONI, nebo něco podobnýho.  A pokud k tomu postavíte manžela máte vyhráno!!    350 m2 je hodně pro el. rot.!!!   Míra        

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 11.2.2010 16:59
Kultivator jsem si chtela koupit uz nekolik let, ze nemusim cekat na manzela az prijde z prace a tak ruzne, ale zjistila jsem ze manzel je lepsi nez kultivator, dokonale zryje pudu rycem..a kdyz jsem mela pujceny, tak to spise jen prokypri pudu a to si take zvladnu sama motyckou... jinak hrabe jsou take dobra vec na porytou pudu.Tady nekdo uvedl ze se rycem zadelava hnuj lepe do zeme, ze kusy pudy vice prevratite..tak davam za pravdu... Lepe proryt zem rycem a nebo kdyz mate dobry dostupny pozemek, tak i poorat pluhem.. nasi maji pozemek, treba na obili nebo tak a ja mam ty zbytky kde se neda s traktorem, tak manzel a ryc, je to druhe nejlepsi misto traktora- Ale kdyz uz volit mezi elektricky nebo motorovym..tak si radeji priplatte za motorovy kultivator... je vykonejsi a nebrani vam v pohybu kabel na el.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6530) - 70.100 (?), 11.2.2010 18:17

Ale Vy skoro všichni nečtete. Paní Naďa píše, že podzimní rytí udělá. Jde tedy o jarní přípravu, nebo o kultivaci po sklizni předplodiny pro následnou výsadbu. Na to je rotavátor  vynikající pomůcka. Jen zopakuju, že na ty 3,5 aru bych zvažoval něco se spalovacím motorem. Je nezávislý a umožní v podstatě nepřetržitou práci. To je zjara důležité, když "hoří termíny".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?), 11.2.2010 19:08
Já taktéž zvažuji el. rotavátor, hlavně na jarní úpravu půdy. Poryto mám na hrubo, mrazy a sníh pomůžou a hrudy se pěkně rozpadnou (ideální stav). Bude potřeba půdu propracovat. Horší situace nastane pokud poryjete, místo mrazů přijdou v zimě deště a půda se "slije" do jednoho kusu. Asi by to chtělo vyzkoušet nářadí např. z půjčovny (tam ale asi elektrické mít nebudou) a pak se rozhodnout. Samozřejmě chce to věnovat PRAVIDELNÉ údržbě záhonů potřebný čas, pak by to měl zvládnout i el. rotavátor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 12.2.2010 11:05

Dobrý den paní Naďo.    Opravdu to myslíte vážně s 3,5Aru?  Na to el. rotavátor opravdu nestačí!!  Já na podzim orám a na jaře rotavátoruji cca 4A políčka na spec. brambory a jak na podzim, tak na jaře je to zápřah, hlavně na bolavý záda!! Pro Vás minimálně rotavátor PONI, nebo něco podobnýho.  A pokud k tomu postavíte manžela máte vyhráno!!    350 m2 je hodně pro el. rot.!!!   Míra        

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 38.17 (?), 12.2.2010 11:39

Obdělávám rytím asi 2 ary. Na podzim na etapy zryju. Již jsem psal o tom, že ryji lopatou, protože z rýče mně bolí záda. Při lopatě stojím jako svíce, plochu lopaty zašlápnu svisle a potom otočím zeminu jako rýčem. Záda trpí minimálně. Na jaře hroudy rozmetám a rozhrnu železnými hráběmi. Oproti zpracování rotavátorem se plevel zapraví do spodku. Myslím, že ani žížalkám rytí tolik nevadí a nejsem zatížen technikou. Viděl jsem kamaráda obdělávat rotavátorem a práce s ním a výsledek mě neoslovil. Ale hodně záleží na zpracovávané půdě, jejím složení, vlhkosti a zaplevelení. Stačí používat plečku během sezony. Zahrádkář, ne zahradník nebo zemědělec, se bez složité techniky obejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 12.2.2010 12:58

Jiří, máte pravdu, zejména ve větě:
Ale hodně záleží na zpracovávané půdě...
Máte-li takovou půdu, že ji dokážete zrýt lopatou míst rýče a na jaře rozhrnout hráběmi, můžete si gratulovat, já Vám závidím a skutečně se bez kultivátoru obejdete. Dokonce byste mohl vážně přemýšlet o bezorebních technikách pěstování, ač sám jim nakloněn nejsem
    Bohužel ne všichni disponují takovou zeminou. V mém případě o lopatě nemůže být řeč, nemohu použít ani jiný rýč než se špicí. Za boj s jarními hroudami jsem elektrickému kultivaru docela vděčný. Zpracovávám plochu jen o málo menší než Naďa (50 x 6 metrů) a je to v pohodě. Vždyť na to mám skoro 3 měsíce. Od března (seju cibuli) po květen (sázíme brambory). Tedy úplně v pohodě to není. Dokud měl soused koně, povláčel mi plochu bránami. Další roky jsem se  otrocky  oháněl kopáčem (zahnuté vidle). Teď, s kultivátorem je to nebe a dudy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 155.12 (?), 12.2.2010 14:42
Já bohužel mám na zahradě taky těžkou půdu. Je problém hráběmi ji na jaře zpracovat, zvláště pokud nepřijdou mrazy a hroudy se nerozpadnou. Jakou máte značku?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika