Křovinořez Stihl - špatně seká stařinu



host - 229.91 (?)
17.11.2011 15:59

Už jsem se Radku lekl, s tou 235, jedu asi sedm sezon, a je pro profesionální využití v lese naprosto dostačující. A co funguje nerad měním. Tu 335 jsem měl jen na popruhách před krámem, měl tam jednu na záruční seřízení. Nižší váha byla cítit, ale výkon ukázal až když jsem plyn dal na doraz. To 235 točí od středních otáček, a proto bych šel zase do 235, i když je o kilo těžší. Jinak Jani psal ještě o vyvažování nožů, nikdy jsem nic nevyvažoval. Taky bych na slabý křovinořez necpal nůž o síle ocele přes 2mm. Za prvé to bude trvat než ho dostanu do otáček, a za druhé je to zbytečný. Ideální materiál je síla do 1.6mm.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 157.38 (?), 16.11.2011 17:06

Na tenhle bordel co je na obrázku bych šel strunou a dostatečně silným strojem, samozřejmě poklepem prodlužovací strunou. Od 1,2KW s 3mm strunou by to neměl být problém, samozřejmě s 2 a více KW to bude daleko snazší a veselejší práce. Ty náletové duby bych vzal nakoenc (nebo na začátku) pilou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jani02 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (277) - 70.1 (?), 16.11.2011 19:06

 No tak som sa zase pobavil.Toľko odborníkov na jednej hromade, to sa len tak nevidí.

  Takže- na túto prácu je FS 120 uplne postačujúci, len.............. to treba vedieť.

Kosenie krovákom sa treba naučiť, tak isto ako aj robiť s kosou.Jedno poobedie roboty je akurát tak trápenie.

Prvý predpoklad je mať ostrý nástroj a pozor, musí byť vyvážený.Po jednej nádržke otočiť a po druhej brúsiť.

Druhý správna technika práce - dá sa s ním pracovať presne tak ako s kosou a dajú sa robiť zákosy a ukladať pokosenú trávu do riadkov Len to treba vedieť.Potom je to radosť.

Na koniec pár poznámok:

Je pravda že bez krytu noža to ide o veľa ľahšie, len sa treba na takúto prácu náležite obliecť, obuť a na oči a tvár štít.Dávať pozor na to aby v tesnej blízkosti nikto nebol.

Používať 3mm lanko na 120-ke je nezmysel, používajú to hlavne ktorý netušia ako lanko kosí a následne sa divia prečo si zlikvidovali uhlový prevod poprípade celý motor.

O všeliakých hviezdicových a hranatých lankách platí to že kosia tak isto ako okrúhle len je väčšia spotreba lanka.

Nekoste z prítlačným kanierom opretým o zem - behom pár dní je po ňom.

Kosiť pár árov trávy krovákom 2Kw+ má asi taký zmysel ako vystreliť na komára interkontinentálnou raketou.Ale ak patríte k horným 10000 tak potom samozrejme FS 460 je presne to čo potrebujete   a všetci susedia budú v nemom úžase závidieť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 229.91 (?), 17.11.2011 11:31

Tak jsem čekal odborníku co s tebe vypadne, a teda nic moc.Já bych teda strunou taky lehlou buřeň nedělal, a vzal bych to silnější mašinou ocelovým nožem, zároveň s náletovýma dřevinama. Nevím jestli jsi si přečetl, že pisatel si křoviňák půjčuje, potom bych určitě volil silný stroj, protože je pro amatéra lepší. Pro mě který s tím dělám pomalu 25sezon je lepší lehčí mašina. Protože po třech měsících vyžínání denně by mě takový Stihl 500 urval ramena. Ovšem na takové občasné sekání je to v pohodě, v podstatě i bez toho aby to měl nějak v ruce.Zase Jani napiš, rád rozdávám úsměv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 17.11.2011 12:12

Já bych také do lesa vyžínat se strunou tedy nešel ani omylem, ale HQ 235 bych si na tuhle práci vybral možná tak na 3 ary. To samé platí o STIHL farm řady. Paseky potřebuji mít vyžnuté a ne se u toho utrápit. Nosit odpovídající stroj na vyžínání hektarové paseky na levných kšandách, asi bych taky měl dojem po první pasece, že mi utrhne ramena, ale na profi popruzích mi ani stařenka FS 280 nepřijde nijak těžká. Možná to je právě tou dnešní cenou za práci, kdy nějak není na nákup nových kšand když se staré po 10 letech rozsypou. Ano, je to především o kvalitním nástroji a kvalitním nabroušení. I STIHL má velké spodní misku s ložiskem, ale i ta běžná je při správné technice sekání dostatečná. Ono to je všeobecně o nastavení popruhů a tady je celý zakopaný pejsek. Pokud je někdo nastavit neumí, nemůže se divit výsledku své práce. Správně je seřídit tak aby stroj sloužil mně a ne já jemu není o minutě při prvním nasazení. Tahat misku po zemi je o ztrátě výkonu a ovladatelnosti stroje. Tak jako na obrázku vypadá převážná většina pasek při současném systému vyžínání jednou za rok, případně dokonce dva. A sekání 1,5 metrové masy ostružin je ještě větší "pochutnání". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 17.11.2011 12:30

Pardon, tu HQ 235 beru zpět, byla myšlena 335!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.91 (?), 17.11.2011 15:59

Už jsem se Radku lekl, s tou 235, jedu asi sedm sezon, a je pro profesionální využití v lese naprosto dostačující. A co funguje nerad měním. Tu 335 jsem měl jen na popruhách před krámem, měl tam jednu na záruční seřízení. Nižší váha byla cítit, ale výkon ukázal až když jsem plyn dal na doraz. To 235 točí od středních otáček, a proto bych šel zase do 235, i když je o kilo těžší. Jinak Jani psal ještě o vyvažování nožů, nikdy jsem nic nevyvažoval. Taky bych na slabý křovinořez necpal nůž o síle ocele přes 2mm. Za prvé to bude trvat než ho dostanu do otáček, a za druhé je to zbytečný. Ideální materiál je síla do 1.6mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jani02 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (277) - 70.1 (?), 17.11.2011 17:14

 Ja tiež poznám pár ľudí ktorý pracujú 20rokov v lese a nevedia si nabrúsiť reťaz.

H235 je dobrý stroj ale pri prvých problémoch je zrelá na výmenu - typicky 2-3 sezóny - potom začínajú problémy. A tie sú nekonečné. Za dva roky prídete k tomu že ste do nej natlačili peňazí viac ako stála nová.Viem o čom hovorím, je ich tu roztratených spústa.Na servise ich mám 20-30 ročne. Tých sedem rokov môže vydržať len pri občasnom použití, pri denno dennom nasadení by už bola dávno v krováckom nebíčku na zaslúženom odpočinku.

     Nikoho nenútim vyvažovať nástroj, len niekoľkokrát som riešil ulomený motor alebo uhlový prevod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.91 (?), 17.11.2011 17:40

To jsou Jani vaše zkušenosti, já mám ten svůj. Ano jsou lidi, kteří si i po dvaceti letech neumí nabrousit řetaz. A jsou i tací, kteří celý život "dělali" v lese, a přitom tam podle mě neměli co dělat. Apropo, to občasné použití 235 je těch 7 sezon. červen-srpen, 80000+80000=160000vytažených stromků ve vyžnutých pásech. Červenec ožínám co jde jen jednou, zhruba 30000stromků, to jde, ne? Jasně člověk může narazit na nekvalitní výrobek, ale často je to o tom, že má v rukách nasr... Dodám ještě, nasypal jsem do toho, snad 1500,- za spojku, už nevím, kolik to přesně bylo. Ale to je pakatel, v porovnání se ziskem. A ještě jedna poznámka, dělám s křoviňáky od 89roku, a to minimálně tři měsíce v roce, kromě výměny pružiny u spojky, nebo v případě 235, celé výměny, jsem neměl žádné problémy. Nikdy jsem nemusel dávat do servisu, a věřte, nejsem zvyklý si vymýšlet. Proč taky, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 17.11.2011 23:25

Tak s tím nelze jinak než souhlasit od prvního do posledního písmena! Mám tady i takové co vyžínají od dubna do listopadu a taky někteří používají HQ 235. Dnes však častěji buď Stihl FS 350, nebo Solo 140,142, nebo 154. HQ 235 a proto jsem se opravil, je vcelku nesmrtelná mašina, až do chvíle kdy se porouchá, protože to nikdy není o malé závadě ale o smrti. Spojka, pružiny spojky, gumy AV, to jsou jen spotřební díly, ale porucha u něj znamená téměř vždy stav destrukce a to po víc jak 5 letech intenzivního profi provozu. Tedy u člověka který ví co má v ruce a poslouchá když se mu radí jak dělat údržbu, co nedělat za čuňá.... Trochu víc trpí na zapalování v zimě v prořezávkách. Ta 335 mu není, ostatně jako téměř vše HQ s 3 na začátku, důstojným nástupcem ani omylem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 52.133 (?), 6.1.2012 10:54

JJ asi tak, čím slabší křovinořez, tím slabší musí být struna!!! Není důvod, aby FS120 špatně sekala, ale musíte použít co nejtenčí strunu. Tím je sice dána její životnost - a něco častěji ji budete muset vytahovat. Např. na 3mm strunu je třeba cca 1,6HP Stařina se kosí blbě. Kotouč je spíš na vysokou trávu na 40cm... takže příště tenkou strunu a bude to mnohem lepší :D :D :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika