Jaký stroj na 5ha pastvin pro několik koní



host - 61.254 (?)
9.2.2009 13:20

Celkem dobře jste to zhodnotil. Pokud byste se rozhodoval pro starší Zetor, pak je dobré ke koupi přizvat někoho kdo s tím nějaký čas pracoval,  má praxi a můžete mu věřit Jak jste psal, terén máte spíše rovinatý, takže ten přední náhon není nezbytný, pro Zetor bych ještě zdůraznil jeden argument, který tam nemáte a to je kompatibilita s nářadím, které si můžete vypůjčit od jiných (pluh, rozmetadlo, fekál, nakladač, lis na balíky, sběrák ..)Obávám se, že za malotraktor toho moc od souseda nezapřahnete. Jak jsem Vám nahoře psal, moje doporučení by byla 7011, ta devětašedesátka bývala vyráběná bez posilovače řízení, (kromě posledních kde už ten posilovač byl) a posilovač docela schází. K tomu půjčování ještě, je stará pravda že lis, manželka a dýmka se nepůjčují, ale třeba za pět let, až se s okolím otukáte, tak tu možnost určitě mít budete, tedy myslím třeba ten lis nebo nakladač, vlek....  ;-). Když si koupíte malotraktor, tak ji ale nebudete nikdy moci využít.  V.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 3.83 (?), 6.2.2009 22:30

Tak to zkusíme shrnout.

Traktor jsem vybíral řadu let. Celou tu dobu mi sloužila a dobře slouží sestava VARI s motorem Jikov.,ale 4 kola nelze nahradit.   Jsem na utrácení poctivě vydělaných peněz už velmi opatrný, a tak mi výběr trval dlouho.Ostatně nemělo smysl výběr uspěchat, VARI sloužila a traktor jsem vybíral na hodně let dopředu.Cenovou hladinu jsem si zpočátku určil jako Vy.

Začal jsem zájmem o Zetor 6911,obtelefonoval jsem a osobně navštívil několik prodávajících na inzerát.Část z nich byla obyčejnými překupníky, zbytek se snažil stroje narychlo nastříkaného barvami co nejrychleji zbavit, radši ani nechci vědět proč doopravdy.Pneumatiky většinou zpuchřelé, o únicích všemožných provozních kapalin ani nemluvě.  Usoudil jsem, že se jedná o naprosto zbytečně velký stroj a začal se poohlížet po Zetoru 3011 či 4011 apod. Borci hnali cenu do výšek, stáří strojů a už málo ND mě ze zoufalství nasměrovalo k 5211 či 5245.Cena šílená, důvěryhodnost prodávajících mizivá.Protelefonované a proježděné peníze a zbytečně ztracený čas-hrůza! Stroje něco pamatují, nevíte co s nimi kdo dělal a věřte, že dobrého Vám nikdo fakt nic nenechá. Pravdu máte v tom, že v každé vsi se najde někdo, kdo to opraví, ale jde o to jak a na jak dlouho...

Další etapa už se týkala pouze menších strojů-TK apod.,ale repasovaný dvouválec je také téměř cca 200.000,-a komfort nic.moc.Navíc při pohonu jedné nápravy táhne zadní nehnanou za sebou.

Pak jsem narazil na japonské stroje a bylo mi to jasnější.Moje dvacetiletá zkušenost s jejich výrobky rozhodla.(Když slyším skalní zastánce německých aut, musím se smát).     Ale pozor: jedinci, kteří tady repasované japonce prodávají nejsou taky žádná charita!!!  

Pro mě je prostě Zetor moc velký, těžký,neobratný... Japonec je většinou bez kabiny, zvažoval jsem to dlouho ale -  máte nízko těžiště, kdykoliv vyskočíte, nástup a výstup ve vteřině, dokonalý přehled do všech směrů při práci, pod -5 stupňů nedělám a v dešti už vůbec ne.I když-zkoušel jsem start motoru v -15 a chytí na 1.pokus.Minimální spotřeba paliva cca 2l/hod, výměna motor.oleje s filtrem jednoduší než u auta-cca 2l oleje-záleží na typu motoru.Díky redukcím ořu 0,5 ha pole na zvýšený volnoběh.Řídím jedním prstem.Neuvěřitelný poloměr otáčení a při užití dělené brzdy se točíte na místě.Cena servisu je asi jako u rozumnějších servisů aut -vše se dá domluvit smluvně, přijedou Vám i domů.          

Myslím, že Vy pohon 4 kol nepotřebujete(možná v lese na dříví),japonci ho ovšem mají až na výjimky naprosto standardně všichni, takže tady je to vyřešeno samo.Je dobré vybrat stroj s dvojitými redukcemi.

Píšete občasné sečení pastviny-na 2bubnovou rotačku stačí výkon cca 16 koní(je zpřevodovaná na tyto výkony),záběr stačí 1,2m.Nepíšete o vlastním sušení sena-zvažte místo sekačky mulčer, chodí mi naprosto dokonale.Větší problém může být vlek, nabízené tovární bývají drahé, mě stačí na vše poctivý autovlek. Na sníh mají frézy i do zadních ramen, pluhy,já to řeším bednou v zadních ramenech-úžasný vynález.         

Všichni víme, že každá ojetina je riziko.Byl jsem se dívat na novou Kubotu, ale neměl jsem peníze na traktor a pak ještě na nářadí. Nakonec mám stroj s najetými cca 600 mth a chodí jak švýcary. Je naprosto nutné si případně stroje prohlédnout u dovozce, posadit se, projet se (uřídí je malé děcko),vybrat si model a pokud není skladem objednat-což může trvat.Je nutné stroj vidět po dovozu do ČR ale ty novější s málo najetými mth jsou jako nové.

Jediné, co mi zpočátku vadilo je, že u mechanického řazení není synchronizace a musíte zastavit.V tom je velký traktor pohodlnější, ale je to věc zvyku.

Japonci váží v průměru do tuny, odstrčíte je rukama.Sílu to ale má že se až divím.Chtělo by to vícekrát vidět a vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
RJ592 - (1) - 39.174 (?), 10.2.2009 9:23

Dobrý den,

mám Z-25 a zaujal mě údaj o 16 hp na rotačku. Mám k traktoru slíbenou lištovku, dávala se i naTZK. Máte někdo zkušenosti s nějakou rotačkou, kterou by pětadvacítka utáhla? Na veteranforu jsem četl, že někdo má dvoububnovku a na dvojku jí přes spojku nechá roztočit a pak už vesele seká. Soused co hospodaří mi právě jednou říkal, že na dvoububnovku to chce aspoň 40 koní, tak jsem z toho teď vedle sebe :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.83 (?), 10.2.2009 18:22

Záleží na zpřevodování traktoru.A ještě víc na Vás.A taky na nabroušení nožů.Je toho víc.

Prostě nečekejte, že budete jezdit s dvoububnovkou na čtyřku plný plyn.Musíte si na práci udělat čas.Hodně času. 

Zažil jsem borce s komunálním Wisconsinem 30HP, připojil rotačku, vjel do polehlé 3roky nesečené louky a ani si neškrtl.Ani na redukovanou jedničku.Pak vyjel a místo nožů motyky. O tom to taky je.Prostě nebudete trhat rekordy. I když je fakt že rotačky nemám rád, jsou to spíš trhačky než sekačky a jsou energeticky nesmírně náročné.Zlatá protiběžná lišta!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.111 (?), 22.2.2009 8:48

No nevim, měl jsem Z25 a tahal jsem s nim 165 diskovku Kühn a bulo to v pohodě.

Na 5 Ha je 5545 zbytečná.

Navíc se s ní dá tahat 3.5 t vlek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ML - (8) - 41.2 (?), 12.2.2009 14:58

Zkuste se poohlédnout třeba po internetu - spousta prodejců zde nabízí dvoububnové rotačky o záběrech 120 - 130 cm (Made in CZ, China,Poland,...), na kterou by měl Váš stroj bohatě dostačovat. Klasika 165 cm a la Pelhřimov by mohl být pro motor Vašeho stroje "smrtelný" - jakékoliv zpomalení otáček bubnů (překážka, hustý porost...) by značně přetěžoval motor. Na těch 130 cm je tuším 20-25 HP doporučený výkon. Cena je bohužel většinou stejná jako u 165 cm stroje, pohybuje se mezi 25 - 35 tis. Kč dle výrobce.

Používám 165 cm bubnovku v členitém podhorském terénu a při hustějším porostu, prudčím kopci a 60HP na 3/4 plynu mnohdy podřazuji na jednotku - výkon na hranici použitelnosti (v horách), na rovině s velkou rezervou výkonu bez problémů.

Jinak obecně bubnové sekačky potřebují velké otáčky; při jakémkoliv snížení otáček dochází k "podškubávání", tráva nepodseknuta polehává, neřádkuje a další zpracování je prakticky nemožné.

ML..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 7.2.2009 15:03

něco z předkem je označení vetšinou 45..třeba 6945..předek využijete jedině v lese když budete mít jen sekání sušení a krmení je to draží což je pravda a taky větší spotřeba s předkem..zůstaňte u Zetoru bez předku a s kabinou v zimě to je sakra znát bez a vy ho v zimě používat budete

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.254 (?), 9.2.2009 13:20

Celkem dobře jste to zhodnotil. Pokud byste se rozhodoval pro starší Zetor, pak je dobré ke koupi přizvat někoho kdo s tím nějaký čas pracoval,  má praxi a můžete mu věřit Jak jste psal, terén máte spíše rovinatý, takže ten přední náhon není nezbytný, pro Zetor bych ještě zdůraznil jeden argument, který tam nemáte a to je kompatibilita s nářadím, které si můžete vypůjčit od jiných (pluh, rozmetadlo, fekál, nakladač, lis na balíky, sběrák ..)Obávám se, že za malotraktor toho moc od souseda nezapřahnete. Jak jsem Vám nahoře psal, moje doporučení by byla 7011, ta devětašedesátka bývala vyráběná bez posilovače řízení, (kromě posledních kde už ten posilovač byl) a posilovač docela schází. K tomu půjčování ještě, je stará pravda že lis, manželka a dýmka se nepůjčují, ale třeba za pět let, až se s okolím otukáte, tak tu možnost určitě mít budete, tedy myslím třeba ten lis nebo nakladač, vlek....  ;-). Když si koupíte malotraktor, tak ji ale nebudete nikdy moci využít.  V.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 45.46 (?), 7.2.2009 16:52

Já bych taky zůstal u Zetoru, kabina je kabina. Ve slušném stavu by se 6911 mohla dát sehnat do 100000, ale hlavně ne od překupníků, nejlépe od soukromníků (já jsem před několika lety prodal 6911 ve slušném stavu za 60000 s novým AKU a zadními pneu, na pneu si taky dejte pozor, jedna stojí cca 8000Kč). S 6911jsem byl velice spokojen, pro takové malohospodaření vám to bohatě stačí, a hlavně jednoduchá údržba a dostupnost ND. Pokud jste šikovný, tak si veškerý servis uděláte sám. Já jsem ho prodal, protože mám větší výměru cca 80 ha a potřebuji přední náhon. Nechal jsem si Zetor 7045 s čelním nakladačem a koupil jsem Case. Když porovnám náklady na oleje, filtry,servis, tak bych žádnou cizinu nedoporučoval, pokud nebude naplno využita a bude dělat jen tak rekreačně. Bez předního náhonu se obejdete, traktor má aspoň odpruženou nápravu a neskáče jak s předkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.174 (?), 8.2.2009 22:39

Dobrý den.Deset let jsem jezdil v zemědělství s traktory zetor, snad všech typů.Z mojí zkušenosti bych doporučil traktor 70 11.Jinak byl výborný i typ 69 11.Motory v těchto traktorech měly relativně malou spotřebu.Doma mám zetor 70 45 (s předním náhonem) a řekl bych, že je to výborný traktor.Univerzálnost na všechny práce.Velký výběr nářadí i z pohledu cen.Minimální údržba.Jednoduchost.Je pravdou, že traktor při jízdě po silnici (oproti nehnané přední nápravě)nadskakuje, ale Vy v něm nebudete řádit 14 hodin každý den.Tuto nectnost mu rád odpustím v místech, kde traktor bez předku končí(jak říká jedna reklama-kde ostatní končí my začínéme).Jinak louku cca2,5ha sekám s žtr 165 asi 2hod a v klídku.Traktory s předkem jsou dražší, ale v těžších podmínkách k nezaplacení.Tak to jenom trošku k výhodám předního náhonu.Mnoho štěstí při výberu(traktor traktorem nedělá barva a vyleštěná okna).Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ML - (8) - 41.2 (?), 9.2.2009 14:54

Dobrý den,

zkuste ještě promyslet variantu jednoosého pomocníka- sám uvažuji o stroji Robot Tip (výroba CZ, tuším Prostějov), výkon 13,5 HP, dvoububnová rotačka o záběru 1,2m, spotřeba (dle výrobce, osobní zkušenost zatím nemám) 1-1,5l na hodinu práce s rotačkou, bohaté příslušenství- radlice na sníh, různé zemědělské nářadí, vozíky... cena těsně pod 100 000Kč (vč. té sekačky). Osobně řeším dilema zda ano či ne - obhospodařuji 30 ha, na 7ha jsou extenzivní sady a velký traktor s rotačkou má velký problém v obratnosti- tedy spíše já :-) Dále to plánuji do cca 0,5 ha zeleniny, ale jak říkám, zatím váhám. Pro Vašich 5 ha by mohl být obrovským přínosem se zárukou a plným servisem. Obávám se, že u uváděných ojetin z asie by mohl být se servisem problém a cena se mi nezdá adekvátní stáří a stavu - u Zetorů od překupníků to platí dvojnásob :-(

Hodně štěstí v hospodaření,

Martin Lněníček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika