Drtička větví



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 11.150 (?) 
4.11.2014 22:41

skuste toto. asi to je vacsia sranda ako pchat konare do drvicky. Nemusime rovno zakopavat polena a kmene stromu, ale nas nepodrveny odpad by sa dal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 42.119 (?), 4.11.2014 23:22
Přidávat do kompostu dřevitý materiál je více než vhodné mnohdy i nutné. Je s podivem, kam se diskuse zvrhla. Ono by bylo vůbec nejlepší zahradu prodat a mít ješte více času... na cosi. Já zatím získal zdarma prořez asi z 10 ovocných stromů a už seteším, až u toho celý den prostojím a podrtím. Jestli je tu někdo od Hradce Králové, sem s dalšími větvemi. Aleš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.7 (?), 5.11.2014 8:26

Alesi, moja zahrada ma daleko do dokonalosti. Aby bola krajsia a zdravsia, snazim sa jej venovat co najviac casu, ale toho je stale malo. Jednou z veci, kde setrit casom, aby som mohol na zahrade realizovat ine projekty, je vyriesit problem, ako nalozit so zahradnym odpadom. Sice prirode to bude trvat roky ale ja usetrim niekolko hodin ci dni pri vrciacom drvici a pustim sa preto radsej do vyvyseneho zahonu. Mozno ma to bude menej bavit ako drvenie, ale zatial sa na to tesim. Mam nejake stare dosky. Urobim len taky mensi zahonik, 1.5x3.0x0.5m. Ak vyberiem spodok zeminy na vysku rylu, mohlo by sa tam zmestit pomerne dost konarov, listia a odpadu. A hlavne ocakavam velke odlahcenie nerozlozenych drevitych casti z mojho kompostu, ktory bude na jar prazdny. Hrube drevo spalim a mozno podrvim len tu strednu hrubku dreva okolo 0.5-2 cm, co ma maly vyznam spracovavat do krbu. Inspiruje ma skusenost inych, ktori ked zacali s vyvysenymi zahonmi zacali mat problem s nedostatkom organickeho odpadu na zahrade.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 42.119 (?), 5.11.2014 9:21
Vysoký záhon je fajn 1. rok, sice ho musíte pracně postavit, ale na dno hodíte to, čeho se chcete bezpracně zbavit. Na to pracně navezete zeminu. Odměnou bude pohodlné pěstování plodin, efektívní zalejvání. Co bude rok následující se záhonem, až nashromáždíte další "odpad"? Založíte vedle další? Napadlo mě jediné, vyházet zeminu, dát tam odpad a zase naházet zpět, ale to je hrozně pracné a hlavně časově náročné. Já raději na záhon vyvezu skleník a do skleníku dám kompost, dejte pokoj s vyvýšeným záhonem, ty budu mít pouze 2, jeden na bylinky a druhý na jahody. Budou asi 20 cm vysoké, více ne. Aleš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 5.11.2014 9:26

Zdravím, nedá mi to nereagovat. Píšete kolik času stojí drtit dřevný odpad a při tom chcete zakládat-rýt a zavážet- vyvýšené záhony, což je taky časově náročné, řekl bych hooodně déle náročné, než jeden, dva dny drtit. Taky o spotřebě byla řeč, můžete sekat větvičky sekerou a zadara nebo prostě koupíte drtičku a jde to rychleji ale platíte el.energii.Každý má svůj rozum a podle toho jedná, kdo má les, ten se s větvičkama nebude pachtit, doveze strom a ten nařeže a porube a má vystaráno, kdo les nemá, tak zpracuje i větvičky, jestli do kompostu nebo mulč nebo do kotle, komu je líto peněz za elektřinu, čas a podobně odveze to do sběrného dvora a koupí o balík dřeva a pytlík hnojiva více. Já drtil asi týden (né nonstop, aby mi tady někdo nespočítal 24 hodin krát 7 dní)...měl jsem půl skleníku štěpky v bednách od zeleniny a teď když je sychravo, tak s tím topím.Bylo by mi to líto spálit na hromadě, tak jak se to dělalo desítky let před tím.A smradit bez užitku sousedům.Mám prostě dobrý pocit, že jsem vše uklidil a hlavně využil.A spálená elektřina?Nepočítal jsem to, ale určitě se vrátí v podobě tepla doma, při sychravu-né mrazech-když mi plná krabice vytopí dvougenerační dům na několik hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.7 (?), 5.11.2014 12:59

Je pre mna menej pracne prehadzat zeminu v zahone, ako drvit odpad, hlavne ten problematicky tenky zeleny z popinaviek a vrby. 2-3 kubiky jemnej zeminy zo zahonu ak treba prehodit, je to pre mna podstatne menej prace ako podrvit odpad mozno pol kubiku drevitej hmoty, ktory do tohto zahonu schovam. Postupne mozno postavim viac zahonov 2 alebo 3 a budem prehadzovat v sezone len jeden, ten najstarsi. Ostatne ak klesnu mozno doplnim dobre vyzretym kompostom. Pravda, zaciatok bude vela prace a mozno aj investicie. Ale zjednodusi mi zivot co s odpadom, hlavne tym nevhodnym na drvenie, a preplnenym komposterom. Opakujem, to co bude hrubsie drevo nakratim a mozno cast aj podrvim. Ale s tenkym sa nebudem natahovat.

Cas ukaze ako si to cele zorganizujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 5.11.2014 13:37

Jestli můžu poradit, větve od vrby raději vyhazujte do sběrného dvora nebo spalte, v záhonu vám to bude klíčit a růst. Vrba se uchytí všude a když vám zakoření, nejde se jí zbavit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.11.2014 13:42

pokud štěpka zaschne, nezakoření...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 5.11.2014 13:55

Můžeme polemizovatlaugh

Zaschlá štěpka se dotýkala ve skleníku země přes kartonovou bednu... a začala kořenit... vrbový proutek začne kořenit i po několika letech suchoty.Mám pomlázku asi 15 let a stačí ji namočit přes noc do vody a druhý den je jako nová... Ale to je vedlejší, v diskuzi právě nechtějí štěpkovat vrbu pro svou nepoddojnost, takže když si dá někdo do vyvýšených záhonů pruty vrby, poroste tam stoprocentně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.11.2014 14:07

Každoročně podrtím (na pomalém štěpokovači) několik q vrbového proutí - odpad z těžby košíkářského materiálu. Část končí v kompostu, něco pod stromy jako mulč, něco v kamnech. Vzdor mulčování roste plevel jak vzteklý, vrba pod stromy nebo v kompostu ovšem ani jedna. Přitom nařezaná polena vyrašila a zakořenila vesele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika