Dolmar MS 430 U - trava, burina, malinčie, a občas nálet?



gerchán - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (138) - 110.159 (?)
20.9.2008 7:03

stejně mně nepříjde, že by převodovka u 3 cípáku trppěla víc. vždycky jsem si myslel, že je to spíš o průměru nástroje. a když nahradím 250mm čtyřkotouč, 250mm 3 cípem- nemůže se nic stát. teoreticky nemá třícíp tak kolmé sekací hrany a proto při nárazu do něpřeseknutelné překážky nedostává převodovka takovou ránu. navíc má většinou silnější plech-větší váhu a proto při sekání hodně pomáhá jeho kinetická energie. prakticky mám krátce odzkoušený 4 kotouč na náletu. suběktivně křovák dostával daleko větší rány. 4 kotouč u toho navíc divně zvoní

ps: v nějakém katalogu (tuším že mountfield) bývala šikovná tabulka pro výběr vhodného nástroje na vhodný porost. Zakladateli tématu by mohla pomoci. Nemáte ji někdo?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 108.189 (?), 18.9.2008 11:05, zobrazeno: 17832x

Chcem sa spytať jednu vec, vlasnim krovinorez Dolmar 430 U.Je určeny na kosenie travy a starých tráv... no musim ho použiť aj na plochy neudržované a tam sa nachádza aj malinčie a sem tam aj nalet / v malom množstve /. je možne použiť tento krovinorez aj na taketo plochy nie velké za použitia 4-zubeho noža?V jednej predajni my povedali že na malinčie možem v druhej nie... Údajne sa može poškodiť prevodova časť.Používa niekto tento krovinorez aj na malinčie, malí nálet? Dik

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.9.2008 18:06

Podle katalogu Dolmar je vhodný i na silnější křoviny. Já jsem slabší model použil na podobný porost, jako maliny a šlo to. Ale musíte sekat s maximálními otáčkami, neboť to jde nejlépe za nejnižších rázů - využíváte setrvačnost i vysoké otáčky . Každá převodovka - úhlový převod trpí rázy, pokud poklesnou otáčky musíte snížit rychlost sečení, jinak dochází k vyšším vibracím i zmiňovaným úderům nože o sečený materiál. Čím nižší jsou otáčky, tím větší jsou tyto jevy až po zastavení nástroje. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.159 (?), 18.9.2008 20:14

už z názvu křovinořez je jasné, že není jen na sekání trávy. Jen chce volit správně řezný nástroj. Na maliní by se hodil více trojzubový mačetový kotouč.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.9.2008 21:06

Návod takovou možnost nepřipouští. Pokud bych teoreticky použil 3 cípý nůž, tak zásadně co nejmenšího průměru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.102 (?), 19.9.2008 6:30

opravdu nepřipouští možnost mačetového kotouče? tak to u mě dolmar pěkně klesl. Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 19.9.2008 9:37

Také mne to dost překvapuje. Obsah 42,7 cm3, výkon 1,27 kW? Uváděn i na profi práce! Tam se přeci předpokládá dřevitá buřeň. Maliní a ostružiní je téměř všude. Náletové dřeviny také. Je pravda, že výrobce ho dodává jen do "rozvojových" zemí.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 245.61 (?), 19.9.2008 10:09

Spíš naopak - Dolmar uvádí pouze to, co křovinořez 100% snese dlouhodobě. U 3 cípého nože je možnost mnohem většího zatížení křovinořezu než u 4-cípého. Pokud počítají zivotnost "furt", tak to pro 3-cípý nevyjde. Pokud by použili omezenou životnost (třeba dva roky ;-), tak by výpočet vyšel a mohli by ho vesele použít.

Stejně tak uvádění výkonu - všimněte si, že D. uvádí nižší výkony, než jaké se pak skutečně naměří v testech. Tj. neuvádí výkon motoru v ideálních podmínkách a nastavení, ale výkon, který je zaručený kdekoliv (vyšší nadmořská výška, starší motor atd.)   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 19.9.2008 22:44

Souhlasím, ale i nesouhlasím. Tato záležitost není o výkonu a životnosti.  Dolmar je především výrobce a obchodník, výroba je odvislá na prodeji a nikdo, tím spíš Němec, nečeká, že pokryje celý svět jednou řadou výrobků. Pokud označí nějaký výrobek jako vhodný pro profesionální použití, vývoj má jasně zadaný úkol a ověřovací zkoušky pak jasně definují použití a užitné vlastnosti. Myslím, že v tomto případě je to spíš o tom, že byl použit levnější převod z důvodu ceny finálního produktu. Použití 4-cípu je jasným důkazem. Nenasazení na ostatní západní trh, tento dojem jednoznačně potvrzuje. S těmy testy bych byl opatrný, pohled na stránky KWF to tak jednoznačně neukazuje. Srovnával jsem si profipily a mnohde se Stihl výrazněji blížil deklarovanému výkonu na rozdíl od některých jiných a Dolmar nevyjímaje. Není to Dolmar, ale Solo, které má dva modely stejného označení, jen farmář má příznak SB (154), rozdíly u obou modelů jsou jednoznačné, avšak pokud na trh nedám profi řadu a uvedu u farmáře možnost profi použití, kdo mi dokáže opak?  Jedním z rozdílů je právě převodovka. Životnost je zvláště u Něm. strojů dána zákony a tady si myslím, že si Dolmar nebyl až tak jistý a raději se pojistil. Ještě jsem neslyšel, aby někdo vypočítal životnost stroje, ta se stanovuje ověřovací zkouškou v laboratoři a přímém provozu, výsledky se zprůměrují a dojde se k tzv. předpokládané životnosti. Z té se odečte koeficient abnormálních jevů a musí zůstat minimální expoziční doby. Ten přímý provoz je tak extrémní, že např. tři dřevaři si předávají pilu ze směny do směny alespoň dva týdny. Práce se provádí v maximální hmotě, tvrdém dřevu a s minimální přestávkou stroje. Vím o čem mluvím, jednoho jsem se osobně účastnil.

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
gerchán - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (138) - 110.159 (?), 20.9.2008 7:03

stejně mně nepříjde, že by převodovka u 3 cípáku trppěla víc. vždycky jsem si myslel, že je to spíš o průměru nástroje. a když nahradím 250mm čtyřkotouč, 250mm 3 cípem- nemůže se nic stát. teoreticky nemá třícíp tak kolmé sekací hrany a proto při nárazu do něpřeseknutelné překážky nedostává převodovka takovou ránu. navíc má většinou silnější plech-větší váhu a proto při sekání hodně pomáhá jeho kinetická energie. prakticky mám krátce odzkoušený 4 kotouč na náletu. suběktivně křovák dostával daleko větší rány. 4 kotouč u toho navíc divně zvoní

ps: v nějakém katalogu (tuším že mountfield) bývala šikovná tabulka pro výběr vhodného nástroje na vhodný porost. Zakladateli tématu by mohla pomoci. Nemáte ji někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 20.9.2008 8:57

Toto je řešení něčeho, co mělo být zvoleno před koupí. Jako když si koupíte pilu a chcete na ní dát lištu 50 cm a výrobce doporučuje max. 40cm. Nesouhlasím s názorem, že převodovka je slabá, převodovka resp. přístroj je určen k použití na uvedené nástroje - strunová hlava a 4 cípý nůž. Taktéž nesouhlasím s tím, že se toto dodává jen do rozvojových zemí - pokud v to nepočítáte např. USA. Dolmar použití 3 cípého nože doporučuje od 1,6 KW - od MS340. Je to logické, neboť 3 cípý nůž více zatěžuje celý přístroj -od úhlového převodu po motor. Plocha, která seče je větší než u 4 cípého nože, který má na kruhovém talíři výstupky - takže pouze části toho, co má 3 cípý nůž. Tabulka vhodnosti nástrojů je v katalogu Dolmar, nebo v návodu speciálně pro daný přístroj - jen to, co lze použít. Testy - ještě jsem se nesetkal s tím, že má Dolmar dle Kwf nadhodnocený výkon, naopak - naměřené hodnoty v několika případech snížili podle svých výsledků. Ale to není podstatné a s tímto to vůbec nesouvisí. Podobně se můžeme ptát, proč na MS340 není pilový kotouč, když na MS3310 je. Výkony jsou stejné a motory také. Ale pro takové zatížení není MS340/400 určen a ani to nebyl důvod výroby takového přístroje, neboť MS340/400 jsou výkonné motorové kosy/křovinořezy na sečení trávy, ale ne dřeva. Na řezání dřeva jsou určeny více dimenzované(uložení hřídele, úhlový převod, dokonalejší zakrytování a pod.) a taky těžší profi MS33-4510. Myslím si, že je to jeden z dalších důkazů, že solidní výrobce uvede správnost a vhodnost nástroje a neprodává tak, že nabízí víc, než daný přístroj může dlouhodobě zvládat. Lze použít 3 cípý nůž menšího průměru - otvor pasuje, který lze také použít na 4 takt 352.4, ale je to volba majitele a pokud dojde k poškození něčeho, tak je to v rozporu s návodem. Někteří jej používají, ale nevidím v tom velkou výhodu, neboť při vyšší zátěži klesají otáčky a rázy i vibrace, a to i trubky s hnacím hřídelem se zvyšují.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika