BDR 700



host - 47.123 (?)
12.2.2009 14:42

Dovolim si pridat par svych nazoru...

Ze zacatku jsem si na sekani pujcoval Pantera (je zde o nem take vlakno). Po case jsem si chtel poridit svuj stroj. Nechal jsem se presvedcit sirokym zaberem a koupil jsem temer nepouzivanou BDR700 z druhe ruky (r.v. tusim 95). Dneska pokud bych se rozhodoval, koupil bych rozhodne Pantera nebo jinou jednobubnovku. Sekal jsem i bodlaky temer 2m vysoke a s jednobubnovkou se podle meho seka proste lepe.

Viz foto

BDR700 ma sice vetsi zaber, ale vykonove na tom neni slavne. Casto se dusi a pruchod posekaneho materialu mezi bubny je opravdu velky problem. Podle meho nazoru zuzeni bubnu moc nepomuze. Problem totiz spociva v tom, ze posekana trava se nestaci pokladam pod prevodovku nahonu a pokud se "par" stebel zasekne, lavinovite se zacne prostor mezi bubny plnit. Material se mezi bubny napechuje a driv nebo pozdeji bubny zastavi. Pomuze bud vyradit nahon a "couvnout", nebo prizvednout bubny a zaroven nechat aktivni pojezd (cimz ovsem vznikne neposekana plocha).

Na reseni pruchodu materialu mezi bubny docela pomohla jedna moje uprava. Navaril jsem na telo bubnu "hacek", ktery pri problemech prebytecnou travu postrkuje mimo bubny. Zlepseni je o cca 75%. Trava vetsinou sice motor pridusi, ale nakonec chuchvalec pod koly projde. Upozornuji vsak, ze uprava neni zrovna bezpecna (napr. namotani odevu).

Viz foto

Dalsi problem u meho BDR700 je konstrukce plechoveho nosice bubnu. i pres minimalni pouzivani sekacky u minuleho majitele byl plech v horni casti vlivem otresu a vibraci misty "rozlaman". Musel jsem tedy puvodni konstrukci lepe svarit (misto puvodniho "bodovani") a jeste jsem horni plech vyztuzil navarenim dalsiho kusu plechu.

Viz foto

Problem, ktery jsem popisoval u Pantera, tedy vysoke opotrebeni nozu a destrukce jisticich zavlacek se u BDR projevuje mene. Ale i tak je potreba pravidelne matice kontrolovat. Noze na BDR vydrzi v porovnani s Panterem vyrazne mene, ohybaji se a jsou z "horsiho" materialu. Ke vsemu je jich potreba vetsi pocet (cena). Pro zajimavost jsem vyfotil stav nozu a upevnovacich sroubu po posekani cca 3000m2 meho pozemku

noze:
Nůž 1
Nůž 2

matice na bubnu (originalni a s plastovym zajistenim):

Originální
Samojistící

Nakonec musim i tu "vyhodu" sirsiho zaberu castecne pospinit. Vetsi zaber ma BDR jen v opravdu "lehkem" porostu. Pokud se zacne dusit (polehana trava a pod.), neni moc moznosti jak problem resit. Zvyseni prekryti pri seceni prilis nepomaha, protoze buben na posecene casti zacne nabirat jiz lezici travu a problem jen zhorsi jejim vtahovanim. Navic vlivem nerovnomernosti porostu je nutne sekacku odchylovat mimo planovanou primou drahu (vznikaji "ostruvky"). Jednobubnovka travu odhazuje mnohem dale a je tak snazsi sekat i s pripadnym prekrytim, pokud je to nutne. Mohu-li hodnotit, je hodinovy vykon o dost vyssi s Panterem nez s BDR700.

Posledni vec, kterou bych rad zminil je ovladatelnost a presun. Ja obsekavam nejcasteji rady stromu a s BDR je kvuli volnobezkam a otocnemu kloubu paradoxne "horsi" prace. Panter mel pri pojezdu kola spojena hrideli napevno a drzel lepe smer. BDR vyzaduje stale korekce smeru jizdy od obsluhy a to zbytecne unavuje. Panter se dal vest bezpecne podel radku i jednou rukou. To je s BDR jenom sen.  Presun je zase s BDR o to horsi, ze se nada samostatne odpinat nahon bubnu. Pri pojezdu se tak bubny stale otaceji a hrozi riziko poskozeni stroje nebo dokonce poraneni. Odpojovani nahonu kol je pri pojezdu take velice namahave. S Panterem naopak nebyl problem prekonat ani skarpu ci diky "plynulemu" rozjezdu zajet pri prevozu po najezdech do meho kombika :) (jen sklopena riditka). S BRD je nakladani horsi. Musi se odmontovat motor ze sekacky, rucne nalozit oba dily do auta a spinavy a "neforemny" motor nejak zajistit ve spravne poloze (benzin a olej z filtru v kufru neni prijemny). Nakladani je tedy v pripade BDR take docela drina. Avsak uznavam, ze sekacku v OA moc lidi nevozi.

PKod

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 77.50 (?), 22.2.2009 17:21

což o to, stroj je to pěknej, jenže na něj musí být souvislej rozlehlý pozemek. Já potřebuju stroj na výměru cca 0,3 ha, ale není to souvislá plocha, jsou to 2 zahrady a kolem chalupy, takže něco obratnějšího. Jo, kdyby to byla jedna plocha...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.85 (?), 15.11.2010 21:09

já vlastním již dva roky sekačku od jikovu perla, je to jednobubnová sekačka s motorem brigs&station, je to lehký obratný stroj a moc si toho nevezme. Na rozlehlé zahradě zajedu všude a posečenej trávním vypadá jak když to poseču trakturkem s košem - zkrátka nádhera

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.50 (?), 12.2.2009 12:11

lišta není špatná, stávající sekačka lištovka byla. Velkou slabinou lištovek je podle mě jejich náchylnost, hlavně na kvalitu trávy (pokud tráva lehne, bývá to problém) a drnu (krtiny atd). Proto se poohlížím po jiné technologii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.50 (?), 14.2.2009 19:19

pro xxx.xxx.3.83 (?), 11.2.2009 19:1

Neberte to nijak špatně, ale mohl by jste mi objasnit, proč na vysokou trávu je vhodnější lištová sekačka? Já mám dle nabídky na trhu naopak dojem, že lištové sekačky jsou pomalu okrajové, že se preferují bubnové (větší odolnost, nenáročnost).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.83 (?), 14.2.2009 23:13

No zkuste tady pročíst to ucpávání dvojbubnovek-to je fakt nepříjemné.Já o kus výš popsal svou zkušenost s jednobubnem.Ač se považuji za pečlivého a stroje udržuji v bezvadném stavu a naostřené, nože bubnovky mi také neúměrně ubývaly a udusit i relativně výkonný motor nedalo zase tolik práce i při malém záběru.Navíc malý záběr-nachodíte kilometry.Motory musí jet neustále na plný výkon.

V principu jsem ale došel k závěru, že rotačka je spíš "trhačka",se sečením to moc společného nemá, konce travin roztřepené, moc vysoké strniště, které se při otáčení sena ručně špatně opracovává. Navíc to vysoké strniště neúměrně silně zarůstá mechem-není při seči rotačkou poškozován a děsně se mu to líbí.

Chápu, že tímto názorem proti všeobecnému proudu jdu proti srsti, ale mám to tak vyzkoušené. Rotačky jsou sice zdánlivě jednodušší konstrukce, ale jen do chvíle, než je rozeberete detailně. Spíš se lidé odvrátili od lištovek kvůli přeci jen větším vibracím do rukou ale hlavně-dneska se nikomu nechce pravidelně brousit nože kos-v době.kdy je na vše broušení všeobecně používáno několik tahů flexou...

Dobře nabroušenou a seřízenou lištou useknutá tráva padne na místě, po odtržení rotačkou je unášena ve směru otáčení bubnu-práce navíc-musíte při sušení rozhazovat řádky na jemno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 77.50 (?), 15.2.2009 15:13

osobně mi na lištovkách víc než nutnost brousit kosy vadí jedna věc: sečete seno na pozemku, který díky dostatku ornice a optimální vlhkosti bývá tzv. samá krtina. Takže sečete, vemete krtinu - v lepším případě se jen otupí žabky, v horším případě je tam navíc kamínek a už to lítá (kosa napůl, nebo těhlice...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 15.2.2009 15:41

Ano, ano,to je taky pravda, ono nic běžně dostupného není ideální. Mám těch krtinců poslední dobou na zahradě nějak moc. Je ale fakt, že nůž rotačky do kamene vletí zase šílenou rychlostí a občas z něj moc nezbyde.

Já mám nejlepší zkušenost s traktorovými protiběžnými lištami Busatis-dělali to Rakušani v různých délkách, myslím že se dodnes vyrábějí licenčně na Slovensku.Tam existovala speciální horská sekačka s takovýmito protiběžnými lištami na principu TK(na označení si teď nevzpomenu).Dodnes takové kosy dělají i Italové-prostě co chcete v obtížném terénu s rotačkou, že... Ptotiběžka tou krtinou totiž projede a po projetí tu krtinu zase vrátí na původní místo-prostě jako nůž dortem.Obě kosy se proti sobě pohybují, přičemž žádné dva nože nejsou v jednu chvíli ve stejném střihu-nedostane se mezi nože kámen.Ale zase se to musí umět dokonale seřídit.

Takové lišty prodávali i k Vari ale rozháněče neměli potřebnou kvalitu.Pak to nějak ukončili právě z toho důvodu, že se lidem nechtělo starat o víc jak 3 nože, a navíc se s bubnem líp zatáčí kolem stromu - ale pozor-jak se kterým!!

Na jednobubnu mě taky mimo výše popsané štvalo, že malá plocha vodícího talíře vykopíruje kdejakou nerovnost a nože seknou do protisvahu -skalpují do hlíny.Lišta je širší a ty nerovnosti lépe vyrovnává.Navíc si můžete nastavit výšku strniště, což u bubnu neexistuje.

Je to těžké, na všem je něco.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.50 (?), 12.2.2009 12:03

o problémech s průchodem trávy mezi bubny jsem taky slyšel od prodejce, podle něj se to týkalo starších modelů, které měly širší bubny. Pro lepší průchod trávy jsou prý bubny zúžené, aby mezi nima byl větší prostor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.123 (?), 12.2.2009 14:42

Dovolim si pridat par svych nazoru...

Ze zacatku jsem si na sekani pujcoval Pantera (je zde o nem take vlakno). Po case jsem si chtel poridit svuj stroj. Nechal jsem se presvedcit sirokym zaberem a koupil jsem temer nepouzivanou BDR700 z druhe ruky (r.v. tusim 95). Dneska pokud bych se rozhodoval, koupil bych rozhodne Pantera nebo jinou jednobubnovku. Sekal jsem i bodlaky temer 2m vysoke a s jednobubnovkou se podle meho seka proste lepe.

Viz foto

BDR700 ma sice vetsi zaber, ale vykonove na tom neni slavne. Casto se dusi a pruchod posekaneho materialu mezi bubny je opravdu velky problem. Podle meho nazoru zuzeni bubnu moc nepomuze. Problem totiz spociva v tom, ze posekana trava se nestaci pokladam pod prevodovku nahonu a pokud se "par" stebel zasekne, lavinovite se zacne prostor mezi bubny plnit. Material se mezi bubny napechuje a driv nebo pozdeji bubny zastavi. Pomuze bud vyradit nahon a "couvnout", nebo prizvednout bubny a zaroven nechat aktivni pojezd (cimz ovsem vznikne neposekana plocha).

Na reseni pruchodu materialu mezi bubny docela pomohla jedna moje uprava. Navaril jsem na telo bubnu "hacek", ktery pri problemech prebytecnou travu postrkuje mimo bubny. Zlepseni je o cca 75%. Trava vetsinou sice motor pridusi, ale nakonec chuchvalec pod koly projde. Upozornuji vsak, ze uprava neni zrovna bezpecna (napr. namotani odevu).

Viz foto

Dalsi problem u meho BDR700 je konstrukce plechoveho nosice bubnu. i pres minimalni pouzivani sekacky u minuleho majitele byl plech v horni casti vlivem otresu a vibraci misty "rozlaman". Musel jsem tedy puvodni konstrukci lepe svarit (misto puvodniho "bodovani") a jeste jsem horni plech vyztuzil navarenim dalsiho kusu plechu.

Viz foto

Problem, ktery jsem popisoval u Pantera, tedy vysoke opotrebeni nozu a destrukce jisticich zavlacek se u BDR projevuje mene. Ale i tak je potreba pravidelne matice kontrolovat. Noze na BDR vydrzi v porovnani s Panterem vyrazne mene, ohybaji se a jsou z "horsiho" materialu. Ke vsemu je jich potreba vetsi pocet (cena). Pro zajimavost jsem vyfotil stav nozu a upevnovacich sroubu po posekani cca 3000m2 meho pozemku

noze:
Nůž 1
Nůž 2

matice na bubnu (originalni a s plastovym zajistenim):

Originální
Samojistící

Nakonec musim i tu "vyhodu" sirsiho zaberu castecne pospinit. Vetsi zaber ma BDR jen v opravdu "lehkem" porostu. Pokud se zacne dusit (polehana trava a pod.), neni moc moznosti jak problem resit. Zvyseni prekryti pri seceni prilis nepomaha, protoze buben na posecene casti zacne nabirat jiz lezici travu a problem jen zhorsi jejim vtahovanim. Navic vlivem nerovnomernosti porostu je nutne sekacku odchylovat mimo planovanou primou drahu (vznikaji "ostruvky"). Jednobubnovka travu odhazuje mnohem dale a je tak snazsi sekat i s pripadnym prekrytim, pokud je to nutne. Mohu-li hodnotit, je hodinovy vykon o dost vyssi s Panterem nez s BDR700.

Posledni vec, kterou bych rad zminil je ovladatelnost a presun. Ja obsekavam nejcasteji rady stromu a s BDR je kvuli volnobezkam a otocnemu kloubu paradoxne "horsi" prace. Panter mel pri pojezdu kola spojena hrideli napevno a drzel lepe smer. BDR vyzaduje stale korekce smeru jizdy od obsluhy a to zbytecne unavuje. Panter se dal vest bezpecne podel radku i jednou rukou. To je s BDR jenom sen.  Presun je zase s BDR o to horsi, ze se nada samostatne odpinat nahon bubnu. Pri pojezdu se tak bubny stale otaceji a hrozi riziko poskozeni stroje nebo dokonce poraneni. Odpojovani nahonu kol je pri pojezdu take velice namahave. S Panterem naopak nebyl problem prekonat ani skarpu ci diky "plynulemu" rozjezdu zajet pri prevozu po najezdech do meho kombika :) (jen sklopena riditka). S BRD je nakladani horsi. Musi se odmontovat motor ze sekacky, rucne nalozit oba dily do auta a spinavy a "neforemny" motor nejak zajistit ve spravne poloze (benzin a olej z filtru v kufru neni prijemny). Nakladani je tedy v pripade BDR take docela drina. Avsak uznavam, ze sekacku v OA moc lidi nevozi.

PKod

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.107 (?), 12.2.2009 16:22

Někdo se ptal, co mě na RZS 69 nenadchlo.
1. plastové rozety pojezdu - zanáší se posečenou trávou
2. při vyplém motoru není možné manipulovat se strojem. Až po ručním odtažení pojezdu za řemenici pojezdu a to jen do doby, než ji řemen přitáhne částečně zpět.
3. plast. kryt řemenu po roce pravidelně praskne.
4. nedostatečně tuhý žací disk - deformuje se.
5. nulová ochrana šroubů a matic nožů. Po sezoně je problém povolit šrouby klíčem. Chybý šesti hran nebo je deformovaný.
6. vodící disk z plastu u některých napevno vždy však malého nedostatečného průměru po sezoně prodřený.
7. nekvalitní sváry trubkového rámu - praskají.
Aby bylo jasno, tyto nedostatky vadili mě a taky jsem se podle toho zařídil. Dále netvrdím, že se s tím nedá síct, nebo že to neseče. I já s tím sekl, ale Samson je pro mě lepší bubnovka. Uznávám, že kupovat k Samsonu i převodovku je drahý špás a zde jasně vede Dakr. Já ale převodovku naštěstí mám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika