Moje luskoviny v roce 2020



host - 61.20 (?)
28.4.2020 16:31

Problém hrachu na vylupování je ten, že rychle ztrácí svou sladkost. To aby člověk stál u záhonu a stále to probíral. Je otázkou, jestli by i tento hrách v podmínkách diskutujícího vyklíčil. Ano doporučuje se výsev semen na vzdálenost cca 3 cm. Na to abych to dodržel nemám čas ani nervy, tak obvykle seji trochu hustěji. Na řádku je potom vidět, že si rostlinky konkurují a zvtězí ta nejvitálnější. Žlábek jsem vždycky dělal srdcovkou, letos jsem poprvé udělal žlábek široký cca 10 cm. Nasadil jsem si lopatku na uhlí na tyč a pěkně jsem ho vyhloubil asi tak jako když šalináři tím svým forichtungem čistí koleje. Smena se mně tam lépe rozprostřou a nejsou tak blízko u sebe i když jich tam nasypu stejně jako do brázdy udělané srdcovkou.

Výsev hrachu do pařeniště
Výsev hrachu do pařeniště
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 61.164 (?), 27.4.2020 23:49, zobrazeno: 7859x

Asi nejraději z luskovin máme dřeňový hrášek. To co v obchodech prodávají za nekřesťanské ceny zdaleka nemá tu chuť jako hrášek vypěstovaný na zahradě. Každoročně pěstuji velmi ranlou odrůdu Záztak z Kelvedonu. Letos jsem si trochu thoto hrachu zasadil do přenosného pařeništního rámu a dnes už mně začíná kvést. Před čtrnácti dny jsem také osadil dva záhony cca 15 m2. Stačil jeden trochu deštivý půlden a všechno už vyklíčilo a vylezlo.

Tento týden by měl dle předpovědí velmi deštivý. A tak jsem se rozhodl, že zítra doseji všechna zbývající semena a možná také cukrový hrách jehož semena mám z Chorvatska. Ten cukrový hrách nevím ještě kam ho dát. Myslím si, že podmínky budou vynikající i pro fazole. Takže jsem ještě dnes večer namočil ty řecké bílé Gigant fazole a takové velmi dlouhé červené fazole (spíše Vigna), které jsou také popínavé a lusky jsou dlouhé až půl metru. Vyseji je na vodu. Také vysadím nějaké keříčkové fazole Gusty jen tak na sucho, semen mám plno. Jediným problémem by mohly být mrazy okolo zmrzlých, ale mám dost materiálu na přikrytí.

           Vladimír

Zázrak z Kelvedonu
Zázrak z Kelvedonu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.8 (?), 28.4.2020 8:53

Souhlasím, také hrášek všichni milujeme, hlavně vnuk, který jinak zeleninu vůbec nejí. V posledních letech máme ale problém, že nám špatně vzchází, letos výsev 9.4. Mám dojem, že jej něco užířá ještě v zemi, že by drátovci? Nemáte někdo podobnou zkušenost? Nejsou to ptáci, je to opravdu ještě v zemi, a na slimáky je moc sucho. Může to mít souvislost s koňským hnojem, který na zimu zarývám? Nic jiného mě nenapadá, dříve to bylo bez problémů, jen proti bažantům jsme někdy výsev zakrývali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 28.4.2020 13:49

Pro podobnou zkušenost jsem místo drahého osiva v minulých třech letech vysíval i obyč.hrách v pap.pytlících po 1kg-určeného na polévku a kaši. Výborný růst, hodně lusků, když se vystihla správná doba ke konzumu-z ruky do pusy, tak i dobrá chuť. Letos jsem dal na radu ještě zkušenější pěstitelky-nedrž se striktně návodu, vysej i ty ušlechtilé hustěji-nejvýše 2cm od sebe-a světe div se, ono to roste nádherně, snad to tak vydržíenlightened!?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 61.20 (?), 28.4.2020 16:31

Problém hrachu na vylupování je ten, že rychle ztrácí svou sladkost. To aby člověk stál u záhonu a stále to probíral. Je otázkou, jestli by i tento hrách v podmínkách diskutujícího vyklíčil. Ano doporučuje se výsev semen na vzdálenost cca 3 cm. Na to abych to dodržel nemám čas ani nervy, tak obvykle seji trochu hustěji. Na řádku je potom vidět, že si rostlinky konkurují a zvtězí ta nejvitálnější. Žlábek jsem vždycky dělal srdcovkou, letos jsem poprvé udělal žlábek široký cca 10 cm. Nasadil jsem si lopatku na uhlí na tyč a pěkně jsem ho vyhloubil asi tak jako když šalináři tím svým forichtungem čistí koleje. Smena se mně tam lépe rozprostřou a nejsou tak blízko u sebe i když jich tam nasypu stejně jako do brázdy udělané srdcovkou.

Výsev hrachu do pařeniště
Výsev hrachu do pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.20 (?), 28.4.2020 16:16

Taky bych tam viděl souvislost s tím koňským hnojem. Pro podestýlku se často používá sláma z obilíj, které bylo pro urychlení dozrávání postříkáno herbicidem, myslím, že tomu říkají desikace. Zbytky herbicidu zůstávají ve slámě a způsobují problémy u některých rostlin hnojených tímto hnojem, Třeba fazole se používají jako testovací rostlina pro to, aby se určilo, že v půdě jsou zbytky herbicidů, Jak reaguje hrách (příbuzný fazolím)  jsem nikde nečetl, ale test si můžete udělat sám - vyset do nějké misky pár zrnek hrachu a uvidíte. Jinak já jsem dnes vysel všechna semena hrachu co jsem měl. Mám jen jednu odrůdu velmi ranou a abych si protáhl sklizeň tak postupně vysévám, často i tam, kde mně zbyde kousek místa, který se nehodí pro nic jiného.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 28.4.2020 19:18

Hrách už letos nepěstuji, protože ho máme v mrazáku ještě z loňska a dostal jsem zákaz. Kupoval jsem hrách na vaření v potravinách, dvě půlkilovky jsem začátkem března rozhodil naširoko na vyhnojený záhon 3x3m, přehrabal hráběmi a navrch lopatou přeházel kolečkem přesáté zeminy. Pořádně zalil a přetáhl bílou netkanou textílií proti ptákům do doby vzejití. Po průběžném občasném zalití, mechanické likvidaci plevelů a zajištění opor hrách narostl do metr vysokého houští a koncem června byly ke sklizni bedny lusků, samozřejmě i k volné konzumaci. Snímek z června před 8 lety. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 61.20 (?), 28.4.2020 22:06

Ale já pěstuji jen dřeňový hrách a to je úplně jiná kvalita. Všechno se sní za čerstva. Dnes jsem také zasel trochu hrachu cukrového- budu pěstovat poprvé. Uvidím jak mně ty celé lusky budou chutnat.          

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1733) - 168.103 (?), 28.4.2020 19:26

také každý rok pěstuji keříčkové fazole. Výsev ale posouvám až do období léta, zpravidla po sklizni raných košťálovin. V tu dobu už jsou noci teplé, nehrozí ranní mrazíky a fazole pak rostou bez přerušení jako z vody. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.20 (?), 28.4.2020 22:10

Keříčkové fazole pěstuji pro dceru a snažím se, aby je měla čerstvé v průběhu celé sezóny.Dají se strčit na každý volný plácek a chci je později přiset i k bramborám. Pamatuji se, že se pěstovali i na poli u brambor na úvratích.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.140 (?), 30.4.2020 7:53

Tak plány s těmi Gigant fazolemi a Vignou mně nevyšly. Déšť skoro žádný a tak mám strach aby mně semena nezaschla.A tak budu muset odpoledne zajet na zahradu i když se mně moc nechce.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika