Zakládání nového záhonu na netkané textílii



Lenpel - (49) - 0.235 (?)
1.3.2010 21:48

Záhon je takto dvě sezony,..zatím nemám velké problémy, že bych chodila a sbírala kůru a vracela zpět. Tak uvidíme, dyšak předěláme... Na dalších dvou velkých plochách mám kůru, ale přesně není z marketu ale volně ložená z pily a letos 4.rokem a zatím dobré a to jsem nedávala 20cm vrstvu. Taky by se mi líbilo něco samostatně přírodně, ale 2300m pozemek, na to bohužel sama nestačím a tak si pomáhám kůrou a textílií. Štěpku bych taky ráda - ale nemám co štěpkovat, zahrada byla jen trávník před 4 roky. A jiný zdroj sem zatím nenašla.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Lenpel - (49) - 0.235 (?), 1.3.2010 8:07, zobrazeno: 38137x

  Jaké máte zkušenosti při zakládání nového okrasného záhonu. Mám na mysli klasický záhon z okrasných jehličnatých a listnatých keřů položený netkanou textilií a mulčovaný kůrou. Při zakládání ztrháváte celý drn - trávník a zrýpete také celou plochu a nebo máte zkušenosti, že pouze vyhloubíte a připravíte jednotlivé jamky na rostliny - vyplníte lepším substrátem, kompostem? Prosím podělte se o Vaše zkušenosti.Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 143.253 (?), 1.3.2010 8:41

Paní Lenpel zdravím Vás po dlouhé době, mám nový nick neboť jsem byla zahradou odhlášena akdyžjsem se chtěla znovu přihlásit tak mě psali že nick Marie už je obsazený i když jsemjim napsala že jsem to já tak nic nepomohlo, tak jsem Marie 12 psali jsme si o trvalkových záhonech balk.kytičkách a.t.d.A teď k tomu záhonu já zakládala záhon vloni a dělala jsem to tak, že pokud sadíte do trávníku tak jsem ho nejprve postříkala randoupem nechala týden tak, natáhla folii vyřezala kříže a zasadila rostliny.Také jsem tam nějaké keříky měla tak jsem musela tu folii rozříznout a dát kolem.Zkusím dát foto.Zdravím Marie.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenpel - (49) - 0.235 (?), 1.3.2010 13:09

Také Vás zdravím, díky za inspiraci, já zatím oba velké záhony co mám mám totálně strhané drny, potom danou plachtu a sážu, povrch kůra nebo kačírek,...ale plochy jsou dost velké a tak přemýšlím jak si to ulehčit,... Teď potřebuji udělat cca 30m dlouhý pruh  - takový volný živý plot k sousedům, ale líbilo by se mi namíchat kvetoucí keře - ibyšek, tavola,trojpuk, budleja, historické růže. Taková volná sadba a aby pořád něco kvetlo - mám hodně místa a tak to nemusím ani nějak "hňácat". Samozřejmě co jsem stejně sázela náročnější keře - vždy jsem vyhloubila jamku a vyměnila zem za kvalitné kompost, případně přindala hnojení, rašelinu a pod. kdo co potřebuje... Jinak mě letos čeká renovace trvalkového záhonu - jak jsme si jednou psali... Pokusím se vložit můj poslední záhon převážně jehličnanů, doplněn, borůvkami, brusinkami, vřesy a debeciemi, měsíčními jahodami - takový budoucí lesík, který by mi měl oddělit okrasnou zahradu od užitkové,...

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 124.27 (?), 3.3.2010 12:19

Dobrý den paní Marie, vaše záhody to je nádhera! Já právě záhony zakládám, kéž by se mi jednou podařilo něco tak krásného... Můžete mi prosím říct, jaký je to druh trávy, který máte vyfocen hned v popředí vedle těch bílých kytiček? A co s ním v zimě? Díky, Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 143.253 (?), 3.3.2010 22:13

Pro p.Evu B. určitě se Vám podaří zahony vypěstovat.Myslím si, že se je to nějaký druh miscantusu a vedle taky, ale miscanthus zebrina já je dostala.Na zimu je jenom svážu do snopu, zimuji jen pampovou trávu.Zdraví Marie.Adík za pochvalu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.20 (?), 1.3.2010 12:34
Záhon z okrasných dřevin s netkanou textilií a mulčovací kůrou není "klasický", je to jen dočasná móda tohoto desetiletí. Aby záhon vydržel ve stejném stavu, vyžaduje neustálou péči - vytrhávání uchycených plevelů, obnova mulčovací kůry a jednou za čas i obnova celé geotextilie. Tato péče bude o to méně náročná, oč více záhon zbavíte původního rostlinného pokryvu, protože semena a oddenky travin mohou pod mulčovací vrstvou přežívat řadu let a při jakémkoliv narušení "mulče" vyrazí ven. Já osobně se spíše přimlouvám za skutečně "klasické" řešení, tedy za okrasné dřeviny s podrostem udržovaného trávníku nebo jiných půdopokryvných rostlin. Je to přirozené, vyžaduje to méně péče a podle mého subjektivního názoru je to i mnohem hezčí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 1.3.2010 12:38

Naprosto přesně napsané. Není co dodat. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.14 (?), 1.3.2010 19:09
súhlasím i ked na druhú stranu mne mulč pomohol ku kvalitnejšej pôde...,ale mulč si vyrábam sama drtičom... netkanú č. textiliu nedávam... lenpel rada by som vaše záhony videla po pár rokoch, ked sa zmiešajú kamienky s mučovaciou kôrou... prečo ste to aspoň neoddelili...???... tieto výsadby vyzerajú dobre len prvých pár rokov, aj to je veľa... jk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 143.253 (?), 1.3.2010 19:39

Každý máme jiný názor proto je tady diskuze i já měla nasazené jehličnany, keříky v trávníku, ale když manžel sekal trávu vždy jsem o něco přišla a okolo jsem si to musela sama ručně vysekat někdy je nasazeno hustěji tak to jinak nejde.I já mám štěpky které si drtíme sami a nic jiného bych už nechtěla, teď se objede sekačkou dokola a je hotovo.Také vím, že je to teď moderní, ale také to usnadní práci.Mám ve štěpce i trvalkové zahony jsou již vzrostlé a štěpka je vidět na podzim a na jaře.Vůbec si nedovedu představit, že bych to měla okopávat.Někde jsem si přečetla, že co jde ze zahrady ma jít zpátky do zahrady a tak to děláme.Ať je to kompost tak jsou to štěpky.A co se týká ubývání kůry tak to je pravda, nejvíce ubývá ta co je z marketu, proto je lepší koupit ji na pile, ale nejlepší jsou štěpky.Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lenpel - (49) - 0.235 (?), 1.3.2010 21:48

Záhon je takto dvě sezony,..zatím nemám velké problémy, že bych chodila a sbírala kůru a vracela zpět. Tak uvidíme, dyšak předěláme... Na dalších dvou velkých plochách mám kůru, ale přesně není z marketu ale volně ložená z pily a letos 4.rokem a zatím dobré a to jsem nedávala 20cm vrstvu. Taky by se mi líbilo něco samostatně přírodně, ale 2300m pozemek, na to bohužel sama nestačím a tak si pomáhám kůrou a textílií. Štěpku bych taky ráda - ale nemám co štěpkovat, zahrada byla jen trávník před 4 roky. A jiný zdroj sem zatím nenašla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika