škumpa



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 105.79 (?) 
7.11.2006 21:11, zobrazeno: 181993x
Na chalupě nám rostou ve škarpě škumpy, které jsou něco mezi keřem a stromem, na podzim se zbarví do zelenooranžova a nepůsobí příliš dekorativně. Sousedi mají škumpu  jako malý strom, která je na podzim karmímově rudá.  V zahradnictvích mi tvrdí, že se jedná o stejný druh- škumpu ocetnou. To se mi nezdá, jsou to úplně rozdílné typy. Kde ji můžu sehnat ajak se jmenuje?

Jana Dufková
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509), 5.5.2007 18:59
Je to asi rozdíl v kultivaru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 6.5.2007 16:29
Jestli sousedi maji lepsi urcite jim tam vyrustaji korenove vymlasky tak at vam daji nejakou rostlinu a mate to. Vetsinou skumpa hodne odnozuje tak se necha snadno mnozitje to plevel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.155 (?), 21.5.2007 14:17
Osobně Vás před škumpou varuji - nesázejte si ji do zahrádky, její 2. název zní: RUS a takto příznačně se i chová - její kořeny se nekontrolovatelně rozrůstají, je to vlastně plevel, kterého se nezbavíte a zahluší Vám postupně celou zahradu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.98 (?), 28.5.2007 12:22
Také připojuji osobní zkušenost, kdy škumpa ovládla celou zahradu, její odnož protrhla foliový bazén zespodu, normální vytvhávání ji jen prospívalo v rychlejším množení,  až důsledná chemie-potírání jednotlivých výhonů a pařezu mateční rostliny se nám jí podařilo zlikvidovat. Poměrně nedávno jsem se dověděla, že patří do třetí skupiny rostlin, které ohrožují a mají se likvidovat. Patří mezi invazní rostliny spolu s bolševníkem a dalšími. Důrazně před ní varuji!                                                      Zel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 169.83 (?), 17.7.2007 18:30
Dobrý den, i já chci se škumpou z naší zahrady přidat svojí zkušenost, která je však zcela opačná. První škumpu nám v rohu zahrady zasadili zahradníci v roce 2005 (na podzim), začala růst, ale po zimě zcela odumřela - již tomu se zahradníci velmi podivovali. Zasadili tedy na jaře novou, která celý rok "rostla-nerostla". Letos na jaře začala velmi pomalu nasazovat, zdálo se že se vzpamatuje - měla již nasazeno na květy. Asi před týdnem začala vadnout, sežloutly jí skoro všechny listy, ohnula větve. Předesílám, že roste v asi metrovém pásu kolem plotu, kde okolo ní na obě strany bujně prosperuje celá řada keřů a nejrůznějších bylin. Setkal se někdo s podobným "fenoménem" úhynu bez zjevné příčiny? Dospěl jsem k názoru, že buď musí být "něco" v půdě, nebo vliv nějaké "konkurenční" rostliny z okolí. Pročítám nejrůznější servery, diskuzní fóra, ale všude jen problém opačný. Poradí někdo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.196 (?), 16.8.2007 22:05
Škumpa je rostlinou u nás nepůvodní a silně invazní. Je to hrozný nezmar! Kde jednou rozprostře své nesmírně dlouhé, těsně pod povrchem se táhnoucí kořeny, z nichž záhy vyraší obrovské množství mladých škump, se velmi, ale velmi těško likviduje! Radím vám, odežeňte své myšlenky na škumpu z hlavy! Já sám jsem před lety likvidoval škumpu cca 2m vysokou, kterou jsem si jako metrový stromek zasadil do volného trávníku a po 2 letech, kdy v okruhu 7m od kmene vyrašilo asi 40 malých škump, jsem při její likvidaci "vyškubal" z půdy možná 30m kořenů a rozryl si tak hrozně trávník. Kdybych měl v blízkosti třeba dlažbu, tak bych ji musel nepochybně vytrhat, abych všechny kořeny zlikvidoval.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 165.193 (?), 12.6.2011 10:51

Pekný deň,
zaujali ma vaše príspevky o škumpe, máme 3 kríčky na záhradke, boli zakúpené v Poľsku,

máme s ňou dosť problémov...

prvý rok sa im darilo pomerne dobre, až na to, že jednému z kríkov počas leta (asi v auguste - srpen) začali bez výstrahy vädnúť nové výhonky, ovisli a postupne uschli, táto choroba postihla len asi 1/3 konárov,
toto sa opakovalo aj ďalší rok

no a na jar tohto roku (2011) som s obavami pozeral, čo sa s našimi škumpami deje vôbec nenasadili, zdalo sa, že vymreli

zdalo sa, že vymrzli a je po nich...  neskoro, ale predsa len sa objavili prvé púčky a všetky tri kríky nasadili listy a kvety

a čo je zaujímavé, ešte aj teraz (11.6.) sa na niektorých konárikoch, ktoré boli doteraz bez listov, objavujú nové púčiky

žiadne iné kríky do vzdialenosti 3m nie sú, škumpy sú na trávnatom pozemku, ktorý sa zavlažuje automatickou závlahou, najbližšie sa nachádzajú 2 červené japonské javory (odroda Shaina, malé asi 1m stromky)

zatiaľ žiadne odnožovanie nepoorujeme, za tri roky nevyhodili naše tri kríky ani jednu odnož, a preto, keď čítam vaše skúsenosti sa domnievam, že to závisí možno od druhu škumpy... my tu máme Royal Purple vo forme kríkov...

škumpa
škumpa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 12.6.2011 11:06
Na obrázku ale máte Ruj vlasatou.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.59 (?), 17.9.2011 15:18

po slovensky škumpa vlasatá :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika