škumpa



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Daffy25 - (1) - 144.2 (?) 
10.3.2014 11:43

Dobrý den, pročetla jsem si celou tuto diskuzi, ale mám v tom pěkný guláš! Mám na zahradě na podzim nasezenou škumpu, o jakou se jedná netuším. Každopádně někdo se tu ptal na to, jestli je možné škumpu zasadit do sudu či jiné pevné nádoby do země? Dalo by se tímto zamezit jejímu případnému "roztahování se" po zahradě? Škumpa se mi sama o sobě jako strom moc líbí a je to rychle rostoucí strom z majestátnou korunou, takže hledám možnosti jak si jeden strom ponechat na zahradě... Díky moc za odpovědi! :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                  
host - 248.6 (?), 10.3.2014 20:18

Do nádoby ne, to by jí na kořeny nestačilo, každý strom má kořeny minimálně po obvod koruny - a tak velký sud asi nemáte.  Lída     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 25.10.2007 10:41

Nikoli RUS, ale RHUS, asi to máte v hlavě s těma rusama nějaké popletené. Název je latinský, a bůhví co v latině znamená, ale pochybuji že to nějak souvisí s Rusy jako s národem.

Navíc je původem, tuším snad z USA, takže jestli se rozlézá, tak se rozlézá jako úplně jiný národ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 110.98 (?), 25.10.2007 11:16

Zajímalo by mě na co reagujete s RUS nebo RUTH.

Docela by mi to zajímalo. RUTH se používá jako homeopatikum a vím, že jeho názvy pocházejí z latinských jmen rostlin. Takže myslím, že máte pravdu s  názvem škupmy. Ale ten dotyčný možná měl na mysli to, že mnoho invazních rostlin má v názvu něco společného s ruským národem př. Bolševník, kl.sachalinská atd..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 80.104 (?), 26.10.2007 14:15
Moc jsem se pobavil. Díky. Latinsky RHUS (čte se opravdu "rus" - ale shoda je čistě pouze fonetická) je prostě škumpa. Tak jako v němčině  GOTT je bůh. Ještě k její růstové agresivitě: sám mám letitý strom, pravidelně sestřihávaný, v trávníku okrasné zahrady. Je pravda, že se v trávě ovjevují výmladky, ale při pravidelném sečení trávy (cca 1 x týdně) se mi nikdy nestalo, aby vyrostla nějaká nechtěná rostlina. Dokáži si ale představit, že pokud se nechají narůst řekněme metrové rostliny, stává se údržba zahrady  bojem se sedmihlavou saní.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.111 (?), 4.12.2007 9:29
Pomohlo by proti nekontrolovanému rozlézání zasadit škumpu ne do volné země, ale do zapuštěného sudu bez dna?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.209 (?), 16.8.2007 9:02
Máme ve stinnějším rohu zahrady dvě škumpy, s odnožemi nemáme větší problémy, ale nechali jsme je příliž vyrůst do 4-5 metrů. Jak reaguje na extrémní seřezání, kdyby zůstal jen vidlicový kmen 1,5 m vysoký bez větví. Nasadil by nové větve? Díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.228 (?), 17.8.2007 8:57
Řezu se vůbec nebojte, škumpa je nezmar - "Utneš nohu a vyrostou dvě" :-) Pokud jí necháte alespoň nějaký kmen, tak bez problémů poroste dál, zkošatí. Při přílišné redukci či dokonce úplné likvidaci kmene je ale velká pravděpodobnost, že z půdy kolem dokola vyraší značné množství mladých rostlinek. Ono už i tak, kdy dlouhé kořeny musí vyživovat hlavní "mateční" rostlinu, škumpa hodně "odnožuje". Nanejvýš účelným jeví se škumpu pěstovati ve volném trávníku, kdy při pravidelném sečení nedáváte mladým škumpám šanci.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.246 (?), 17.9.2011 22:17

škumpa je opravdu nezmar - pro ilustraci přikládám dva obrázky

Vyřezání proběhlo v 2011_08, cca v 2011_10 jsem osekal větve a zustaly jen kmeny, které jsem naházel na hromadu, že je nařežu na topení. Jaké bylo moje překvapení, když jsem letos v červenci začal kmínky řezat na narazil na zelené (viz obrázky) si asi umíte představit. Co obrazilo, neleželo na zemi - tam bych se nedivil, ale bylo ve vzduchu (viz fotka 2).

skumpa01
skumpa01
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.246 (?), 17.9.2011 22:20

takhle to bylo uloženo skoro rok

skumpa02
skumpa02
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika