škumpa



Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?)
8.5.2011 10:30
Hmm... Tak děkuji za reakce k tématu (skutečně je takový problém poznat, na který příspěvek se odpovídá?). Stříhanolisté škumpy (kultivar Laciniata) jsem si tedy dovezl ze školky v Kostelci nad Černými lesy. Bohužel, dvě ze tří byly zřejmě zmrzlé a nevyrašily. Mám je jako solitery do velkých izolovaných kamenných rabat, čímž chci uklidnit všechny škumpofoby, že nám rozhodně z pozemku neuniknou a nepřijdou vám ve spánku zardousit celé příbuzenstvo ;-).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 255.30 (?), 26.6.2011 21:59

No tě pic, tato diskuse mě vůbec nepotěšila, neb jsem si před 14 dny pořídila škumpy hned dvě, dala jsem je sice za plot, abych trochu zastinila náš na jih situovaný pozemek, ale hned zítra půjdu a vykopu je a zasadím někam k cestě hodně daleko od nás, jinak jako okrasný strom se mi moc líbí, škoda, škoda...

k předešlému příspěvku : Ano, škumpa je jedovatá, ale pokud si z ní nehodláte dělat salát, není se čeho bát

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?), 8.5.2011 10:30
Hmm... Tak děkuji za reakce k tématu (skutečně je takový problém poznat, na který příspěvek se odpovídá?). Stříhanolisté škumpy (kultivar Laciniata) jsem si tedy dovezl ze školky v Kostelci nad Černými lesy. Bohužel, dvě ze tří byly zřejmě zmrzlé a nevyrašily. Mám je jako solitery do velkých izolovaných kamenných rabat, čímž chci uklidnit všechny škumpofoby, že nám rozhodně z pozemku neuniknou a nepřijdou vám ve spánku zardousit celé příbuzenstvo ;-).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.1 (?), 13.1.2012 19:03

Zmatení se škumpou

U ruje vlasaté píšou - též zvaná škumpa vlasatá. Škumpa se jeví jako zahradní pohroma. Ruj si pochvalují - nejde tedy o jiný název stejné rostliny?

Ruj bych si chtěla pořídit, ale aby se z ní nevyklubala škodná škumpa... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.1 (?), 15.1.2012 12:51

Já to fakt nedokážu na internetu dohledat... Ti, co mají rádi ruj, zásadně používají jen název ruj, ti, co nenávidí škumpu, používají jen škumpu. Ale to ruj, též zvaná škumpa... - jak je to? Je to tak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 15.1.2012 13:24

Dobrý den,
obě rostliny jsou blízce příbuzné, patří do čeledi ledvinovníkovitých. Škumpa patří do rodu Rhus, který obsahuje více než 100 druhů. Zdaleka ne všechny jsou invazivní, zato jsou poměrně často jedovaté (např. Rhus vernix). Škumpa orobnicová (dřívé také ocetná, protože se z ní vyráběl ocet) invazivní je.
Ruj vlasatá partří do rodu Cotinus, invazivní není. Jediná matoucí informace je, že se dříve označovala jako Rhus cotinus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 16.1.2012 10:00

Dobrý den, škumpa orobnicová - ocetná, je velmi invazivní a je to též silný alergen. Ruj vlasátá invazivní není, ze začátku roste poměrně pomalu. Má různé zbarvení (červená, zelená, žlutá) a je velmi dekorativní. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.1 (?), 16.1.2012 18:18

Bezva, děkuju!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 211.47 (?), 7.11.2016 18:41

Taky jsem měl škumpu ještě když jsem zakládal okrasnou zahradu, ale jen proto, že byla zadarmo a rychle rostla.Výmladků bylo mnoho, to je pravda, ale když se zahrada jednou za 14 dní seká, tak je to jedno.Líbila se mi stříhanolistá škumpa, která je nižší a listy hezčí, snažil jsem se jí několikrát udloubnout na mezi kde volně rostla, ale nikdy se mi nechytla.Až po létech jsem se dozvěděl, že se musí nechat růst aspoň rok na původním místě a pak teprve vyrýpnout...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 0.146 (?), 7.11.2016 18:51

nic horšiho jsem nezažil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.47 (?), 8.11.2016 12:48

host - xxx.xxx.151.228 (?)
17.8.2007 8:57
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Řezu se vůbec nebojte, škumpa je nezmar - "Utneš nohu a vyrostou dvě" :-)

No tak právě takhle jsem o velkou zapěstovanou škumpu přišel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika