Rakytník řešetlákový



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.9 (?) 
23.11.2008 16:31

Máte naprostou pravdu. V Praze na kopečku na Jižním Městě rostou rakytníky a jednou, slovy jednou,  jsem tam viděl dvojici sklízet odstřiháváním větviček plody. Ani ptáci to nežerou.  Jistě se nechá zpracovat ke konzumaci a obsahuje zajímavé, zdraví prospěšné látky, ale citrony, černý rybíz, višně a další ovoce sezony jsou zajímavější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
      
host - 124.179 (?), 19.7.2008 13:33
děkuji za webovou adresu to jsem přestně potřebovala.Těšilo mě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.98 (?), 15.5.2007 10:14

Přečetla jsem si všechny příspěvky ohledně rakytníku. Já už deset let sháním různé informace o rakytníku, mám přečteno dost literatury a projděná různá zahradnictví. Konečně po letech, kdy mi několikrát zašel, mám krásného samce a nyní konečně dvě samice. Údajně ani mnoho zahradníků nerozezná rozdíl mezi samcem a samicí, pouze v brzkém jaře, kdy oba kvetou - mírně rozdílně a pak, jak jsem se dověděla zde z jednoho příspěvku, pouze na samici jsou plody (to literatura neuvádí). Nově také vím, že se dá řízkovat nebo hřížit, ale musíte vědět, jestli množíte samce nebo samici. Také se dá roubovat. Takže můžete mít na jednom kmeni oba. největší a nejkrásnější porost jsem viděla u Turyňského rybníka-Záplavy, okolí Kladna, vesnice Srby. Tam jak začíná naučná stezka - dnes už značně zarostlá. Tam je obrovské množství obalených samic a samec není vidět, myslím si, že je naroubován ve středu keřo-stromů. Z využitím jsem nadmíru spokojená. Pozor na šťávu, když se předávkujete má silné projímavé účinky. Je lepší pouze přidat určitý podíl k jiné plodině nebo využít jako lihový výluh a kapat na posílení imunity do čaje nebo na lžičku. Využívám i olej. Dělají se z něj i čípky na hemeroidy a jsou údajně výborné. Také semínka z plodů jsou bezva na su-jok terapii-lepení semínek na epicentrum bolesti. Mám vyzkoušeno místo měsíčnice, kterou doporučoval Ing.Janča.

Rakytník je zkrátka úžasná plodina a jsem ráda, že se mi konečně zdobí zahrádku a bude časem mnohem víc. Informace o hřížení a řízkování jsem ještě nevyzkoušela, jsou novější, až získám zkušenosti ráda se o ně podělím.                                              ahoj příznivci rakytníku              Katka Zel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.196 (?), 17.10.2007 20:09
Dobrý den, poradí mi někdo, jestli se rakytník má prostříhávat? Pokud ano, tak kdy? Na podzim nebo na jaře? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 59.228 (?), 18.10.2007 7:14
Řezal bych ho jen kdyby mi něčím překážel nebo když bych sklízel zmrzlé bobulky s větvičkami. Obecně podzim na řez moc vhodný není, ale rakytníku bych provedl cokoli, myslím že to snese.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 124.42 (?), 15.2.2008 16:25

Rovněž neumím poznat rozdíl, a mám na zahradě dva, které neplodí. Již vloni jsem si ale objednával po internetu u zásilkové služby Sieberz a viděl jsem v letošním katalogu, že rakytníky mají a rozlišují samčí-samičí. Stojí asi 170Kč, takže to jde, ale tejně nevím, který mi chybí, aby ty dva, co mám, plodily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.203 (?), 15.2.2008 20:13

Rakytník řez moc rád nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 28.2.2008 13:45

V rakytníkových sedech se řeží celé větvičky s plody, Zmrazí se a plody se omlátí. To je jediný racionální způsob jak je sklidit. Dále doporučuju kupovat takové jedince, kde zahradník ví co prodává za odrůdu. Je mnoho kvalitních odrůd a přesto se prodávají pláňky, kdy školkař ani netuší, jakého jsou pohlaví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
111 - (26) - 165.70 (?), 8.4.2008 18:32

Mám 3 rakytníky, jeden z toho jistě samice - měla plody, připojuji foto:

Pokud se pletu, prosím opravte mě.

samice?
samice?
...a toto je podle mě samec:
...a toto je podle mě samec:
samice o dva týdny později - jsou vidět budoucí bobule
samice o dva týdny později - jsou vidět budoucí bobule
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.98 (?), 14.5.2008 12:28

Myslím, že jste to popsala správně. Mám doma přesně takhle vypadající samici a samce - popsané již před pár roky, když se ještě nedali pořádně rozpoznat. Teď je ten rozdíl v této době kvetení opravdu znatelný.     Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika