Lze přesadit dub?



host - 255.138 (?) 
15.8.2008 15:24, zobrazeno: 13743x

Mám u plotu vzrostlý dub. Přibližně 4m na výšku. Lze tento strom přesadit?

Má hodně uschlých listů, pravděpodobně ze sucha.

i150.photobucket.com/albums/s85/cavalir/dub.jpg

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 2.155 (?), 16.8.2008 9:30

Bohužel Vám neporadím, ale sám bych se rád zeptal jak je starý? Uvažuji totiž o vysazení dubu na své zahradě, ale mám strach z jeho mohutnosti v dospělosti. Prostor který vy měl na mé zahradě je tak 7 metrů na šířku a 12 metrů na výšku. Nevím za jak dlouho dosroste do takové velikosti a nevím jestli ho lze v takové (nebo i mensí) velikosti udržet řezem. Pokud by mi někdo mohl poradit byl bych vděčný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 16.8.2008 9:48

Dub roste velmi pomalu, takže byste ho ze začátku mohl udržet v přijatelné velikosti řezem.  Ale myslete přitom na Vaše potomky.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.138 (?), 16.8.2008 10:32

Stáří pouze odhaduji na cca 10-15let. Ale dub roste ani ne 1m od třešně, která ho dost omezuje, takže v normálních podmínkách by byl asi větší. Proto ho chci přesadit. Bohužel opravdu roste velmi pomalu a dobře vypadat bude asi za 50 let, kdy už mi to bude jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.39 (?), 16.8.2008 12:01

Existují duby, které nerostou tak do velké výše a jsou taky zajímavé :  Quercus pallustris swamp pygmy, -green dwarf, quercus rubra Haaren. Asi se neseženou zrovna snadno alebudou podstatně menší. Ostatní "přírodní" budou za 20 - 30 let větší než Vámi zamýšlený prostor a potomci vám budou lát...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.155 (?), 16.8.2008 13:40

Hmm, no já jsem to tušil, že to nepůjde. Jsou to sazenice které jsme se synem (5) sami vypěstovali z žaludů, tak jsem si říkal že by bylo pěkné si ten strom někam zasadit. Asi se pokusím vysadit ho někde na veřejném prostoru - tajně ;-) Díky za rady.

Jinak podle mě ten dub z prvního příspěvku přesadit nepůjde. Bude už mít hluboké kořeny, navíc asi prorostlé s tou třešní. Asi budete muset časem jeden strom odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 16.8.2008 15:40

Přesadit určitě lze, jen ho musíte hodně ořezat či ostříhat. Nechat v podstatě jen kmínek. Ale pak bude asi trvat několik let než obroste do stavu jaký má dnes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.35 (?), 17.8.2008 8:30

Duby jsou krásné, ale kdo má na zahradě vzrostlý, stěžuje si na jeho tuhé listy, kam prý na podzim s nimi,... Já mám na zahradě 3 - letní a červené, trochu nesouhlasím s tím růstem. První 2 roky se tedy skoro nehnuly, ale byly sázené prostokořenné, tak to než-li se zakoření. Letos jen do teď mají metrové přírustky /na jaře jsem je trochu upravila řezem, starší rostliny se pak prý dají hůře tvarovat a mohou růst všelijak/. Jinak mají kuželovitý kořen směrem dolů, je potřeba jít dost do hloubky při přesazování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika