Košíkářské vrby



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
olive 1901 - (1) - 61.112 (?) 
20.3.2012 14:35
Dobry den, mohu poprosit o radu, kde v Pardubickem kraji roste kosikarska vrba? Vyrobky z vrby jdou pro soukrome ucely (vyuzit pletenych oper, kosicky pro deti atd...), takze me plana vrba (s.viminalis) nevadi... muzete mi dat prosim nekdo tip? Pardubice, Chlumec nad Cidl., ci Hradec Kr.a blizke okoli... dekuji predem...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.3.2012 15:07

Planá vrba se jmenuje Salix alba. S. viminalis je vrba košíkářská. Je ale fakt, že se z jejich prutů špatně plete, jsou příliš silné. Používají se spíš na šény či ucha..
   Vrb, vhodných na pletení košů roste všude v okolí plno (napři hojná mandlovka - amygdalina). Problém je v tom, že když se stromy každoročně nestříhají, narostou jim staré větve s malými přírůstky, které jsou k pletení nepoužitelné. Nu a pokud ty vrby někdo pravidelně stříhá, tak ty pruty většinou používá.
   V tuto dobu bývají vrby již ostříhané (obvykle od podzimu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.126 (?), 4.4.2012 21:22

Salix viminalis se skutečně nazývá vrba košíkářská nebo také konopina, byla hodně rozšířená na velkých prutnících, pokud se pravidelně nestříhá, stává se planou, jako všechny místní odrůdy :) Pokud je konopina vysazena na vlhém pozemku, roste až do výše kolem 4 metrů, v košíkářství jí používáme na osnovy uch nebo kostry, hodí se i na výrobu šén a ráfků. Salix alba je odrůda, taky může bez pravidelné péče zplanět. Další zde nejvíce používané odrůdy jsou Salix purpurea a její varianty, Salix triandra a Salix americana. Vrba pro košíkářské účely se pěstuje na polích, pokud možno suchých, co nejdál od vody, v hustých sponech v řádcích kolem 50 cm. Sklízí se každoročně v období mimo vegetaci (od prvních mrazů až do doby, než začne pučet, většinou v lednu). Výjimkou je plánované loupání v přírodní míze, pak se sklízí na jaře, je to spíš ale běžné u francouzských farmářů, u nás se mízuje uměle ze zimní sklizně. Sklízí se na nízké babce, podle sklízecích strojů nebo nářadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 115.209 (?), 2.4.2013 21:43

Zdravím Jindřich

řízky vrby jsem nakoupil u pana Pikala z Hostouně, letos jsem si pár kousků objedna z Anglie, ale cena je tak čtyřnásobná. Jak můj prutník, tak koše mám nafocené na rajčeti (spon používám 30x30, ale v pěstírnách je i 20x20, také jsem četl, že se používal 20x60 15x100) a za sebe musím říci že jsem si oblíbyl S. purpurea, ale každá má neco do sebe.

Přeji hodně uspěchu ať rostou a pletou :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 2.4.2013 22:02

Jen pro zajímavost, arboretum Křtiny pěstuje více jak 200 druhů a kultivarů vrb.Návštěvní dny arboreta bývaly soboty.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika