Je kroucená vrba jedovatá?



host - 243.20 (?)
3.9.2010 17:40
Vrbové větvičky se s úspěchem používají jako doplněk stravy i "hračka" k okusování papouškům. Téma vlivu salicylátů v jednom ze svých článků rozebírala MVDr. Grymová a došla k závěru, že při střídání s jinými dřevinami (tj. nepodávat každý den jenom vrbu) naprosto žádné nebezpečí akutní ani chronické otravy nehrozí. Totéž platí i pro větvičky bezu černého. Obě informace se ovšem týkají papoušků, nikoliv terarijních "čtvernožců". V teráriu bych byl s olistěnou vrbou opatrný pouze u býložravců (z plazů leguáni a suchozemské želvy, ze savců např. hlodavci nebo králíci). Hady a "nebýložravé ještěry" rašící vrba nijak ohrozit nemůže.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 57.193 (?), 1.9.2010 21:07, zobrazeno: 24347x

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je kroucená vrba jedovatá. Zvolila jsem ji jako vhodnou dřevinu do terária, nechala ji zaschnout. Ovšem díky pravidelnému rosení pro zvýšení vlhkosti mi začala znovu obřážet lístečkama. Bojím se, aby můj chovanec nebyl vystaven nebezpečí. Se znovu ožitím jsem totiž vůbec nepočítala. Poraďte prosím...  děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 1.9.2010 21:49

Kůra vrb obsahuje salicyl (aspirin), jinak nevím o jedovatosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 22.239 (?), 2.9.2010 1:58

Taky nevěřím tomu, že by mohla vrba nějak ublížit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 178.81 (?), 2.9.2010 6:43

Jedovatost salicylátů, tak jako u ostatních alkaloidů, závisí na dávce a váze tvora které je pozřel. Pokud Vámi chovaný živočich - o jaké zvíře se jedná bohužel neuvádíte - požírá rostliny,  vrbu bych ho ožírat nenechal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.20 (?), 3.9.2010 17:40
Vrbové větvičky se s úspěchem používají jako doplněk stravy i "hračka" k okusování papouškům. Téma vlivu salicylátů v jednom ze svých článků rozebírala MVDr. Grymová a došla k závěru, že při střídání s jinými dřevinami (tj. nepodávat každý den jenom vrbu) naprosto žádné nebezpečí akutní ani chronické otravy nehrozí. Totéž platí i pro větvičky bezu černého. Obě informace se ovšem týkají papoušků, nikoliv terarijních "čtvernožců". V teráriu bych byl s olistěnou vrbou opatrný pouze u býložravců (z plazů leguáni a suchozemské želvy, ze savců např. hlodavci nebo králíci). Hady a "nebýložravé ještěry" rašící vrba nijak ohrozit nemůže.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.193 (?), 6.9.2010 21:03

Vrba byla do terária umístěna díky skvělému rozvětvení pro cca 20ti centimetrového (bez ocasu) chameleona jemenského. v teráriu má ještě bromélii a potos, který sem tam ukousne. Nelze ale říct, že by se jí krmil, neboť se jedná o převážně masožravého ještěra...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 48.243 (?), 6.9.2010 22:34
Chameleon je v pohodě, ten listí aní kůru nežere.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.250 (?), 31.8.2011 10:21

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli kroucená vrba jedovatá? Naše králice zakrslého králíka ji včera snědla kus větvičky.Tak se chci zeptat díky za odpověd tak mi poradte... Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 178.81 (?), 31.8.2011 13:25

Králíkovi vrba neublíží, někdo ji dokonce doporučuje jako prevenci kokcidiozy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika