Japonská vrbička - množení



host - 63.230 (?)
4.5.2015 14:28

Vybrala jsem si v zahradnictví malý keřík s kolmou větvičkou, ostatní jsem odřízla. Nechala jsem tento budoucí kmínek dorůst do výšky, kterou jsem požadovala a asi  +10 cm. Než dorostl do požadované výšky, trpělivě jsem vylamovala postranní větvičky, ponechávala jsem jen 3-4 nahoře, jak dorostly nové 3-4, ty spodní jsem vylámala. Pak jsem zastříhla terminál a nechala 5, které byly hodně blízko nad sebou, a ty jsem asi stříhala po 10 cm, aby zhoustly. Stříhám asi 5x! do roka a je to krása, nádhera, jak celý rok kvete. Kmínek cca 1m, koule cca 60cm a za "babku". Mám ho 5 let. Jinak stojí asi kolem 300. Přeji hodně štěstí. Jo, a pokud něco vyroste na kmínku, vylámat. (Na všech kmíncích, u roubovaných obzvlášť důkladně! jinak tkz. zparchantí podle podnože, což u takto vypěstovaného nehrozí).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 147.207 (?), 12.5.2014 21:14

Dikas, ale uz je mam projdite... chci se proste dozvedet dalsi nazory na moji reakci. Uz je to ok???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 12.5.2014 21:30

Tady bude problém s bujností.Jestliže chcete krásnou, hustou,chce to pořídit štěpovanou.Právě používaná podnož vrbiček je hodně bujná a naroubovaná část pak krásně a hlavně rychle pěstitelům roste.Pak s tím taky po několika málo letech bývají problémy u převislých odrůd.Lépe by bylo převislé očkovat na slaběji vzrůstné odrůdy, ale znamenalo by to vrbu dát do prodeje o rok později a to už nikdo v dnešní době těžko někdo udělá.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.207 (?), 15.5.2014 9:56
Zdravím, jak jsem výše psal, že jsem zkusil vrbičku namnožit pomocí letošních řízků, tak všechny 4 zčernaly a tudíž uhynuly... njn, byl to jenom pokus...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.18 (?), 19.5.2014 14:40

Proutí ostříhané z nově zakoupeného stromku jsem dala prostě do vázy do vody a všechny pustily kořínky do dvou týdnů. Pár dní jsem je měla v té váze i s listím, tak jak jsem je ušmikla, když začalo listí vadnout, tak jsem je oholila, ale evidentně to nevadilo. 

Dva jsem píchla ven na balkon do květináče (a zalévala), a ty se neujaly.

Takže aspon v tomhle ročním období vřele doporučuju raději dát do vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 190.2 (?), 22.6.2014 15:59

množení japonské vrby: před pár lety jsem zakoupila keříček v květinářství - dnes je z něho asi 2m vysoký stromek, stříhám na jaře po zhnědnutí růžových lístků a množím odstřihnutím dřevnaté větvičky, ostřihám postranní větvičky asi na 2cm, namočím do stimulátoru a píchnu do země. Ujmuly se téměř všechny. Takto jsem namnožila velké množství této vrby, rozdala všem známým. Nic neroubuji. Právě dnes jsem opět píchla do květináčů pro známé.  Přeji mnoho úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 233.138 (?), 2.5.2015 22:07

Ať čtu jak čtu, nenašla jsem odpověď, jak získat japonskou vrbičku na kmínku bez roubování? Loni z jara jsem na popud našeho zahradníka koupila cca 120sm keřík ve tvaru stromku s tím, že i z něj se dá vypěstovat stromek. Na podzim mi odstranění postranních výhodnů z rádoby kmínku, který jsem chtěla zdůraznit, zakázal. Počkala jsem tedy do jara. Začátkem března jsem odstranila boční výhony a doufala, že tak posílím větvení korunky. Bohužel. Efekt byl opačný. Z odstraněných bočních výhonů na "kmínku" mi vyrazily nové větvičky s hezkými barevnými lístky a vršek stromku zůstal slabý - s malými jehnědami. Opravdu lze z keříku udělat stromkovou variantu? Jak, prosím? Mám nadále boční výhony odstaňovat a pro posílení korunky i zkrátit vršek? Prosím o radu.

PS: množení není problém.odstřižených větviček, namočených ve váze, se po pár dnech vytvořily kořínky a teď mi další Hakuro Nishiki roste za plotem... ale ten stromek na zahrádce vypadá spíše jako obrostlé koště :-/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.230 (?), 4.5.2015 14:28

Vybrala jsem si v zahradnictví malý keřík s kolmou větvičkou, ostatní jsem odřízla. Nechala jsem tento budoucí kmínek dorůst do výšky, kterou jsem požadovala a asi  +10 cm. Než dorostl do požadované výšky, trpělivě jsem vylamovala postranní větvičky, ponechávala jsem jen 3-4 nahoře, jak dorostly nové 3-4, ty spodní jsem vylámala. Pak jsem zastříhla terminál a nechala 5, které byly hodně blízko nad sebou, a ty jsem asi stříhala po 10 cm, aby zhoustly. Stříhám asi 5x! do roka a je to krása, nádhera, jak celý rok kvete. Kmínek cca 1m, koule cca 60cm a za "babku". Mám ho 5 let. Jinak stojí asi kolem 300. Přeji hodně štěstí. Jo, a pokud něco vyroste na kmínku, vylámat. (Na všech kmíncích, u roubovaných obzvlášť důkladně! jinak tkz. zparchantí podle podnože, což u takto vypěstovaného nehrozí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Frenkys - (9) - 154.50 (?), 8.9.2019 7:20
Nechci zakládat nové téma, tak sem zeptám tady. Chtěl bych si do předzahrádky zasadit Hakuro Nishiki na kmínku. Nikde sem se však nedočetl, jaké velikosti doroste nebo je to pravdu závislé jen na střihu? Děkuji za odpověď
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 101.69 (?), 8.9.2019 9:28

Jestli budete chtít pěkně vybarvený stromek, nebo keřík, tak se stříhání nevyhnete, protože krásně vybarvené listy jsou na mladém obrostu. Jó, musí se pěstovat, né nechat divočet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.41 (?), 8.9.2019 11:48

Kamarádce dorůstá každoročně korunka (při řezu téměř "na hlavu") průměr cca 130 cm.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika