Mořská cibule



host - 216.23 (?)
19.4.2014 12:33

Matné vzpomínky z raného dětství: Babička ji ve větším množství v květináčích mezi okny pěstovala a nedala na ní dopustit. Vzpomínám si jen, že z ní dělala lihový macerát. Ale k čemu, nevím. A ani nevím jestli to nebyl snědek. Bohužel se mi ji nepodařilo uchovat i když její pěstování bylo nenáročné. Vzpomněl jsem si na ni až nedávno při pátrání po složení Theriaca veneta. A narazil jsem na následující odkazy: Švédské byliny - od seznamu ingrediencí k napití a Mořská cibule (Urginea maritima). Snad to někomu pomůže přip. nějaké jiné odkazy přidá. Děkuji předem. Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jardavtojl - (1) - 246.139 (?), 17.10.2008 9:50, zobrazeno: 66207x

Dobrý den

Potřebuji použít mořskou cibuli na odvar na atopický exem (mořská cibule, květ černého bezu, plod kaštanu a měsíček zahradní). Prý léčivá je jen mořská cibule (pravá) (latinsky Scilla maritima nebo taky Urginea maritima). Také existuje mořská cibule nepravá neboli snědek vysoký nebo ocasatý (latinsky Ornithogalum schizoides). Dostal jsem od jednoho pána jednu rostlinu (viz fotografie) a prý je to mořská cibule ale to je vše co o ní vím. Nevím zda je pravá nebo nepravá a nevím jak je to s tím léčebným účinkem, která z nich se opravdu používá k léčení mořská cibule pravá a nebo snědek ocasatý. Poradí mi někdo.Předem děkuji. 

 S pozdravem Jarda

Mořská cibule pravá nebo snědek ocasatý?
Mořská cibule pravá nebo snědek ocasatý?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 21.226 (?), 18.10.2008 10:39

Mořská cibule je celá jedovatá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 30.242 (?), 10.11.2008 22:39

Mám těchto rostlin doma asi 20,je to Snědek ocasatý a nikoliv Urginea maritima.Jednak Mořská cibule nemá tak světlý povrch a nekvete bílozeleně se žlutými tyčinkami, ale má je zabarveny do růžova.Zadejte si odkaz v Googlu a najdete asi fotky, které Vás přesvědčí.Ale mohu Vás ujistit, že mám rostlinu,,mořské cibule" od starých lidí, pak ze semen z botanické zahrady, která je objednala v centr.bance semen.Přišla v malém sáčku s nápisem Urginea maritima a vyrostl z toho snědek v několika vydáních-ta stejná rostlina které říkali ti staroušci mořská cibule a celý život si to dávali na bebina a báječně to pomáhálo...

Věřit mi nemusíte, ale je to tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.2 (?), 20.1.2012 8:31

Zadala jsem si scilla maritima na obr. je stvol s hroznem bělavých květů?

Zajímalo mne to, jelikož mám nekvetoucí kultivar... a naklepaný plátek mořské cibule se lidově používá na bolesti kloubů. Tedy pouze zevně! -Herbář léčivých rostlin - Janča+Zentrich.

internet:

"Mořská cibule-Urginea maritima (syn.:Scilla maritima, Urginea scilla). Popis: Cibule je podlouhlá, s hnědou, žlutou, načervenalou i bílou barvou šupin, které obsahují hořký jedovatý hlen. Listy kopinaté, sivozelené a v době kvetení odumírají. Květní stvol je až 1 m vysoký s velkým množstvím bílých květů se zelenými pruhy. Cibule obsahuje hořčičně vonící éterický olej, který při usychání šupin uniká, glykosidné hořčiny a alkaloidy scillipikrin, scillitoxin, scillín, scillain a sinistrin. Od středověku se používá proti srdečním chorobám. Ze šupin se vyráběl jed proti potkanům. Hlen způsobuje na kůži puchýře. V době vegetačního klidu cibule musí být uchovávána v suchu. Teprve po vyrašení květního stvolu se začne zalévat.

Rostlina se často zaměňuje za velmi podobnou Ornithogalum caudatum-Snědek ocasatý, tato rostlina není jedovatá, cibule je zelené barvy, listy v době kvetení neodumírají, v přiznivých podmínkách roste po celý rok. Obě rostliny vyžadují chladné, ale světlé prostředí. Rod Urginea zahrňuje 4O-5O druhů, převážně v jižní a východní Afriky, východní Indie a Středomoří.

     Hlavní rozlišovací znak mořské cibule od snědku ocasatého /myslím zelený typ cibule/ je, že mořská cibule je zřetelně šupinatá, což snědek ocasatý není, jinak jsou si velmi podobné."

Takže u nás doma je snědek.smiley, Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.206 (?), 13.3.2009 19:27

No tak to teda není tak zcela pravda! Na exémy a pouze vnější užití, nemá jedovaté účinky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.179 (?), 26.3.2009 21:50

A kde ten snedek sehnat by nekdo nevedel pls.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 8.134 (?), 21.4.2011 23:26

Je to přesně tak. Snědek ocasatý je ta rostlina, kterou měly naše babičky na okně a říkaly ji mořská cibule. Je k nalezení spíš pod latinským názvem Ornithogalum caudatum. Mám ji na okně taky a funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 89.1 (?), 19.1.2012 17:06

mam doma "revek, mohu ho darovat, ale až bude tepleji. jsem z moravskoslez.kraje

jenom mě zarazilo, že mi teď v lednu kvete (kvete mi poprvé za deset let). četla jsme, že kvete od května do června - co se s ní stalo? je to normální? marketawas@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.61 (?), 19.4.2014 11:28

Měl jsem bradavice, vždy jsem si utrhl kousek listu a tím slizem jsem si je potřel, dělal jsem to jednou za tři dny a za nějakou dobu to bylo pryč.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 216.23 (?), 19.4.2014 12:33

Matné vzpomínky z raného dětství: Babička ji ve větším množství v květináčích mezi okny pěstovala a nedala na ní dopustit. Vzpomínám si jen, že z ní dělala lihový macerát. Ale k čemu, nevím. A ani nevím jestli to nebyl snědek. Bohužel se mi ji nepodařilo uchovat i když její pěstování bylo nenáročné. Vzpomněl jsem si na ni až nedávno při pátrání po složení Theriaca veneta. A narazil jsem na následující odkazy: Švédské byliny - od seznamu ingrediencí k napití a Mořská cibule (Urginea maritima). Snad to někomu pomůže přip. nějaké jiné odkazy přidá. Děkuji předem. Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika