Klanopraška čínská



Stránky: 1,  2,  3   
host - 97.216 (?) 
8.5.2009 7:50, zobrazeno: 48778x

Dobrý den, koupil jsem si klanoprašku a dozvěděl jsem se, že u nás v těchto klimatických podmínkách prý neplodí! Prosím o vaše zkušenosti s touto rostlinou, popř.návod na správné pěstování.díky Petr

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 8.5.2009 10:25

Myslím že mladá namrzá a měla by se chránit, plodit by měla. Na zahradě.cz ale zatím nikdo neukázal fotku plodů. Já mám zatím mladou, takže nemůžu říct. Čaj z ní ale moc lidem nechutná, jen mě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 97.216 (?), 9.5.2009 9:14

to dělátte čaj z listů?Já mám asi 20-ti centimetrové rostlinky! Je dobré je něčím na zimu přikrýt?Čím a jak díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 9.5.2009 9:27

Klanopraška není náročná na půdu, má ráda písčité, hlinité i jílovité půdy, které mohou být kyselé, neutrální i zásadité. Snáší dobře slunce, nevadí jí ani stín.  Protože špatně snáší sucho, je třeba ji hodně zalévat. Je mrazuvzdorná až do –35 °C, ale narašené rostliny často omrzají při pozdních jarních mrazících.   Svými plody se podobá rybízu.  Pozor - u lidí s vysokým krevním tlakem se nedoporučuje, protože krevní tlak  zvyšuje ! Zdravím - Daniela.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.160 (?), 28.3.2023 22:31

Tak to se málokdy vidí, plodící klanopraška. Já ji mám přes deset let, je zakrslá a nanicovatá a nikdy mi neplodila :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.190 (?), 1.7.2009 7:19

Klanoprašku -plody suším a přidávám do šípkového čaje a to jeden až dva grance na 1L vody. Plodí mi už asi osmým rokem, letos je velká násada. Rostlina , aspoň u mne v teplejší oblasti, nevymrzá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.2 (?), 22.8.2009 21:29

Klanoprašku čínskou pěstuji od roku 1991. Pro pěstování je dobré aby spodní část rostliny byla ve stínu a horní část na světle. Vymrzají jen předčasně narašené výhony např.v únoru proto je dobré na podzim mělký kořenový systém rosliny zasypat rašelinou nebo drcenou kůrou, kterou odstraníme až v dubnu. Plody této vynikající léčivky je výborné nakládat do medu, kde vydrží až do další sklizně, jinak listy se dají žvýkat po dobu vegetace odstranují únavu a posilují zrak např před dlouhou jízdou autem. Mladé rostliny začínají plodit obvykle 3 rokem a množí se nejlépe odkopky od starší sazenice. Přeji úspěšné pěstování této vynikající léčivky. Bylinář Vláda z Litovle

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dr - (48) - 171.245 (?), 7.10.2009 23:06

klanopraška - asi prvně ji u nás začali pěstovat v 60 -tých letech minulého století v experimentální botanické zahradě LF v Brně.Takže jsou u nás již bohaté zkušenosti.Raší brzy na jaře a proto mohou být mrazíky postiženy hlavně květy, takže se stane, je některý rok se nedočkáme plodů.Jinak květy jsou dvoudomé - jednopohlavní (na jedné rostlině).Samčí květy rozkvétají dříve, než samičí(většinou),to může být další příčina snížené plodnosti.Jinak je léčivá celá rostlina, ne jenom plody.To mi vyprávěl pan Dvořák - zahradník z brněnské EBZ:,,To jsem napsal článek do Zahrádkáře, jak jsou plody léčivé a od těch dob nám je návštěvníci vždycky otrhají.Kdybych tenkrát napsal, že je léčivá celá rostlina, měli bychom tu jen díru v zemi.''

Plody a listy nejlépe usušit na čaj, listy se dají sklízet ještě i teď, když začínají žloutnout.Na jaře na počátku rašení ostříhat přebytečné větvičky, nastříhat na kousky a naložit do lihu,(stačí vodka).Nechat vyluhovat několik měsíců, slít výluh, dosladit cukrem, nebo medem a máte výborný bylinný likér nahnědle zlatavé barvy a hořko kořenité chuti, podle množství cukru něco mezi Fernetem a Becherovkou se všemi účinky, které klanopraška poskytuje.

Pěstování je dobře známé, množení buď semenem vysetým na podzim, nebo zjara po stratifikaci, nebo podzemními výběžky, kterých má rostlina v dobrých podmínkách dost - skoro bych řekl, že to může být plevel, přesazovat raději na podzim.           pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 1.12.2009 20:32
Trochu slovo do pranice: Klaoprašku máme u zdi domu téměř třicet let. Měli jsme čtyři rostliny, ale po nedávných stavebních úpravách zbyla jen jedna. Přesto plodí. Letos zjara jsem přišel na příčinu - na jedné větvičce jsem našel samčí i samičí květy. Takže o té jednopohlavnosti od té doby pochybuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dr - (48) - 171.74 (?), 1.12.2009 20:48

Není třeba pochybovat, stačí pořádně číst.           pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika