Vše o konzervaci uzených výrobků pomocí vakuování



host - 11.222 (?)
1.11.2018 16:00

Vakuování, podle mě, žádnou konzervací není. Některým mikrobům - anaerobům - vakuum naopak velmi svědčí!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 210.124 (?), 31.10.2018 23:58, zobrazeno: 26087x

Zdravím všechny uzenáře. Rád bych otevřel debatu o konzervaci uzenářských výrobků jako je maso nebo klobásy po vyuzení pomocí vakuovací technologie. Byl bych rád za každou informaci ohledně technologie vakuování uzeniny uzené za tepla, ale i za studena. Jaké máte zkušenosti s trvanlivostí vakuovaných uzenin, jak dlouho vydrží, za jakých podmínek. Prostě přivítám jakékoliv poznatky o této technologii. Zároveň uvítám zmínku o typu vakuovačky, druhu sáčků. Druhým důvodem založení tohoto tématu je to, že čerstvé uzeniny moje rodina nespotřebuje v určitém času. Děkuji všem za jakýkoliv přínos. Miloslav.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.222 (?), 1.11.2018 16:00

Vakuování, podle mě, žádnou konzervací není. Některým mikrobům - anaerobům - vakuum naopak velmi svědčí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.124 (?), 1.11.2018 21:47

Pardon, souhlasím, vakuování není konzervovaní. Vlastně jsem to tak ani říct nechtěl. Rád bych věděl o kolik prodloužím životnost vakuováním. Díky za upozornění. Miloslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.11.2018 12:42

To asi záleží na druhu uzeniny a postupu.
Klobásy uzené studeným kouřem žádné vakuování nepotřebují, vydrží dlouho. I klobásy uzené teplým kouřem, kde nebylo přidáváno příliš vody vydrží poměrně dlouho, v chladu a suchu mírně seschnou a střevo tvoří jakous takous bariéru.
   Měkké salámy a výrobky vařené v obalech (tlačenky, prejty) jsou jakýmisi polokonzervami, neboť jsou uvnitř sterilní a obaleny nepropustnou folií. Jejich obsah v podstatě zavakuován je, další obalení už nic nepřinese. Rozdíl v trvanlivosti tlačenky pouze nalité do obalu a té ještě povařené v obale, je veliký. Žádná ale není na dlouhé skladování.
   Maso uzené teplým a horkým kouřem je určeno k poměrně rychlé spotřebě. Pokud ho ještě horké sterilně zavakuujeme a po zchlazení uložíme v lednici, zabráníme mikrobní kontaminaci, což může prodloužit dobu uschování v lednici. Mějme však na mysli, že spory anaerobních mikrobů (např. Clostridium botulinum) vydrží var a tedy i udící teplotu. Jestli byly v kontaktu s masem při jeho nakládání, budou živé a vakuum jejich klíčení a růst jenom urychlí.
   Zavakuování masných výrobků má podle mě jedinou výhodu. V lednici nenačichne cizími pachy a při transportu se nepošpiní. Komerční vakuované uzeniny mívají - podle údajů na výrobku trvanlivost cca měsíc. Což se zdá hodně, jenže v domácích podmínkách takové podmínky nezajistíme, navíc bývají tepelně ošetřené ještě po zabalení.
   Podtrženo, sečteno. Vakuování je dobrá věc na uchování čerstvých potravin a nesnězených jídel u nichž prodlouží dobu konzumace v řádu dní. O nějaké konzervaci nemůže být řeč. Naopak uzení samotné snížením obsahu vody a prosycením aromatickými uhlovodíky prodlouží trvanlivost masa efektivněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 210.124 (?), 3.11.2018 2:10

vyslouzil, moc děkuji za příspěvek. uff, jsem v rozpacích... Tak že všechno špatně, asi... :(No, udil jsem v rozmezí 65 - 70°C nějakých 6 hodin a nějaké drobné. Nechal jsem vychladit přirozenou cestou. 4 den po uzení a osychání ve větrané místnosti jsem pár klobás zavakuoval a uložil do velmi studené lednice. Tak že přesněji, udil jsem 28 října, 1 listopadu šly do vakua. Moje aktivita spočívala v tom, aby vydržela svěží do 9 listopadu na firemní party. Ano, z logiky věci s vámi souhlasím v tom, že kouř je nejlepší konzervant. Domníval jsem se, snad i stále, že vakuem zabráním další vysychání, tedy zmenšování objemu a také ztrátě typické vůně. Vůbec nemám představu, o kolik se dá posunout čas zkázy pomocí vakua. Myslel jsem že alespoň delší, než běžně na vzduchu. Myslíte že to nejlepší co můžu udělat je to, že ty klobásy vykuchám z vakua folie a ponechám je zrát dál ve větrané atmosféře? Děkuji, Milosav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.190 (?), 3.11.2018 7:43

Nechte je tam kde jsou a 8 listopadu je připravte na podnikové párty.Jestli jste je udělal dobře, tak vás polovička hostů pochválí, čtvrtina se nevyjádří a čtvrtina bude právě v dietě, takže se bude cpát mrkví.smileyDo mrazáku dávám jen klobásy uzené teplým kouřem(zavakuované).studeným kouřem nechám viset a používám je různě.Praxí sám zjistíte co je dobré, že ani po 4 měsících se neotrávíte apod. Dělal jsem plechovky atd mrazák mi vyhovuje.Vakuování je dražší provoz.Teď zrovna používám obaly perforované jen na jedé straně.Někdo tu psal, že umí zavakuovat i hladké obaly samo, že myslím s obyčejnou hoby vakuovačkou.To bych se chtěl naučityes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.11.2018 17:38

Od 28. října do 9. listopadu je ideální doba na konzumaci klobás. Mám zato, že uzený výrobek - bez ohledu na teplotu kouře - potřebuje nějakou dobu zavěšený v chladnu dozrát. Někdy méně, jindy déle. Osobně považuji klobásy nejlepší za 1 - 2 týdny po vyuzení. A to neudím studeným kouřem, nýbrž 60 stupni asi 5 hodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.124 (?), 4.11.2018 13:05

Moc děkuji za cenné informace smiley yes Miloslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 195.43 (?), 6.12.2018 18:53

Já začal používat vakuování na uzeniny a prodlouží to životnost o pár dní. Výhodou je, že nijak v ledničce nenačuchnou od ostatních potravin, případně od nich nenačuchnou jiné potraviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 124.191 (?), 10.9.2019 9:54

Vakuovačka je prfekti věc dělam svše co jde zavakuovat a neni pravda že uzene vdrži jen par dni, griloval jsem plecko v uzaku a mam to zavauovane 3tyden a super otevřel a je jak čerstve tak jsem ho zase zavakuoval tak to neni jen o par dnech, je v lednici a kdykoli chci tak si odříznu a zase zavakuuji.Samozřejmě že nevdrži věčně ale běžnym spusobem by jste to měli už davno skažene.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika