Uzení masa



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?)
20.12.2011 17:28

Různá řeznictví jako příčina odlišné tuhosti masa se mi nezdá. Věk zabíjených  zvířat ve velkochovech se příliš neliší.  Spíš bych si tipnul, že udírna má na různých místech prostoru jinou teplotu, jiný proud kouře nebo tak. Tedy pokud byly šrutky stejně velké.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 20.12.2011 17:28

Různá řeznictví jako příčina odlišné tuhosti masa se mi nezdá. Věk zabíjených  zvířat ve velkochovech se příliš neliší.  Spíš bych si tipnul, že udírna má na různých místech prostoru jinou teplotu, jiný proud kouře nebo tak. Tedy pokud byly šrutky stejně velké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 21.12.2011 0:17

Pokud věším maso do udírny, věším jej tak, abych jej měl rozmístěno podle velikosti a druhu, protože udírna není na všech místech stejně teplá.I když jsem se snažil tuto necnost eliminovat dvojitým stropem.Při uzení se proto zaměř na kontrolu jednotlivých kusů masa a případně je v udírně přemisťuj, tak aby si měl všechno maso stejnoměrně vyuzeno.Já například boky, tučné maso udím kratší dobu, to samé lze udělat i s menšími kousky masa, člověk už to má za ta léta v oku.

Co se masa týče těžko soudit, nepíšeš o jaký druh masa jde, většinou jsou trochu tužší kousky boků v oblasti pupku (podbřížku),proto s nimi počítám pro další tepelnou úpravu (pečení).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.11 (?), 5.2.2022 8:15

Vážení přátelé domácí uzenáři. Mám zajištěného pašíka každý rok doma poctivě vykrmeného. Tak že maso je jak pohádka. Naložení má každý asi svůj recept. Ale to uzení!!! Koupil jsem udírnu ale udržet v ní teplotu byl 10 hodinový maraton. Tak mě napadlo dát tam větrák k topeništi a starý termostat z bojleru pod stříšku Ještě klapka volná zavírá se svoji vahou když přestane větrák foukat. A výsledek? Teplota drží plus mínus 3-4 stupně. Podle toho kolik chci a nastavit. Základ je udělat dost žhavého a pak uź jen přikládat tenčí kusy dubu. A množství dýmu se dá regulovat podle kolik přiložím a jak silné dřevo. Jesltli někdo chce pošlu mu foto. Přátelé rád se s vámi podělím protože uzené je prostě nepřekonatelné. Dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vlapro - (9) - 176.55 (?), 19.12.2011 21:18
Jednou jsem také nechal maso do rana ve vychladající udírně a to byla chyba. Maso bylo tuhé, oschlé. Od té doby vytahuju maso z teplé udírny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
miroslav partl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 144.246 (?), 20.12.2011 17:24

Maso vytahuji z udírny hned. Tři řeznictví mohou být tři jinak staří a tuzí čuníci. A maso udím ovocným dřevem (jabloň, třešeň a meruňka) i s kůrou a žádnou hořkost jsem já, ani další ochutnávači necítili. Nakonec dávám mokrou bukovou drť s jalovcem na ovonění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.135 (?), 24.3.2017 17:49

Zdravím vespolek.

Naložil jsem dnes pár kousků čuníka, někdy v úterý to půjde do láku, udit bych chtěl asi v pátek před Velikonocemi. Ve sklepě je 5 st. Dotaz zní, jestli nebude problém s teplotou. Zvažuju, že když by to mělo nějak zlobit, nastříknu to a vyudím dřív. Chápu, že nemáte věšteckou kouli, ale jen nějaký odhad - vydrží/nevydrží? Ty tři týdny není nic moc, ale kousky nejsou velké, mohlo by to stačit. Dík za názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.46 (?), 26.3.2017 16:52

V příštím týdnů má být okolo 20 °C, pokud ve sklepě zůstane 5°C, maso je čerstvé a bude v láku, tak by neměl být problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.135 (?), 13.4.2017 15:10

Je to vyuzené, bez závad. Maso je trochu tužší, což se dalo čekat při tak krátké době. Ve sklepě bylo na začátku naložení 5 st., pak kolem 6-7st. Při těch hicech před pár dny až 8 st. Nic závadného se neprojevilo ani na láku ani na mase. Soleno směsí 0,5 kg soli a lžíce pragandy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.122 (?), 16.4.2017 15:19

Uz nenakladam na dlouho, neprijde mi to efektivni. Nalozene do soli jen na noc, pred uzenim protahnu ve vode 80 st. 20 min, tim se prebytecna sul dostane pryc. Pak udim nalezato na rostu jako spizy na jehle prolozene cibuli 4,5h na 70 - 80. Krajim na silne platky 4-5 cm, 5 kg masa vyjde tak na tri jehly.

Teple i studene vynikajici, vzdycky k tomu, delam party o 10+ lidech. Obrazek krkovicka. Co nesnime hned, to dam po vychladnuti do mrazaku, me ty susenky moc nejedou. Po rozmrazeni jsou stejny jako pred zmrazenim. Zkuste, clovek se nesmi bat.

Domácí uzení masa
Domácí uzení masa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.4.2017 16:56

Co je na naložení masa neefektivního? 
Mně přijde spíš neefektivní ke každému uzení shánět 10+ lidí, kteří pak čekají 4,5 hodiny.  Navíc si myslím, že vyuzené maso a klobásy potřebují k dosažení ideální chuti ještě pár dní po vyuzení "dozrát".
    Pokud se taková párty sejde, maso skutečně naložím jen na pár hodin, ale místo do udírny ho položím na rošt na gril. Hotové je za pár minut a výsledek možná ještě lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika