Tmavý střed u uzeného masa



host - 231.169 (?) 
9.1.2015 13:15, zobrazeno: 29687x

Zdravím Vás. Několikrát jsem už udil maso, ale skoro vždy bylo ve středu šedivé. Potřeboval bych tuto optickou vadu vyřešit. Maso jsem nakládal na sucho obyčejnou solí cca 8 dní v ledničce cca 5 stupňů C. Proto jsem pročítal zde mnoho diskuzí o nakládání masa, ale mám v tom guláš. Asi bych to udělal kombinovaně (nasucho a pak zalít lákem) a s nástřikem. Chci nakládat stále jen obyčejnou solí. Mám strach, aby se maso (krkovice - kousky po cca 1,5kg) nepřesolila. Můj plán je dát 25g na kg masa (nasucho a nechám je 3 dny v lednici). Koncentraci láku si netroufnu určit, když ještě chci nástřik. Nebo by stačil po suchém naložení jen nástřik? A co maso. mělo by se umýt, než se zalije lákem-aby se nepřesolilo? A kdy mám aplikovat nástřik - o jaké koncentraci a o jakém objemu na 1kg masa?

Chci zkusit i bůčky ty stačí asi jen na sucho co a bez nástřiku. Ty by se měli prosolit rychle. Máte někdo zkušenost?

Děkuji,

Aleš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.1.2015 9:14

Šedivý střed masa je způsoben příliš krátkou dobou naložení masa, kdy sůl nestihla proniknout celým kusem.  Pokud budete solit kombinovaně zvolte buď nasucho+lák nebo nástřik+lák, ale ne všechno dohromady, to byste maso přesolil. Já používám v zimě nasucho + lák, ale nechávám naložené 3-4 týdny. V létě, kdy nemám kde maso nechat ležet,  pouze nastříknu nasyceným solným roztokem a za 2 dny udím. Do roztoku lze i vymačkat česnek (přecedit, ucpal by jehlu!). Bůček lze nakládat stejně, problém je, že vrstvy tuku se špatně nastřikují. Ale to nevadí, nastříknete-li pečlivě to libové kolem,  sůl už si s tím poradí.  Máte pravdu, že bůček se prosoluje rychleji i nasucho. Solit dusitanovou směsí není úplně nutné, ale když ke kuchyňské soli přidáte 1/4 - 1/3 opbjemu Pragandy, uzené maso bude červenější, déle vydrží a nebude na řezu šednout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
miroslav partl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 84.129 (?), 11.1.2015 22:23

Maso nastříkávám solným roztokem a potom naložím do solného roztoku s česnekem na 4-6 dní. Je pravda, že napíchávat bůček je trošku problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 32.95 (?), 11.1.2015 23:06

Děkuji za odpověď pane Partl.

Kolika % roztok soli máte na nástřik a na naložení? A kolik dáváte cca ml roztoku na kg masa při nástřiku?

Děkuji,

Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.100 (?), 15.1.2015 12:07

Dávám přesně stejně soli jako pan Partl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
miroslav partl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (90) - 84.129 (?), 15.1.2015 12:14

Je to na 10 cca kilovych srutek

1,5 litru vody a 230 gr soli na nastrik a

8 litru vody a 1 kg soli na nalev

k tomu prolisovat 250 gr cesneku.

Se soli si mozna budete muset casem pohrat, bo kazda soli jinak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 92.152 (?), 15.1.2015 15:09

To je strašně moooc soli, maso musí být přesolené...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 111.8 (?), 16.1.2015 17:22

Na nástřik, kilo masa 1dcl 20-22% solný roztok.Na nálev, litr vody 50-60g soli.rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 184.149 (?), 18.1.2015 7:56

Tak je to nejjednodušší. 22 dkg soli doplnit do litru vodou (o mnoho víc soli se už nerozpustí) a nastřikovat 1 deci na kilo masa. Zalít 5 % ním nálevem (není nutné, udíme-li hned 2. den).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika